начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Съствуваща тухлена постройка,за какво ми е ?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Съствуваща тухлена постройка,за какво ми е ?

Мнениеот pvdpvv » 26 Мар 2019, 18:52

:roll: :roll: ЗДРАВЕЙТЕ,
много разчитам на вашите отговори.Направила съм много безсмислени неща изглежда,защото нямам идея как да е възползвам от тях и се надявам,че ще ми дадете правилни съвети и идеи,за които благодаря предварително.
Имам наследствена бивша земеделска земя след кв.Суходол.Баща ми я е купил с договор,който е узаконен със съдебна спогодба.През 1994г,с този договор и свидетели,аз като наследница на баща ми получих Нотариален акт за собственост по Давност,Наследство и Съдебна спогодба.В нотариалният акт е записана и тухлената постройка,като Масивна жилищна сграда с площ от 45 кв на етаж и половина,без строителни книжа и др. стопанска сграда от 30 кв.м-кокошарник.През изминалите години къщата се разруши -едно защото нямаше стабилни основи и от набези на нашите приятели крадци.Измъкна се всичко и къщата се руши.Поради спесификата на терена -наклонен и с високи подпочвени води,тя е наклонена в дясно и се е приближила още повече до съседния парцел.Отстоянието в момента е 1,5 метра.През всичките тези години съм плащала данък сграда и такса смет.
В момента ,по ОУП ,земята е със статут Жм3 .Новият ми съсед от ляво е набутал корените на дърветата си в двора ми,като е свалял оградата.Новият ми съсед от дясно ми е свалил оградата и си е сложил 100 кв.фургон на фундамент точно на границата.
Въпросът ми е :Как да запазя термина "масивна къща" и петното,което имам в кадастъра.Не мога да я поправя.Трябва да я разруша.Не мога и да изградя тухлена постройка,защото трябват средства и време.Какъв ред да спазя,за да се възползвам от наличието на петното,нот акт,плащаните данъци.В краен случай мога ли да ползвам петното за поставяне на преместваем обект,без да минавам през общината и не се ли губи смисъла от това,че съм плащала данъци за масивна къща .
pvdpvv
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 26 Яну 2014, 22:12

Re: Съствуваща тухлена постройка,за какво ми е ?

Мнениеот swenstyle » 27 Мар 2019, 10:13

А защо ви е да пазите петното?
Къщата не става за нищо, единствения плюс да пазите петното е да разрушите къщата и да направите нова със същите размери, да твърдите че е старата къща, но сте я ремонтирали. Ще сте дали 50 хиляди лева за събарянето и строежа и ще си спестите 4-5 хиляди лева за нови проекти и одобряване в общината и други инстанции и да речем 6 месеца до година разправии по институции. Като цялата тая работа си е на ръба на закона, особено ако не сте в доби отношения със съседите.

Независимо дали има сграда в имота или е празен, няма да загубите правото да си строите сграда в имота, когато реално ви трябва.
Пуснете си уведомление че я събаряте, геодезист да ви изготви документи че е съборена, и я отпишете от кадастъра и от данъците. Той данъка за тая къща едва ли е повече от 10 кутии цигари. А реално няма да имате разходи да я събаряте, както я описвате прилича на съборена.
swenstyle
Младши потребител
 
Мнения: 81
Регистриран на: 20 Окт 2015, 14:46

Re: Съствуваща тухлена постройка,за какво ми е ?

Мнениеот pvdpvv » 27 Мар 2019, 12:42

Благодаря за отговора,
благодаря за мнението,очаквам и други мнения и идеи...
pvdpvv
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 26 Яну 2014, 22:12

Re: Съствуваща тухлена постройка,за какво ми е ?

Мнениеот pvdpvv » 01 Апр 2019, 23:33

http://eurodom.bg/%D1%83%D0%B7%D0%B0%D0 ... %89%D0%B0/
Голяма част селата са застроени със стари постройки. Но дори и да е имало някакви документи за собствеността и построяването им, те отдавна са изгубени. Това създава известни неудобства на техните притежатели. Те не могат да извършват сериозни ремонти, преустройства или продажба на такава къща, ако нямат документ за собственост за нея. Законът дава възможност притежател на такава постройка да се снабди с нотариален акт за нея, но за целта следва да се набави определен набор от документи и да се премине стъпка по стъпка определена процедура пред нотариус. „Ако къщата е строена от лице, което вече е починало и узаконяването ще се извършва от негов наследник, той следва да се снабди с удостоверение за наследници. Този документ се издава от служба ГРАО при Общината. На второ място трябва да се провери дали имотът е данъчно деклариран, тоест дали за него се плаща местен данък в Общината. Ако имотът не е данъчно деклариран, първо се подава молба за неговото деклариране в отдел „Местни данъци и такси“ при Общината. Имотът ще бъде оценен съгласно правилата на Закона за местните данъци и такси и ще бъдат начислени данъчни задължения за 5 години назад. След като тези задължения бъдат изплатени, лицето може да поиска да му бъде издадено от същия отдел Удостоверение за данъчна оценка. В данъчната оценка следва да фигурират имената на всички наследници, както те са посочени в Удостоверението за наследници. В случай, че данъците на имота са плащани, тогава директно се пристъпва към изваждане на удостоверение за данъчна оценка. На трето място трябва да се провери дали за имота може да бъде издадена скица. Тази проверка се извършва в отдел Архитектура, благоустройство и общинска собственост при Общината. При проверката се установява дали за населеното място, в което се намира имотът, има регулационен или кадастрален план. Ако такъв план има, в деловодството на общината се подава заявление за издаване на скица. Ако за населеното място няма нито регулационен план, нито кадастрален план, тогава следва да се направи геодезическо заснемане. Лицето трябва да се обърне към лицензирана геодезическа фирма, която извършва заснемането. Инженер- геодезист ще посети имота на място и чрез специална техника ще направи заснемане и замерване на границите на парцела, ще посочи площта му и какви постройки фигурират в него. Освен геодезическо заснемане, трябва да се направи и архитектурно заснемане и техническо описание на самата постройка. Това се извършва от строителен инженер, който да е лицензиран оценител на недвижими имоти. В този документ се посочва конструкцията, етажността, помещенията и застроената площ на сградата”. След като бъдат набавени тези документи (удостоверение за наследници, данъчна оценка, скица и техническо описание), лицето следва да посети нотариуса. Ще му бъде изготвена молба- декларация за извършване на обстоятелствена проверка. Молбата- декларация е документ, който се внася в Общината, за да се запише върху нея, че имотът не е общинска собственост и че за него не се дължат данъци. Копие от изброените документи следва да се представят и в Областна администрация, за да бъде издадено удостоверение дали за имота има съставен Акт за държавна собственост. Ако за имота има съставен акт за общинска или държавна собственост, той не може да бъде придобит по давност, тъй като съществува такава законова забрана и за него не може да бъде издаден нотариален акт. В случай че документите посочат, че имотът не е нито общинска, нито държавна собственост, тогава се пристъпва към същността на процедурата. Свидетелите, посочени в молбата- декларация се явяват пред нотариуса за разпит. Те трябва да са трима и по възможност съседи на имота. По време на разпита се съставя протокол и свидетелите подписват клетвени декларации, че ще говорят истината. След това нотариусът разглежда насаме случая отново, преглежда отново всички документи и изготвя постановление. Най-важната проверка е дали имотът е владян необезпокоявано в продължение на 10 години. С постановлението нотариуса се произнася дали признава или отказва да признае молителя за собственик. Ако всички законови условия и документи са точно извършени и предпоставките са налице, няма пречка молителят да бъде признат за собственик. Стане ли това, на негово име и на името на неговите сънаследници нотариусът издава Нотариален акт по обстоятелствена проверка. По този начин старата къща е узаконена и вече може да бъде предмет на продажба или основен ремонт”.

WhatsAppSkypeViberFacebook MessengerFacebook
pvdpvv
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 26 Яну 2014, 22:12

Re: Съствуваща тухлена постройка,за какво ми е ?

Мнениеот pvdpvv » 01 Апр 2019, 23:40

От написаното по-горе,стигам до извода,че Къщата е ЗАКОННА,след като я има в нотариалният акт,за нея има данъчна оценка и плащам данъци.Което респективно ми дава правото да й направя Основен ремонт или да я съборя и да построя къща на същото петно.Така ли е ???
pvdpvv
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 26 Яну 2014, 22:12

Re: Съствуваща тухлена постройка,за какво ми е ?

Мнениеот swenstyle » 03 Апр 2019, 15:43

пак питам:
за какво ви е да пазите петното?
нито се намирате я национален парк, нито сте с право на строеж!
явно имота вече е УПИ и попада в границите на населено място, можете да си построите нова сграда когато си поискате, и другия месец и след 100 години.
swenstyle
Младши потребител
 
Мнения: 81
Регистриран на: 20 Окт 2015, 14:46

Re: Съствуваща тухлена постройка,за какво ми е ?

Мнениеот pvdpvv » 10 Апр 2019, 00:08

:evil: Да,обаче, аз искам да построя сега,а не след 2 години през които съм преминала през цялата тежка бюрокрация и похарчила пари и нерви за още една къщичка.
pvdpvv
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 26 Яну 2014, 22:12

Re: Съствуваща тухлена постройка,за какво ми е ?

Мнениеот swenstyle » 12 Апр 2019, 19:13

pvdpvv написа::roll: :roll: ЗДРАВЕЙТЕ,
Не мога и да изградя тухлена постройка, защото трябват средства и време.


pvdpvv написа::evil: Да,обаче, аз искам да построя сега,а не след 2 години през които съм преминала през цялата тежка бюрокрация и похарчила пари и нерви за още една къщичка.


Има медицински термин за това поведение.

Сега сериозно, ако си мислите че от общината са назначили безброй хора да обикалят и да гледат коя къща е паднала и коя не - грешите! На никой не му пука в какво състояние е вашата къща. Няма да загубиАко пуснете 1 снимка ще е по лесно да ви помогнем.
Има ли стени и покрив, достатъчно е да е постройка, дори и да липсва дограмата. Поправяйте, керемидите есенно време, да не тече зимата и тя няма да падне.
swenstyle
Младши потребител
 
Мнения: 81
Регистриран на: 20 Окт 2015, 14:46

Re: Съствуваща тухлена постройка,за какво ми е ?

Мнениеот vdggbg » 29 Апр 2019, 20:19

Къщата Ви, най-вероятно, не е законна. Може да е търпима - а може и да не е. Тия глупости за КНА по давност, дето ги публикувахте незнайно откъде, не са от значение в случая.
От питането Ви не става ясно какво точно целите - ако целта е да я съборите, и построите наново без никакви документи - това няма как да стане (поне законосъобразно). Все пак - действайте. Има известен шанс да не Ви хванат, макар и не особено голям.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron