начало
Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават

Относно осигуряване при доход единствено от наем

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Относно осигуряване при доход единствено от наем

Мнениеот aris91 » 19 Фев 2019, 04:00

Здравейте !
Управител съм на ЕООД, което не развива никаква дейност, единствено отдава под наем .Имам 36г.стаж, но нямам навършени години за пенсия./ако не съм задължена, не бих се осигурявала повече/.

Интересува ме, осигурителен ли е дохода от наем, в този случай - по отношение на ДОО и ДЗПО , ЗО доколкото ми е известно, трябва да плащам ?
Ще Ви бъда благодарна, да ми отговорите , моля !
aris91
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Фев 2019, 01:07

Re: Относно осигуряване при доход единствено от наем

Мнениеот kalahan2008 » 19 Фев 2019, 11:41

Наемът е приход на ЕООД, а не Ваш доход (като физическо лице-едноличен собственик на ЕООД).
Начислява се корпоративен данък (евентуално и ДДС) на ЕООД, но не и данък общ доход и осигуровки.
Отделно от това върху доходите от наем на физически лица не се дължат осигуровки, такива се дължат само за трудови доходи и свързани с трудова дейност доходи.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Относно осигуряване при доход единствено от наем

Мнениеот sylviapetkova » 19 Фев 2019, 13:52

Присъединявам се към мнението на kalahan2008 с две допълнения:
1. Ако сте управител въз основа на договор за управление, сключен между Вас и дружеството, в който е уговорено възнаграждение, това ще бъде доход от трудова дейност и върху нея ще се дължат осигурителни вноски за фонд "Пенсии", фонд "Общо заболяване и майчинство", фонд "Трудова злополука и професионална болест" и фонд "Безработица", а ако сте родена след 1960 г. - и за допълнително задължително пенсионно осигуряване;
2. Ако сте регистрирана като самоосигуряващо се лице (в договора за управление не трябва да е уговорено възнаграждение), ще дължите задължителни осигуровки за инвалидност поради общо заболяване и за смърт. По избор можете да се осигурявате и за общо заболяване и майчинство.
sylviapetkova
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 15 Фев 2019, 13:55

Re: Относно осигуряване при доход единствено от наем

Мнениеот aris91 » 25 Фев 2019, 18:10

kalahan2008 написа:Наемът е приход на ЕООД, а не Ваш доход (като физическо лице-едноличен собственик на ЕООД).
Начислява се корпоративен данък (евентуално и ДДС) на ЕООД, но не и данък общ доход и осигуровки.
Отделно от това върху доходите от наем на физически лица не се дължат осигуровки, такива се дължат само за трудови доходи и свързани с трудова дейност доходи.


Здравейте, отново !
Изключително се зарадвах, на това, което прочетох и благодаря !
Да, прав сте, плащам ДДС и корпоративен данък на ЕООД-то. И, също мисля, че не би трябвало, да дължа осигуровки :D
Но ще продължавам, да дълбая въпроса, тъй , като счетоводителите смятат, че след като съм управител на ЕООД/ дори и без дейност в същото/ , аз управлявам , т. е това е дейност ?! :D И затова , дължа осигуровки, независимо, че нямам договор за управление, нямам уговорено възнаграждение....и това ме обърква.
Моля, да продължите, да коментирате, на какво да ''стъпя'', за да изясня това :D
aris91
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Фев 2019, 01:07

Re: Относно осигуряване при доход единствено от наем

Мнениеот kalahan2008 » 25 Фев 2019, 18:26

Дължите осигуровки, но в качеството Ви на управител или като едноличен собственик на ЕООД, което няма нищо общо с наема. Има разлика дали се осигурявате като управител или като едноличен собственик. Кое е по-изгодно за Вас, ще Ви обясни счетоводителят.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron