начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Покупка на имот(разлика м/у нот. акт и договор за делба)

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Покупка на имот(разлика м/у нот. акт и договор за делба)

Мнениеот angel_jordanov » 25 Яну 2019, 18:19

Здравейте,
Моля за съвет за покупка на имот, който има следните проблеми с документите, в нотариалния акт и в договора за делба между наследниците има разлики в площа на терена и съответно застроената площ и скицата на имота.
-Площ на терена:
- Нотариален акт - 600 кв. м
-Договор за делба - 623 кв. м
-Скица - 623 кв. м
-Площ на постройка:
-Нотариален акт - 40.39 кв. м
-Договор за делба - 28 кв. м
-Скица - 28 + 6(складово помещение) кв. м.
Опитах се да кача нотариалният акт и договора, но сайта не ми даде.

Нотариуса, при който бях не искаше да изповяда сделката за това пиша във форума за съвет, какво да правя.

Следващия ми въпрос е какви документи е необходимо да извадят наследниците на имота.
И един страничен въпрос, който не знам колко е коректен, но колко ще ми струва нотариалните такси данък и т.н. за сума от 13000лв цена на имота в регион Ноеи Искър, смятал съм го с калкулаторите в нета, но незнам дали мога да им се доверя а предполагам калкулатораа не смята допълнителни документи, които ще издаде нотариуса.
Поздрави
angel_jordanov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Яну 2019, 16:29

Re: Покупка на имот(разлика м/у нот. акт и договор за делба)

Мнениеот ivanov_p » 26 Яну 2019, 10:33

Скицата от кадастъра ли е?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Покупка на имот(разлика м/у нот. акт и договор за делба)

Мнениеот angel_jordanov » 26 Яну 2019, 14:41

Да по документи от кадастъра е 28кв.м
angel_jordanov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Яну 2019, 16:29

Re: Покупка на имот(разлика м/у нот. акт и договор за делба)

Мнениеот ivanov_p » 26 Яну 2019, 18:12

Продава се по документа от кадастъра. Трябва да обиколиш няколко нотариуси, а ако си от София ще те изпратя при такъв, който спазва закона.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Покупка на имот(разлика м/у нот. акт и договор за делба)

Мнениеот angel_jordanov » 28 Яну 2019, 12:06

От София съм.
Нова информация, която имам е че сградата с площ 6кв.м не е вписана в агенция по вписванията, и не може да се извади скица.
angel_jordanov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Яну 2019, 16:29

Re: Покупка на имот(разлика м/у нот. акт и договор за делба)

Мнениеот miko_pk » 28 Яну 2019, 16:04

От наследника, в чийто дял е имота, поискай:
Комбинирана кадастрална скица за пълна или частична идентичност на имота.
У-я за липса на реституционни претенции, ако имота е в землището на гр. София.
У-е за търпимост на сградата, ако е строена преди 2001г. или ново геодезическо заснемане на база документите които се намират у тях.
Калкулатора плюс ДДС, плюс заверки на декларации и преписи от скици.
Не мисли за документи- просто бъди щастлив и ходи за риба.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Покупка на имот(разлика м/у нот. акт и договор за делба)

Мнениеот angel_jordanov » 29 Яну 2019, 16:56

ivanov_p написа:Продава се по документа от кадастъра. Трябва да обиколиш няколко нотариуси, а ако си от София ще те изпратя при такъв, който спазва закона.

Приемам предложения за добър нотариус ако искаш и на лично може да ми пишеш за да не правим реклама.
angel_jordanov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Яну 2019, 16:29

Re: Покупка на имот(разлика м/у нот. акт и договор за делба)

Мнениеот angel_jordanov » 31 Яну 2019, 12:02

Опитах се да кача снимки на нотариалния акт и договора за делба, но не успях има ли някъкво ограничение за големината на файла.
angel_jordanov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Яну 2019, 16:29

Re: Покупка на имот(разлика м/у нот. акт и договор за делба)

Мнениеот angel_jordanov » 02 Фев 2019, 06:20

angel_jordanov написа:Опитах се да кача снимки на нотариалния акт и договора за делба, но не успях има ли някъкво ограничение за големината на файла.

Поради причината че не мога да кача снимка ще цитирам част от нотариалния акт:

При съставянето на акта се предоставиха следните документи установяващи правото на собственост и особените изисквания на закона:
- Писмо № ........ 1994 г. на ТОА Нови Искър.
- Скица от СОФТГЕО № ........ 1993 г. заверена на 21.01.1996 г.
- Оценителен протокол № ...... 1993 г.
- Удостоверение №........ 1994 г. на поземлената комисия Нови Искър.
- Удостоверение №........ 1996 г. от район Нови Искър, че имота не е държавен.
- Препис-извлечение от протокол № ........... 1965 г. на комисията по 21 ПМС от 1965 г.
- Квитанция за изплатени ........лв. на ТОА Нови Искър.


При посещение на нотариус той поиска документите по горе описани в наториалния акт, но се оказа че хората, които продават земята нямат нито един от изброените документи, от ТОА Нови Искър казаха че документи от преди 20 г. не пазят.
Въпросът е дали въобще мойе да се изповяда сделката при липсата на тези документи.
angel_jordanov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Яну 2019, 16:29

Re: Покупка на имот(разлика м/у нот. акт и договор за делба)

Мнениеот ivanov_p » 02 Фев 2019, 08:59

Имаш НА с минимална разлика в квадратурите на земята ~ 4%, което не е пречка за изповядване на сделката. Имаш и кадастрална скица, която отчита фактическите площи и макар според нотариусите да "не е документ за собственост" е точно такъв до оборването й. Може да извадиш (с пълномощно от собствениците) комбинирана скица за идентичност от Сердика 5, партер, макар да не е нужно, защото когато е нужно, т.е. при големи разлики, я искат от кадастъра за да издадат кадастрална скица. Тя трябва да е от датата на предишния НА и да отразява последващи промени, ако има такива. В момента вероятно 90% от имотите за с разлики между НА и кадастралната скица, а нотариусите видяха в това златната кокошка и започнаха да се изживяват като съдии по вписванията. Ще чуеш най-невероятни предложения, които в крайна сметка ще се сведат до това, да се изкара констативен НА, от същия нотариус и за същия имот, което ще отнеме няма и една година и от няколко стотин до няколко хиляди лева. Естествено няма отговор на въпроса как собственикът владее срещу себе си и чия точно е била горницата от квадратурата, но е важно оборота да върви.
Може да си сигурен, че сградата е незаконна и няма удостоверение за търпимост, аз още не съм видял шоп да си пие пърцуцата с държавен вестник в ръка, затова я минавате със земята и не се разправяш с нея, нотариуса ще ти каже как.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron