начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Въпрос за документация за закупуване на вила , категория 5.

Казуси за недвижими имоти


Въпрос за документация за закупуване на вила , категория 5.

Мнениеот snimka » 18 Дек 2018, 16:55

Имам няколко правни въпроса относно закупуването на имот - вила, която е изцяло завършена и построена.

Ситуацията е следната. Вилата се води 5-та категория строеж във вилна зона. Има нотариален акт, скица, АКТ за узаконяване също.
Вилата реално е строена някъде към 80-те , но хората тогава са загубили документи и 97-ва вадят всичко на ново. Тоест има Проект нов и АКТ за узаконяване от 97-ма година.
Това което ме притеснява е, след като я закупя сега 2018-та за да е всичко законно, как ще получа заветния документ "разрешение за ползване" ?. Понеже се води 5-та категория ( вила ) не се търси акт 16 и документа "разрешение за ползване" е последната стъпка.

Сега идват и питанките ! До колкото четох по сегашните закони за да ти дадат това "разрешение за ползване" , трябва да има издаден документ, че строежа е завършен на груб етап (покрив) . Физически това е изпълнено, но собствениците обаче го нямат този документ, а чета по-закон, че срока за завършване на грубия строеж е 5 години от издаване на АКТ-а за узаконяване. Т.е този срок е изпуснат с много години от 97-ма до сега !
Въпроса ми е след като я закупя трябва ли да правя нов проект, нов АКТ за узаконяване и т.н всичко наново след като е изпуснат срока за издаване на документа за груб строеж ? Което ако е така е голяма разправия и сякаш започваш документално всичко от 0-ла едва ли не за твоя сметка .
snimka
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Дек 2018, 16:51

Re: Въпрос за документация за закупуване на вила , категория

Мнениеот ivan_lawyer » 19 Дек 2018, 01:10

Има ли ток, вода, примерно - от този род. Щом е на карабина (това юридическо-технически термин, който значи, че сградата е годна за сделка, ма те и недовършените са годни - аз съм продавал при приватизацията на ниво тухлен зид, при м-р Върбанов се продаде един кръстопът, с терминът - продавам асфалтово покритие, такива ми ти работи), та карабината си е карабина.

Сделка с недовършен - неизмазан имот съм правил, не виждам проблем. Трябва да има документация, не знам дали нещо не бъркам. Какво толкова да е. Ще спаднете от цената и така. Самите разходи по търчането са си наистина разходи. Моята вила, за да я узаконя - направих пътека до общината. Може би не трябваше толкова усилия - но като искаш коса - трябва да си купиш и гребен.

Преценете дали си струва имота - оттам наттатък е това - ходене по инстанции.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5236
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Въпрос за документация за закупуване на вила , категория

Мнениеот snimka » 19 Дек 2018, 10:13

Вилата си а закона с този АКТ за узаконяване от 97-ма, понеже в него си е вписано, че вилата е построена. В нотариалния акт също е записано, че има вила в този имот. То главния въпрос по-точно е как ще се вземе ( и дали изобщо трябва) "Разрешението За Ползване", 20 години след, като е направен АКТ-а за узаконяване.
snimka
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Дек 2018, 16:51

Re: Въпрос за документация за закупуване на вила , категория

Мнениеот ivan_lawyer » 19 Дек 2018, 12:39

Спаднете цената, не друго - просто ще спечелите от ситуацията.

Нерешими проблеми в документацията няма - прави се ако трябва ново заснемане, нов план, каквото трябва.
Не виждам проблем, щом има покрив, то значи и сградата е налице.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5236
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Въпрос за документация за закупуване на вила , категория

Мнениеот karanedeff » 19 Дек 2018, 13:29

snimka написа:Имам няколко правни въпроса относно закупуването на имот - вила, която е изцяло завършена и построена.

Ситуацията е следната. Вилата се води 5-та категория строеж във вилна зона. Има нотариален акт, скица, АКТ за узаконяване също.
Вилата реално е строена някъде към 80-те , но хората тогава са загубили документи и 97-ва вадят всичко на ново. Тоест има Проект нов и АКТ за узаконяване от 97-ма година.
Това което ме притеснява е, след като я закупя сега 2018-та за да е всичко законно, как ще получа заветния документ "разрешение за ползване" ?. Понеже се води 5-та категория ( вила ) не се търси акт 16 и документа "разрешение за ползване" е последната стъпка.

Сега идват и питанките ! До колкото четох по сегашните закони за да ти дадат това "разрешение за ползване" , трябва да има издаден документ, че строежа е завършен на груб етап (покрив) . Физически това е изпълнено, но собствениците обаче го нямат този документ, а чета по-закон, че срока за завършване на грубия строеж е 5 години от издаване на АКТ-а за узаконяване. Т.е този срок е изпуснат с много години от 97-ма до сега !
Въпроса ми е след като я закупя трябва ли да правя нов проект, нов АКТ за узаконяване и т.н всичко наново след като е изпуснат срока за издаване на документа за груб строеж ? Което ако е така е голяма разправия и сякаш започваш документално всичко от 0-ла едва ли не за твоя сметка .

ако говорим за строежи от ІV-та до VІ-та категория (жилищни и смесени сгради с ниско и средно застрояване, вилни сгради и др.) не се съставя Акт 16, а се издава Удостоверение за въвеждане в експлоатация от съответния главен архитект при съответната община.
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Въпрос за документация за закупуване на вила , категория

Мнениеот snimka » 20 Дек 2018, 10:48

karanedeff написа:ако говорим за строежи от ІV-та до VІ-та категория (жилищни и смесени сгради с ниско и средно застрояване, вилни сгради и др.) не се съставя Акт 16, а се издава Удостоверение за въвеждане в експлоатация от съответния главен архитект при съответната община.


Да 5-та категория е. И точно това ме обърква малко, издаването на "Удостоверение за въвеждане в експлоатация" . Защото в закона пише че то се издава след като се издаде документ, че строежа е завършен на груп етап (покрив) в срок 5 години от издаване на АКТ-а за узаконяване. А аз такъв документ "удостоверение за завършен груб строеж ( покрив)" нямам. В АКТ-а от 97-ма направо е записано че строежа е завършен. Едни вид заварен построен 97-ма. Но пък към онзи период 97-ма " "Удостоверение за въвеждане в експлоатация" също се е изисквало и едва ли не задължителен за да се ползва сградата.
snimka
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Дек 2018, 16:51

Re: Въпрос за документация за закупуване на вила , категория

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Дек 2018, 11:35

Може би Ви трябва сгоден нотариус, който да направи един констативен нотариален акт - тоест на базата на цялата документация - да въведе чрез окончателен акт край на съмненията и да се върви така.

Впрочем - Вие сте в сделка и нотариусът може (даже е длъжен) да направи текуща проверка на нещата - тоест - няма нужда от две проверки - направо се прави сделка, при която нотариусът прави привременна проверка и дава нот. акт.

Вие ще я живеете ли тази вила - тоест - за Вас ли е - или искате да правите някаква втора продажба, да кажем след година-две - след като я я стегнете - да я изтъргувате на изгодна цена.

Не че нещо - но ако се "нанесете" във вилата, то Ви текат едни срокове - 6 месечен за "закопчаване" на собствеността и оттам - еди-какво си.

Животът е скок в неизвестността, един вид, но законите Ви предпазват, разбира се - общи приказки не са нужни - сега да търсите впоследствие някакви обезщетения е вповече от глупаво.

Тоест - може с едни по-разширени маниери - просто - да направите договорите така, че на Вас да плащат, един вид - Вие сте доминантният, властващият на сделката (защото - давате парите), да ги накарате да Ви платят - ако се окажат неизправни.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5236
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron