начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Договор за неразпространение на конфиденциална информация

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Договор за неразпространение на конфиденциална информация

Мнениеот joniop » 28 Ное 2018, 12:18

Здравейте,

По повод сключването ми на трудов договор с работодателя Х, последният ми предостави и допълнителен "Договор за неразпространение на конфиденциална информация".
В този договор има клауза, гласяща:
"По време и в продължение на 3 год. след датата на прекратяването на трудовия договор, Служителя се задължава без съгласието на Работодателя да не постъпва на работа в друго дружество, осъществяващо сходна с Търговската дейност на Работодателя (визират конкурентна фирма), която фактически или по права и задължения се покрива изцяло или частично с работата, осъществявана по сключения между Работодателя и Служителя Трудов договор.".
След известно ровене из мрежата установих, че има трайна съдебна практика и множество мнения във връзка с това, че без значение дали тази клауза е вписана в Трудовия договор или в допълнително споразумение към него, тя е нищожна въз основа това, че противоречи на конституционни, трудовоправни и европейски норми.
Към въпроса, можете ли да ми дадете номер на дело или съдебно решение по сходен казус във връзка с цитираната по-горе клауза?

Благодаря Ви предварително!
joniop
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 22 Май 2016, 14:37

Re: Договор за неразпространение на конфиденциална информаци

Мнениеот Melly » 28 Ное 2018, 18:30

joniop написа:Здравейте,

По повод сключването ми на трудов договор с работодателя Х, последният ми предостави и допълнителен "Договор за неразпространение на конфиденциална информация".
В този договор има клауза, гласяща:
"По време и в продължение на 3 год. след датата на прекратяването на трудовия договор, Служителя се задължава без съгласието на Работодателя да не постъпва на работа в друго дружество, осъществяващо сходна с Търговската дейност на Работодателя (визират конкурентна фирма), която фактически или по права и задължения се покрива изцяло или частично с работата, осъществявана по сключения между Работодателя и Служителя Трудов договор.".
След известно ровене из мрежата установих, че има трайна съдебна практика и множество мнения във връзка с това, че без значение дали тази клауза е вписана в Трудовия договор или в допълнително споразумение към него, тя е нищожна въз основа това, че противоречи на конституционни, трудовоправни и европейски норми.
Към въпроса, можете ли да ми дадете номер на дело или съдебно решение по сходен казус във връзка с цитираната по-горе клауза?

Благодаря Ви предварително!


Да, подобна клауза е нищожна. Установяване и прогласяването й за нищожна ще бъде предмет в бъдещо производство инициирано от вече "бившия ви работодател" срещу вас. Така че, подписвайте смело и не се притеснявайте за сега.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Договор за неразпространение на конфиденциална информаци

Мнениеот TheOldMan » 29 Ное 2018, 19:42

Можете също така да попитате колко ще ви бъде заплащано за тези 3 години, през които реално няма да можете да упражнявате професията си (ако сте "тесен" специалист това е съвсем реална перспектива ако спазвате тази договорка). Аз лично бих се съгласил ако заплатата ми е 3000 лева, в следващите 3 години да ми плащат разликата между тези 3000 и заплатата на пазач на паркинг или продавач на Женския пазар (което ще трябва да работя тъй като не мога нищо друго освен това по специалността си, а съм се подписал че точно това няма да работя).
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron