начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Имущество по наследство

Казуси за недвижими имоти


Имущество по наследство

Мнениеот full_bass » 26 Ное 2018, 00:55

Здравейте,
Съпруга М и съпруг Т с дете С и дете Б придобиват недвижим имот по време на брака си, като в нотариалният акт собственици са съпруг Т и дете С.
Съпругата М почива и идва момент, в който съпруг Т (бащата) решава да прехвърли собствеността си на дете С.
Дете Б има ли основание за имуществена претенция? Съответно, ако няма то необходимо ли е да съдейства при прехвърлянето? И кой е възможно най-евтиният вариант за прехвърлянето? Завещание? :?

Благодаря!

П.С. Това с буквеното означение ми се стори най-удачния вариант за бързото представяне на ситуацията и желания резултат.
full_bass
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 11 Окт 2010, 23:26

Re: Имущество по наследство

Мнениеот n_ikito » 26 Ное 2018, 10:27

Бащата може да прехвърли само личната си собственост. Засега детето Б не може да има претенции към това, НО като наследник на майка си, то е съсобственик по отношение апартамента. :!:
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Имущество по наследство

Мнениеот Melly » 26 Ное 2018, 11:03

В поставения въпрос и обстоятелствата около него съзирам нечистоплътен помисъл, и то наличен още в началото на придобиване собствеността в пропорция 1/2 ид.ч в режим на СИО и 1/2 ид.ч. в полза на ЕДНОТО дете, ако в договора не е уговорено друго.
При настъпил юридически факт - смъртта на майката, бащата пита как с правни средства да постигне желания за себе си и облагодетелстваното дете С резултат - отново да елиминира другото дете Б.

От правна гледна точка, отговорът на колегата n_ikito е верен, НО.... аз отказвам да дам собствено мнение освен да попитам:.

А бе хора, къде по дяволите отиде моралът ви? :evil:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Имущество по наследство

Мнениеот full_bass » 26 Ное 2018, 12:21

Здравейте и благодаря за отговорите!

Melly написа:А бе хора, къде по дяволите отиде моралът ви? :evil:



Идея си нямам защо ми задавате подобен въпрос, но ме карате ме да се чувствам изключително неудобно и да влизам в обяснителни режими, които в тази ситуация най-малко желая.
На времето (преди 25 години) родителите придобиват два еднакви апартамента в една сграда.
Замисълът на родителите е по един за всяко дете. Първият директно го записват на дете Б, а другият НЕЗНАЙНО ЗАЩО на съпруг Т и дете С.
При загубата съпруга М, прави впечатление, че детето Б се променя и започва да повдига и прави темата актуална.

До тук ми стана ясно, че детето Б също трябва да съдейства в ситуацията. Моля, поправете ме, ако греша.
Бихте ли ми казали кой ще бъде възможно най-евтиният вариант за придобиване ЦЯЛАТА собствеността от дете С?

Благодаря Ви още веднъж!
full_bass
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 11 Окт 2010, 23:26

Re: Имущество по наследство

Мнениеот n_ikito » 26 Ное 2018, 12:29

Собственици на апртамента са двете деца и преживелия съпруг. Квоти няма да коментирам. Придобиване в случая може да стане чрез правна сделка в която следва да участват всички.
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Имущество по наследство

Мнениеот full_bass » 26 Ное 2018, 13:24

Здравейте,
Нотариус ли следва да се посети? И дали ще има разлика в таксите, които събират или няма да има особено значение избора му?
Благодаря!
full_bass
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 11 Окт 2010, 23:26

Re: Имущество по наследство

Мнениеот n_ikito » 26 Ное 2018, 13:29

Нотариусът е задължителен. С оглед 'интересните' Ви взаимоотношения е хубаво да се консултирате и с адвокат, за да няма 'мини' в бъдеще. Първо следва да постигнете съгласие роднините :idea:
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron