начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Смяна на лична карта без постоянен адрес.

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Смяна на лична карта без постоянен адрес.

Мнениеот asia_pd » 04 Окт 2018, 17:40

Здравейте! Имам следното питане: скоро ми изтича личната карта, но постоянният адрес в нея вече не ми е актуален. Т.е. той е на адреса на вече починал човек и апартамента има нови собственици. Настоящият ми адрес е на квартирата, която обитаваме. Нямам собственост на имот, а хазайката отказва да ни регистрира на адреса постоянно. Та въпросът ми е как да си сменя личната карта и какъв постоянен адрес да посоча,така че да не съм "извън закона" ? Благодаря предварително.
asia_pd
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Окт 2018, 17:27

Re: Смяна на лична карта без постоянен адрес.

Мнениеот svegrigorov » 04 Окт 2018, 21:48

Докато не намериш собственик на апартамент или къща, който да дойде в теб в съответната община с нотариалния акт, постоянният ти адрес по лична карта ще остане досегашния.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Смяна на лична карта без постоянен адрес.

Мнениеот asia_pd » 04 Окт 2018, 22:38

Е ако не намеря такъв и оставя стария постоянен в София няма ли да имам проблем( незнам от какво естество) от новите собственици. Няма ли някаква вратичка или начин за издаване на лични документи по настоящия ми адрес в Бургас?
asia_pd
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Окт 2018, 17:27

Re: Смяна на лична карта без постоянен адрес.

Мнениеот svegrigorov » 04 Окт 2018, 23:16

Няма проблем с новите собственици.
Не може в личната ти карта да се посочи настоящия адрес.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Смяна на лична карта без постоянен адрес.

Мнениеот thebeast » 06 Окт 2018, 08:31

Изходът от положението е да се регистрираш с постоянен адрес при доверен човек.
................................................
Чл. 93. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) Постоянен адрес е адресът в населеното място, което лицето избира да бъде вписано в регистъра на населението.
(2) Постоянният адрес е винаги на територията на Република България.
(3) Всяко лице може да има само един постоянен адрес.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) Български граждани, живеещи в чужбина, които не са вписани в регистъра на населението и не могат да посочат постоянен адрес в Република България, се вписват служебно в регистъра на населението от район "Средец" на гр. София.
(5) (Нова - ДВ, бр. 96 от 2004 г., отм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г., нова - ДВ, бр. 42 от 2012 г.) Постоянният адрес на гражданите е адрес за кореспонденция с органите на държавната власт и органите на местното самоуправление.
(6) (Нова - ДВ, бр. 42 от 2012 г.) Постоянният адрес на гражданите служи за упражняване или ползване на права или услуги в случаите, определени в закон или друг нормативен акт.
(7) (Нова - ДВ, бр. 42 от 2012 г.) Постоянният адрес може да съвпада с настоящия адрес.
...............................................
Ако си купиш автомобил той ще бъде регистриран в МВР в областта, в която е постоянния адрес.
Ако си с постоянен адрес при доверен човек ще имаш възможност избирателно да получаваш кореспонденция - например от съд, от НАП, от МВР и от други институции и с която институция решиш може да заявиш адрес за кореспонденция настоящия си адрес.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Смяна на лична карта без постоянен адрес.

Мнениеот thebeast » 06 Окт 2018, 10:19

Новите собственици не са в състояние да направят нищо по отношение на регистрацията. Могат само мръсно да направят - например да получат кореспонденция и да не ти кажат, а да текат срокове, след изтичането на които нищо не можеш да направиш.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Смяна на лична карта без постоянен адрес.

Мнениеот dworkd16 » 11 Окт 2018, 16:09

Не рискувай постоянният ти адрес да остане при новите собственици, защото можеш много да си изпатиш, неполучената кореспонденция е най-малкото. Аз също съветвам - намерим роднина, приятел, няма значение, където да се регистрираш. След това, когато вече имаш истински постоянен адрес, нямаш никакви проблеми да си го смениш.
dworkd16
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 02 Окт 2018, 09:57

Re: Смяна на лична карта без постоянен адрес.

Мнениеот propensity » 12 Окт 2018, 19:16

thebeast написа:Новите собственици не са в състояние да направят нищо по отношение на регистрацията.

Са. Са.

Една жалба от собственика на имота, че дадено лице, което не обитава имота е с адресна регистрация там, може да подаде жалба (в това число и полицията) за да го накарат да си смени адресната регистрация. Отказът на лицето за смяна води до глоба.

Нешо повече:
Чл. 99. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) Всяко лице е длъжно в срок 30 дни да заяви промяната на настоящия си адрес.


Кажете на вашата хазайка, че е длъжна да ви осигури съдействие за преместването на адресната ви регистрация, и че такива са законите. Ако откаже пак, й кажете, че нямата особено избор и че трябва да подадете жалба в полицията, за отказа й да ви осигури смяна на адреса. Тя ще бъде привикана в полицята за да й снемат обяснения по случая. Трябва да имате валиден, законов договор.

Чл. 99б. (Нов - ДВ, бр. 55 от 2015 г., в сила от 21.07.2015 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2016 г., в сила от 26.05.2016 г.) При писмен сигнал или по искане на собственик на имот, подадени до орган по чл. 92, ал. 1 или до областния управител за нарушение на чл. 92, чл. 99, ал. 1 и 4 или чл. 99а, както и по собствена инициатива кметът на общината или на района издава заповед за определяне на комисия, която да извърши проверка за спазване на изискванията за извършване на адресна регистрация или промяна на адрес. В състава на комисията се включват служители от съответната общинска администрация, представители на съответната областна администрация, на териториалните структурни звена на Министерството на вътрешните работи и на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. В случаите на подадени писмен сигнал или искане на собственик на имот заповедта за определяне на комисията се издава в тридневен срок от получаването им и се обявява на таблото за обявления и на интернет страницата на общината. В случай че кметът не издаде заповедта в определения срок, тя се издава от областния управител.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Смяна на лична карта без постоянен адрес.

Мнениеот asia_pd » 14 Окт 2018, 16:13

Благодаря за отговорите. Аз имам законен договор(дори нот. заверен) за наем. Хазяйката не ми е отказала регистрация за настоящ адрес, регистрирани сме, но отказва регистрация за постоянен. Имала си причини, не била длъжна и аз я разбирам, жената си е права за себе си. Почнах да търся даже друга квартира, само и само да мога да си направя постоянен адрес, плащам на агенция за имоти, но се оказва, че няма и един желаещ наемодател, който да е съгласен.
asia_pd
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Окт 2018, 17:27


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron