начало
Прокурорите по делото срещу Нотариуса разказват на кадровиците за схемите му Прокурорите по делото срещу Нотариуса разказват на кадровиците за схемите му

Собственост на покрив на надстройка в жилищен блок

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Собственост на покрив на надстройка в жилищен блок

Мнениеот questo » 26 Сеп 2018, 12:51

Здравейте.
Изчетох различни теми от форума и се извинявам,ако съществува в този казус някъде из форума.
В жилищен блок е направена надстойка на таванско помещение и е с променено предназначение на ателие. Изграждането на надстойката е минало по всички легални процедури и има необходимите документи.
Въпросът ми е следния. Покривът на това помещение остава ли като част от етажната собственост (а именно част е от целия покрив на сградата и участва в събиране на пари за поддръжката и ремонт на покрива) или се поема изцяло от собственика на помещението.
questo
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Сеп 2018, 12:35

Re: Собственост на покрив на надстройка в жилищен блок

Мнениеот borovinka » 26 Сеп 2018, 14:32

Общите части биват два вида (разграничителният критерии е техният характер):

Общи части в сграда по естеството си – те са от такова съществено значение за сградата, че без тях тя обективно не може да съществува. Това са: земята, върху която е построена сградата, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени, колоните, трегерите, плочите, гредоредите, стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи тавански и избени помещения, главните линии на всички видове инсталации и централните им уредби, асансьорите, водосточните тръби и др.
Общи части по предназначение – те са създадени и предназначени да предоставят допълнителни удобства на собствениците, ползвателите и обитателите на блока. Това могат да бъдат: жилище на портиера, склад, партерен етаж, дворно място около сградата и др.

Какви права и задължения имам по отношение на общите части?

Общите части ползваме всички ние, които живеем под един покрив – затова както мога да се ползвам от тях, така и трябва да се съобразявам какво правя и как го правя. Законът изрично посочва какви права и задължения имам по отношение на общите части.

Права

да използвам общите части съобразно тяхното предназначение;
да участвам в управлението на общите части;

Задължения

да използвам общите части по реда, предвиден в правилника за вътрешния ред;
да не преча на другите да използват общите части на сградата;
да не причинявам вреди на общите части (напр. счупване на прозорец на стълбите);
да не завземам общите части;
да заплащам разходите за управление и поддържане на общите части, както и за ремонт и обновяване съразмерно на притежаваните от мен идеални части;
да поддържам общите части на сградата и своя самостоятелен обект в техническо състояние, отговарящо на законовите изисквания (това задължение трудно мога да изпълнявам сам, но ако например забележа, че фасадата на сградата се руши и това застрашава преминаващите отдолу граждани, добре е веднага да поискам свикване на общото събрание и вземане на решение за ремонт).
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Собственост на покрив на надстройка в жилищен блок

Мнениеот questo » 26 Сеп 2018, 16:55

borovinka написа:Общите части биват два вида (разграничителният критерии е техният характер):

Общи части в сграда по естеството си – те са от такова съществено значение за сградата, че без тях тя обективно не може да съществува. Това са: земята, върху която е построена сградата, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени, колоните, трегерите, плочите, гредоредите, стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи тавански и избени помещения, главните линии на всички видове инсталации и централните им уредби, асансьорите, водосточните тръби и др.
Общи части по предназначение – те са създадени и предназначени да предоставят допълнителни удобства на собствениците, ползвателите и обитателите на блока. Това могат да бъдат: жилище на портиера, склад, партерен етаж, дворно място около сградата и др.

Какви права и задължения имам по отношение на общите части?

Общите части ползваме всички ние, които живеем под един покрив – затова както мога да се ползвам от тях, така и трябва да се съобразявам какво правя и как го правя. Законът изрично посочва какви права и задължения имам по отношение на общите части.

Права

да използвам общите части съобразно тяхното предназначение;
да участвам в управлението на общите части;

Задължения

да използвам общите части по реда, предвиден в правилника за вътрешния ред;
да не преча на другите да използват общите части на сградата;
да не причинявам вреди на общите части (напр. счупване на прозорец на стълбите);
да не завземам общите части;
да заплащам разходите за управление и поддържане на общите части, както и за ремонт и обновяване съразмерно на притежаваните от мен идеални части;
да поддържам общите части на сградата и своя самостоятелен обект в техническо състояние, отговарящо на законовите изисквания (това задължение трудно мога да изпълнявам сам, но ако например забележа, че фасадата на сградата се руши и това застрашава преминаващите отдолу граждани, добре е веднага да поискам свикване на общото събрание и вземане на решение за ремонт).



Благодаря за бързия и изчерпателен отговор.
questo
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Сеп 2018, 12:35


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron