начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Идеални части от съсобственост върху дворно място

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Идеални части от съсобственост върху дворно място

Мнениеот dhd_64 » 02 Сеп 2018, 16:11

Здравейте,
Имам следния проблем. В нотариалния ми акт за покупка на жилище е записано, че купувам и 26 кв.м. идеални части от 206 кв.м. дворно място, заето изцяло с мястото на сградата и 4 паркоместа, както и процент от правото на строеж върху цялото дворно място. Имам извадена скица на поземления имот, в която е описано, че съм съсобственик с 26 кв.м. идеални части на дворното място. Единият съсед обаче ми показа нотариален акт, на който пише, че е собственик на всички апартаменти в сградата и на 4-те паркоместа. Този нотариален акт е за учредяване правото на строеж и собственост след това. Преди да се завърши строежа, той продава единия апартамент и 26 кв.м. идеални части от парцела на продавача, от който аз купих и апартамента и идеалните части от цялото дворно място. В момента този собственик ми иска наем за да паркирам колата си на паркоместата, като казва, че моите идеални части се намирали под сградата. Има ли право да ми иска наем и ако да, имам ли и аз право да му искам наем за идеалната част от дворното място, където са паркоместата. Доколкото знам, идеална част означава, че съм собственик на съответната част (26 от 207) на всеки кв.сантиметър от дворното място и той не би трябвало да има право да определя къде се намира моята идеална част. Имам ли някакъв шанс да не плащам наем за паркомястото или да искам наем за идеалната си част от земята под паркоместата? Ако да - да се свържа с добър адвокат, ако не - да избегна разправиите, тъй като вече два пъти адвокати вдигат рамене като ги запитам (срещу заплащане разбира се :) )
Предварително ви благодаря за съветите.
dhd_64
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 02 Сеп 2018, 15:42

Re: Идеални части от съсобственост върху дворно място

Мнениеот ivan_lawyer » 02 Сеп 2018, 16:23

Трябва Ви определяне на траекторията на паркиране чрез съд - тоест - определяне кой-къде. Имате си правата-освен ако няма някаква уловка.

На практика - искане до съдия да определи временното ползване между съсобственици.
Точно това с парко-места не съм го правил но това е директорията или еди-какво - си.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Идеални части от съсобственост върху дворно място

Мнениеот dhd_64 » 04 Сеп 2018, 11:52

Благодаря Ви, г-н адвокат!
Ще говоря със съседа! Ако не се съгласи на този вариант и ако Вие сте от Варна и желаете да се заемете със случая ми изпратете на Лични съобщения телефон за връзка с Вас.
dhd_64
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 02 Сеп 2018, 15:42

Re: Идеални части от съсобственост върху дворно място

Мнениеот dhd_64 » 24 Сеп 2018, 13:14

Съседът не се съгласи на повременното ползване и заплаши, че ще направи събрание на съсобствениците (това са сестра му и брат му) и те ще решат да не ползвам въобще паркомястото и даже можело да ме изгонят като съсобственик. Възможно ли е да се оспори решение на такова "събрание"? И мога ли да се обърна сам (без другите съсобственици) към съдия за повременното ползване и неговото решение може ли да бъде обезсилено от решението на "събранието"?
dhd_64
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 02 Сеп 2018, 15:42

Re: Идеални части от съсобственост върху дворно място

Мнениеот teogeo » 24 Сеп 2018, 14:25

Дали ще минете по реда на чл. 32/2 от ЗС, както е посочил ivan_lawyer, или ще трябва с решение на общото събрание на ЕС, е въпрос на конкретика на ситуацията при Вас.

Прочетете това решение. Тук много ясно са очертани двете хипотези. Трябва да се погледнат документите и да се види какво точно се е случило. Както каза и колегата - може и да има някаква (мръсна) уловка в цялата работа. А иначе тези приказки с извиването на ръце и изгонването Ви от етажната собственост не стават толкова лесно, колкото някой си е решил. Вероятно тези двамата са попрочели малко от "pravatami.bg" и (погрешно) са решили, че работата е "ори, мели, яж". Не е. Никак.

http://ex-lege.info/%D0%92%D0%9A%D0%A1/%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5/310710
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Идеални части от съсобственост върху дворно място

Мнениеот dhd_64 » 24 Сеп 2018, 15:44

Благодаря Ви, Teogeo!
Прочетох линкваното Ви решение, но някъде към средата се изгубих в юридическия език и поради това, че не знам същността на случая.
При мен ситуацията е следната - в нотариалния ми акт пише, че купувам апартамент, 11,6% от правото на строеж на цялото дворно място и толкова от общите части, както и 26/207 ид.части от цялото дворно място. В разрешението за строеж се застроява цялото дворно място със сградата и 4 паркоместа. Паркомясто не съм купувал, но чрез идеалните части от терена би трябвало да притежавам и земя под паркоместата. Под сградата имам достатъчно земя, която покрива моя дял от сградата. Дворното място не е обща част, а е съсобственост между мен, съседа, брат му и сестра му. Другите живущи нямат земя, само право на строеж. Съседът ми иска наем за паркомястото, което е и върху моя земя и мое право на строеж, т.е. иска да плащам за ползването на място върху моя земя, за която плащам данъци. Та ако се съберат братята и сестрата (съсобственици с мен върху земята), могат ли да ми забранят на практика да ползвам идеалните си части земя под паркоместата?
Съжалявам за профанския си от юридическа гледна точка език. :)
dhd_64
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 02 Сеп 2018, 15:42

Re: Идеални части от съсобственост върху дворно място

Мнениеот teogeo » 24 Сеп 2018, 16:16

dhd_64 написа:Благодаря Ви, Teogeo!
Прочетох линкваното Ви решение, но някъде към средата се изгубих в юридическия език и поради това, че не знам същността на случая.
При мен ситуацията е следната - в нотариалния ми акт пише, че купувам апартамент, 11,6% от правото на строеж на цялото дворно място и толкова от общите части, както и 26/207 ид.части от цялото дворно място. В разрешението за строеж се застроява цялото дворно място със сградата и 4 паркоместа. Паркомясто не съм купувал, но чрез идеалните части от терена би трябвало да притежавам и земя под паркоместата. Под сградата имам достатъчно земя, която покрива моя дял от сградата. Дворното място не е обща част, а е съсобственост между мен, съседа, брат му и сестра му. Другите живущи нямат земя, само право на строеж. Съседът ми иска наем за паркомястото, което е и върху моя земя и мое право на строеж, т.е. иска да плащам за ползването на място върху моя земя, за която плащам данъци. Та ако се съберат братята и сестрата (съсобственици с мен върху земята), могат ли да ми забранят на практика да ползвам идеалните си части земя под паркоместата?
Съжалявам за профанския си от юридическа гледна точка език. :)


Паркоместата не са самостоятелни обекти на правото на собственост. Те са необособени и несамостоятелни части (придатъци) към самостоятелните обекти в етажната собственост. Тук важен въпрос е и кога е построена сградата, заради изискванията на устройствените закони за наличието на места за паркиране / гариране към "ново"построените сгради (чл. 37, ал. 4 и чл. 43 от ЗУТ например).
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Идеални части от съсобственост върху дворно място

Мнениеот dhd_64 » 24 Сеп 2018, 17:16

Разрешението за строеж е от 04.2005 г, разрешението за въвеждане в експлоатация - 01.2007.
Това че не са самостоятелни обекти какво значение има?
dhd_64
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 02 Сеп 2018, 15:42

Re: Идеални части от съсобственост върху дворно място

Мнениеот teogeo » 24 Сеп 2018, 20:25

dhd_64 написа:Разрешението за строеж е от 04.2005 г, разрешението за въвеждане в експлоатация - 01.2007.
Това че не са самостоятелни обекти какво значение има?


Общо взето, че с покупката на апартамента сте купили и едно паркомясто.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Идеални части от съсобственост върху дворно място

Мнениеот dhd_64 » 24 Сеп 2018, 21:44

Сериозно?
Тази вечер синът ми се прибра във Варна и половин час търси място за паркиране (апартаментът там е негов). Ако можете и имате желание да се заемете със случая като адвокат (случаят е във Варна) пратете ми телефон за връзка на лични или като пост. Нямам връзки с адвокати във Варна (живея в Търговище) и ако сметнете, че можете да ми бъдете полезен(на), ще съм Ви безкрайно благодарен ако се заемете със случая.
dhd_64
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 02 Сеп 2018, 15:42


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron