начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Заповед за изпълнение на парично задължение

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Заповед за изпълнение на парично задължение

Мнениеот dimitrina10 » 15 Авг 2018, 17:17

Здравейте,
Собственичка съм на търговско помещение в жилищна сграда, в която първите два етажа са търговски помещения 12бр. останалите четири етажа са жилища.
През декември 2016г се проведе общо събрание за ЕС,на което не присъствах. Не съм запозната с решенията които са взети на събранието.
Собствениците на търговски помещения си плащаме по12лв на месец за чистачка, тъй като домоуправителя не ни осигурява такава.
Днес получих от съда Заповед за изпълнение на парично задължение, в която е описано че дължа 456лв. за неплатени такси за поддръжка на общите части от Декември 2016 до сега.
Останалите собственици на търговски помещения също не са плащали такса поддръжка, а не са получили такава заповед.
Възможно ли е да се заяжда лично с мен. Не трябва ли първо да ме уведоми и да ми предостави банкова сметка по която да се внасят парите, за които не получаваме никакви поддръжки.
Към заповедта има бланка за възражение, която мога да подам в двуседмичен срок.
dimitrina10
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 15 Авг 2018, 16:30

Re: Заповед за изпълнение на парично задължение

Мнениеот neutralen » 15 Авг 2018, 17:48

Върви с документите при адвокат, проблемът е много сериозен. Всяка самодейност само създава още по-големи проблеми . :shock:
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Заповед за изпълнение на парично задължение

Мнениеот dimitrina10 » 16 Авг 2018, 10:53

Искам да знам може ли да предприеме домоуправителя съдебни действия срещу мен самостоятелно или това трябва да се реши на общо събрание.
dimitrina10
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 15 Авг 2018, 16:30

Re: Заповед за изпълнение на парично задължение

Мнениеот neutralen » 16 Авг 2018, 14:32

Ако смятате тук да научите правото и да си решите проблема-откажете се. Вие вече сте осъдена и ако не се обърнете веднага към адвокат изгаряте като бенгалски огън! :-),
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Заповед за изпълнение на парично задължение

Мнениеот ivan_lawyer » 16 Авг 2018, 14:44

Осъдих кооперация - Етажна собственост, заради това, че искаха от всички служители по ред на номерата такса, тоест - в един апартамент има 6 служители, те искат от всеки такса, което падна в съда - мога да Ви копирам Решението.

Но случаят е индивидуален, не е като моят казус.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Заповед за изпълнение на парично задължение

Мнениеот dimitrina10 » 24 Авг 2018, 18:12

Искам да си погася част от задължението, но ЕС и управителя нямат банкова сметка.
Говорих лично с него, не иска да ми вземе парите и не иска да ми издаде документ за плащане. Казва ще спазваме процедурата на съда.
Как да постъпя. Може ли да му изпратя с пощенски запис парите и да приложа квитанцията към възражението
dimitrina10
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 15 Авг 2018, 16:30

Re: Заповед за изпълнение на парично задължение

Мнениеот ivan_lawyer » 24 Авг 2018, 21:02

Трябва да предадете на съда, че не са Ви дали банкова сметка, сега това е задължително.

Тоест, наистина трябва да се съдържа реална банкова сметка. Без това посочване - малко куца цялата конструкция. Ето това направете.
Молба до съда, че няма посочена банкова сметка.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Заповед за изпълнение на парично задължение

Мнениеот dimitrina10 » 27 Авг 2018, 17:54

Днес подадох молба до съда че няма посочена банкова сметка по която да платя част от задължението.
Запознах се и с материалите в съда, които са приложени.
На общото събрание през декември 2016г е издаден протокол в който се приема с 67% от присъстващите следното
Месечна такса за поддръжка 12лв да се плаща до пето число на месеца. Ако закъснее с 30 дни дължи такса в двоен размер. Ако закъснее с 45 дни Управителя го дава на съд по чл.410.
Сега той иска от мен таксата за 19 месеца в двоен размер чрез съда, без да съм уведомявана.
За този протокол от общото събрание разбрах от документите към делото.Не ни е предоставян нито разлепян на входа. Нито е минавал да събира пари от нас.
Говорих днес с него, той каза че не е длъжен да ни уведомява за решенията от общото събрание. Трябвало е ние сами да се интересуваме и плащаме.Също така каза че няма и не може да открие банкова сметка по която да му превеждаме парите.
Исках да се разберем да му платя таксата в единичен размер плюс хонорара на адвоката му и държавната такса, но той не иска. Или в двоен размер или отивам на съд.
Засега на трима собственици е завел такива заповеди по чл410.
И друго да добавя, сградата е строена от баща му и има доста непродадени апартаменти и той ги представлява, затова има голям процент гласове.

Ако отида на съд основния ми аргумент е че не ни е предоставил протокола от общото събрание, не е идвал за таксите и няма банкова сметка. Аз искам да си платя но таксата в единичен размер.
Как мислите има ли смисъл да се съдим или да плащам в двоен размер и да не се занимавам със съд.

Да добавя че през тези месеци отделно си плащаме на чистачка която да ни чисти.
dimitrina10
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 15 Авг 2018, 16:30

Re: Заповед за изпълнение на парично задължение

Мнениеот boxko » 29 Авг 2018, 16:46

dimitrina10 написа:Днес подадох молба до съда че няма посочена банкова сметка по която да платя част от задължението.
Запознах се и с материалите в съда, които са приложени.
На общото събрание през декември 2016г е издаден протокол в който се приема с 67% от присъстващите следното
Месечна такса за поддръжка 12лв да се плаща до пето число на месеца. Ако закъснее с 30 дни дължи такса в двоен размер. Ако закъснее с 45 дни Управителя го дава на съд по чл.410.
Сега той иска от мен таксата за 19 месеца в двоен размер чрез съда, без да съм уведомявана.
За този протокол от общото събрание разбрах от документите към делото.Не ни е предоставян нито разлепян на входа. Нито е минавал да събира пари от нас.
Говорих днес с него, той каза че не е длъжен да ни уведомява за решенията от общото събрание. Трябвало е ние сами да се интересуваме и плащаме.Също така каза че няма и не може да открие банкова сметка по която да му превеждаме парите.
Исках да се разберем да му платя таксата в единичен размер плюс хонорара на адвоката му и държавната такса, но той не иска. Или в двоен размер или отивам на съд.
Засега на трима собственици е завел такива заповеди по чл410.
И друго да добавя, сградата е строена от баща му и има доста непродадени апартаменти и той ги представлява, затова има голям процент гласове.

Ако отида на съд основния ми аргумент е че не ни е предоставил протокола от общото събрание, не е идвал за таксите и няма банкова сметка. Аз искам да си платя но таксата в единичен размер.
Как мислите има ли смисъл да се съдим или да плащам в двоен размер и да не се занимавам със съд.

Да добавя че през тези месеци отделно си плащаме на чистачка която да ни чисти.

Според мен има голям смисъл да ходите на съд.
boxko
Потребител
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Авг 2010, 14:54

Re: Заповед за изпълнение на парично задължение

Мнениеот borovinka » 30 Авг 2018, 17:34

dimitrina10 написа:Днес подадох молба до съда че няма посочена банкова сметка по която да платя част от задължението.
Запознах се и с материалите в съда, които са приложени.
На общото събрание през декември 2016г е издаден протокол в който се приема с 67% от присъстващите следното
Месечна такса за поддръжка 12лв да се плаща до пето число на месеца. Ако закъснее с 30 дни дължи такса в двоен размер. Ако закъснее с 45 дни Управителя го дава на съд по чл.410.
Сега той иска от мен таксата за 19 месеца в двоен размер чрез съда, без да съм уведомявана.
За този протокол от общото събрание разбрах от документите към делото.Не ни е предоставян нито разлепян на входа. Нито е минавал да събира пари от нас.
Говорих днес с него, той каза че не е длъжен да ни уведомява за решенията от общото събрание. Трябвало е ние сами да се интересуваме и плащаме.Също така каза че няма и не може да открие банкова сметка по която да му превеждаме парите.
Исках да се разберем да му платя таксата в единичен размер плюс хонорара на адвоката му и държавната такса, но той не иска. Или в двоен размер или отивам на съд.
Засега на трима собственици е завел такива заповеди по чл410.
И друго да добавя, сградата е строена от баща му и има доста непродадени апартаменти и той ги представлява, затова има голям процент гласове.

Ако отида на съд основния ми аргумент е че не ни е предоставил протокола от общото събрание, не е идвал за таксите и няма банкова сметка. Аз искам да си платя но таксата в единичен размер.
Как мислите има ли смисъл да се съдим или да плащам в двоен размер и да не се занимавам със съд.

Да добавя че през тези месеци отделно си плащаме на чистачка която да ни чисти.


Според мен нямате шанс да спечелите делото, ако възразите и той заведе същинския иск. Само ще се натоварите с излишни разноски.
Може да му изпратите сумата с пощенски запис и да приложите заверено копие от него на съда - един вид изпълнила сте целия дълг и сте платила всичко, което се търси още преди заповедта за изпълнение да е влязла в сила и съда да е издал изпълнителен лист по нея. (Пък от после ще платите и по изпълнително дело, ако не платите сега).
По ЗУЕС решенията на общото събрание на ЕС се оповестяват на таблото на сградата. Дума срещу дума ще е да докажете, че не е било оповестено, затова не сте знаела за него.
Друг минус е, че само един човек има мнозинство от гласовете в ОС на ЕС - сам си взема решенията и сам си ги изпълнява.
Отивайте при адвокат, не се мотайте с форума, защото въпросът наистина е сериозен и самодейността само ще ви генерира допълнителни разноски.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Заповед за изпълнение на парично задължение

Мнениеот dimitrina10 » 31 Авг 2018, 10:30

Последно питане. Ако платя с пощенски запис половината сума тоест таксите за поддръжка в единичен размер и във възражението опиша че не съм била запозната и информирана с протокола от общото събрание и затова съм закъсняла. Съдията излиза ли с някакво решение. Може ли да спре заповедта или не.
И друго проблема е че съм на 150км от София (Банско) и ще ми е скъпо да наема добър адвокат от София.
dimitrina10
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 15 Авг 2018, 16:30

Re: Заповед за изпълнение на парично задължение

Мнениеот borovinka » 31 Авг 2018, 10:47

Не може половината, защото няма да има пълно изпълнение на това, което е поискал и за което съда вече му е издал Заповед за изпълнение. Заповедта ще влезе в сила, онзи ще се снабди с изпълнителен лист и от там насетне разноските само растат.
Възражения и обяснения пред съда на този етап не се допускат. Само казвате дали дължите или не. Ако твърдите, че дължите, но част от това, което ви се иска насреща, пускайте възражение и го чакайте този да си предяви същинския иск. Там вече имате възражение и може да твърдите, че част от сумата сте я платила веднага, а да спорите за разликата, която не дължите по вашите си съображения.
Вие си преценявайте. Втория вариант няма да е по-евтин.

*Спестяването от услуга на адвокат, оказана на време, в никакъв случай не спестява от разноските по цялостния развой на процеса. Делото ви не е чак толкова сложно, че да ви трябва "топ-адвокат от София". Потърсете правен съвет и в Банско, сигурно ще има някой, който разбира от заповедно производство. Не подценявайте адвокатите "от прованса".
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Заповед за изпълнение на парично задължение

Мнениеот lakavitsa » 05 Сеп 2018, 10:47

"По ЗУЕС решенията на общото събрание на ЕС се оповестяват на таблото на сградата." По ЗУЕС решенията на ОС на ЕС не се оповестяват на таблото на сградата. Оповестява се, че е изготвен Протокол с решенията и ако поискате може да Ви се даде копие от този протокол.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron