начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Данък МПС - давност

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Данък МПС - давност

Мнениеот borovinka » 05 Яну 2016, 19:02

Поискайте подробна справка как са формирани сумите за данъчното задължение за всяка една от годините.
Ако нещо ви е съмнително, обжалвайте.

Имайте предвид, че ако колата е купена 2007 г. нова, през 2011 г. това е бил автомобил на под 5 години и данъците и таксичките му са височки (не знам този модел на BMW кой точно е, не ми се google-ва в момента).

Заявление по чл. 129 ДОПК можете да подадете винаги за сумите, които смятате, че са погасени по давност. Давността не се прилага служебно - т.е. вие трябва да се позовете на нея, органът/съдът няма сами да следят дали е минала давност на задълженията или не.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот ivanov_p » 05 Яну 2016, 19:13

Ако те мързи да се разправяш пускай платежните година за година по банков път. Хитреците погасяват с тях старите вземания, но ти имаш платежно с основание, номер на МПС-то и годината и макар да ти водят задълженията няма как да ти ги вземат.
Аз днеска регистрирах в данъчното една кола от 2007 г., даже не ме глобиха и ми взеха изумително нисък данък.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот anita_mil » 08 Яну 2016, 17:18

Колата е стара бмв 325(1998). Питахме в общината и казаха, че те всяка година са ни изпращали подобно уведомление, за коя година колко дължим и поради тази причина давност няма, понеже сме били уведомени, че дължим и не ни позволиха да пуснем заявление за погасяване по давност. (всички уведомления ги е взимала майката на съпруга ми и е забравяла да каже (ние сме в София, а той е от провинцията).

Вярно ли е, че в такъв случай няма давност и следователно трябва да платим всичко?
Аз бих желала да платим, все пак това са си реални данъци, просто за момента нямаме такава сума и няма как да заделим 1903лв. е цялата сума. Иска ми се поне да изчистим за последните 5г, и след това да си до внасяме и за другите, но на етапи.

Платил е само данък за 2007 когато я е регистрирал в данъчното и сега за 2008, 2009, 2010 са ги сумирали в данъка за 2011, по този начин за 2011 дължи 1100лв заедно с лихвите.
За 2012, 2013, 2014, 2015 са си разбити за всяка година по 140лв.

Благодаря за предишните отговори!
anita_mil
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 21 Апр 2015, 22:05

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот ivanov_p » 08 Яну 2016, 19:20

От тази година погасените задължения отпадали автоматично.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот borovinka » 11 Яну 2016, 11:49

ivanov_p написа:От тази година погасените задължения отпадали автоматично.


Къде го четеш това?
Щото давност никога не се е прилагала "автоматично" по нашето право.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот ivanov_p » 11 Яну 2016, 20:17

Давността не се прилага автоматично по закон, но дали да я търси или не решава кредиторът и явно общините, или само СО, са решили да не търсят стари задължения. Аз регистрирах кола купена през 2007 г., чиновничката ме изобличи пред опашката(Ей го, господина се сетил да дойде след 9 години), не съм се пазарил въобще за данъка, защото бях крив отвсякъде, но когато пуснаха данните през компютъра ми начислиха данък от 2011 до 2015 г. включително. Преди или след това чух от масмедиите, че вече общинарите не търсят старите задължения.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот borovinka » 13 Яну 2016, 14:31

ЕЖК, ясно.

Не във всички общини е така. Извадил сте късмет.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот ivanov_p » 13 Яну 2016, 18:45

Тези дни ще ходя да оправям една кола, която дадох на скраб преди 15 години, но не я отписах. Преди години я отрегистрирах от КАТ, но не внесох документите в общината, където ми водят данъците от 15 години. Платих година по година за последните 4 години с платежно. Общинарите се ослушаха и ги приспаднаха от старите години, то сега ще ходя да ги оправям в друга община и ще видя как е там. Хитреците всъщност не водят данъците като такива от 2000 г. насам, а трупат всички стари данъци на петата година, напр. за 2010 ми се водят 700 лв., а за всяка следваща по 50-60 лв. Предполагам, че сега са натрупали всички стари на 2011 г. Така или иначе ще платя с платежно с точно основание и ако продължат да ги водят ще ги оставя да си ги търсят, а ако ми дойде ентусиазмът ще ги жаля.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот deanova » 18 Фев 2016, 02:47

Здравейте!

В края на 2009 г. купих кола, регистрирах я в КАТ веднага, но в общината до ден днешен не съм.
Предстои ми да го направя, за да започна да плащам данъците най- вече заради годишния преглед. Реално колата не е в движение от четири години.
За подаване на декларация по чл. 54 искат и да се представи документ за платен данък при придобиване на декларираното превозно средство. Данъка платих на нотариуса.(така ми казаха) Но документ за това в себе си нямам.
Въпроса ми е дали от данъчното ще искат да го плащам отново? Знам, че ще имам глоба, но от прочетеното до тук по темата, се надявам поне част от данъка да бъде опростен по давност. Дали може и данъка за придобиване да бъде опростен по давност? Дали не е отпаднал?
Има ли смисъл да търся нотариуса изповядал сделката през 2009 г. за да ми предостави документите и плащанията по договора? Изобщо пазят ли нотариусите всички документи по вписаните сделки и дали биха ги предоставили?
Благодаря предварилтелно!
deanova
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Фев 2016, 02:13

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот bkras » 14 Мар 2016, 11:32

Здравейте,
До сега прочетох цялата тема, но някои неща все още не са ми ясни. Моля за съвет и дадени насоки какво точно да направа.
Миналата година получих писмо - до наследниците на дядо ми..., което са майка ми и вуйчо ми. Дядо ми почина 2001 г.
Писмото гласи задължение за плащане на данък за автомобил, който лично той спря от движение и предаде на скраб още 99-2000 и на което аз лично съм свидетел.
Интересното е, че дядо ми живееше в едно село до Кюстендил и предаде номерата в Кат Кюстендил тогава, защото по постоянен адрес живееше там и дори там е гласувал. 2001 понеже се разболя му направихме временна адресна регистрация в София.
Идеята ми е как ние реално наследниците, може да оборим това искане от НАП за дължими данъци, като ние реално не сме унаследили нищо и не може да изискват от нас, нещо, на което не сме били собственици и, с което не сме се разпореждали, поради простата причина, че не съществува до деня на смъртта и унаследяване.
Най-малко защо не са ни уведомили 2006-2007 , когато влезе изискването за пререгистрацията на автомобилите с влизането ни в ЕС, за да разберем за тази кола (Москвич), а чак миналата година получихме писмо.
Обърнахме се към НАП Кюстендил, от където реално е писмота и въртележката се завъртя, че дойдохме и в КАТ София, защото колата е била с такава регистрация и... до толкова, че нищо не можахме да свършим, или направим.
Факт, е че тази кола е била предадена за скраб и има свидетели от селото за това и то много преди дядо ми да почине - решението е било лично негово, а номерата са върнати...
Моля за съдействие. Какво можем да направим и към кого да се обърнем.
Сумата е 204 лв, но това не означава, че дори да е толкова малка сме длъжни да я платим, за това, че в миналото някой не си е свършил работата, а чак след 15г някой е решил да се свъже с нас!
Вчера пак получих честитка от НАП за същото нещо - поставена, ей така във входа ни, без реален получател - пише името на дядо ми и отдолу в скоби (починал)... луда работа... нямат ли информационна система кои са наследниците му, а аз като съвестен наследник - хем съм му внучка отварям писма и тн... ми ако бях продала апартамента и не живея вече там (а той е под наем) какво правим??? и ако майка ми и вуйчо ми починат после къде отива това наследство???
bkras
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 14 Мар 2016, 11:22

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот ivanov_p » 14 Мар 2016, 16:20

Не сте отписали колата нито от КАТ, нито от данъчното. Отидете в КАТ и я деригистрирайте, или както се казва, с документа за скраб, а ако го нямате и без него, след това с тази бележка в общината и ще платите за последните 5 години.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот stephan_ » 23 Авг 2018, 13:24

Здравейте

Извинявам се, че изравям стара на 2 години тема, но не намерих отговор на моя въпрос.

А той е следният :
При закъсняла регистрация на MПС, дължи ли се данък за предходните години, през които MПС-то не е било регистрирано?
От общината твърдят, че да.
Mоята логика е, че не, защото не може да се събира данък за години, през които данъчна партида за това MПС не е съществувала. В такъв случай данъкът би следвало да се дължи единствено занапред.
Разбира се, би могло да се наложи административна глоба за неизпълнено задължение за деклариране на MПС в законовия срок, но дължимият данък е само за периода след регистрацията.

Ако позицията на общината е вярната, тогава имам втори въпрос.
Има ли задължение заплащането на дължимия данък (за предходните години непогасени от давност) да стане в момента на регистриране на MПС в общината (например в брой на касата), или може да се плати по-късно (например по банков път)?
С други думи, може ли общината да откаже регистрация, ако не се заплатят предварително или едновременно дължимите предходни години, непогасени от давност?

Благодаря предварително за отговорите и съветите.
stephan_
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Авг 2018, 13:03

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот svegrigorov » 23 Авг 2018, 16:05

Ще ти наложат глоба за забавата.

Дължи се и данък от момента, в който е трябвало да се подаде декларация, че си придобил автомобила.

Не е нужно да го платиш в същия момент.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот stephan_ » 24 Авг 2018, 10:36

Благодаря за бързия отговор !
stephan_
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Авг 2018, 13:03

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот georgiev_sfbg » 17 Окт 2019, 03:58

katina1972 написа:Моля за съвет.Преди 16 год. имах една колица Шкода 100 S . Карах я една година докато се счупи. Още тогава я дадох на един познат да я продава на части или скраб - все едно ми беше - бях още почти дете. Документите се изгубиха с течение на времето и забравих за нея. Оказа се че все още се води на мое име и дължа данъци за над 300 лв. натрупани за тези години. В данъчното ме посъветваха да я спра от движение в КАТ за да не се трупа данък.

И така въпроса ми е как да спра от движение кола на която нито имам номерата нито документите. Нямам никаква възможност да намеря никаква следа от нея не знам къде отиде и няма начин да проследя движението и. Буквално беше на парчета когато я видях за последно. И има ли някакъв начин да избегна плащането на този данък за нещо което което отдавна нямам. Има ли някаква давност този данък - ..........някаква сламка???

ДАВНОСТ за данък върху движимо и недвижимо имущество - 5 ГОДИНИ. Давността не се прилага служебно, а трябва да заявите изрично в общината желанието си задълженията Ви да се отпишат.
Относно случая с Вашия познат - подайте Молба в РПУ за издирване на въпросното МПС, в качеството си на негов собственик.
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот vili_spasova » 17 Окт 2019, 17:53

Здравейте, можете да използвате тази "сламка" или подобна, която да подадете в МДТ по местоживеенето си /където ви се води МПС-то/, за да ви "отпишат" старите задължения.
/За пояснение що е чл. 171/

ДАНЪЧНО-ОСИГУРИТЕЛЕН ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС

Давност

Чл. 171. (1) Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 94 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 64 от 2019 г., в сила от 13.08.2019 г.) С изтичането на 10-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, се погасяват всички публични вземания независимо от спирането или прекъсването на давността освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено, изпълнението е спряно по искане на длъжника или е подадена жалба за разрешаване на спор по глава шестнадесета, раздел IIа.

https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135514513

Успех



До
Отдел „МДТ”
При ....Община/район


И С К А Н Е
съгласно чл.171 от ДОПК
/погасяване на задължения по давност/


От..................................................................................................................
/трите имена, наименование на дан.субект /

ЕГН...............................................................
Адрес............................................................................................................
.......................................................................................................................

Желая, на основание чл.171, ал.1 и ал.2 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/, да бъдат погасени задълженията за :

Превозно средство....................................................................................
/марка,модел,рег.№ /
.......................................................................................................................

поради изтичане на 5/пет/; 10/десет/ годишен давностен срок.
Задълженията са от.........................г.

дата:................................. Подпис..........................
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Предишна

Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 11 госта


cron