начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Изплащане на имот за 3 години-защита?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Изплащане на имот за 3 години-защита?

Мнениеот elena_baeva » 27 Юли 2018, 15:54

Продавам имот. Има потенциален купувач, който ми предложи да изплати 1/2 от сумата веднага и след това да изплаща останалата 1/2 на части /в рамките на 3 години/.
Предложи ми начин, който ми гарантира, че ще получа останалата 1/2 и неговият адвокат го защити пред мен обосновано.
Преди малко се консултирах с друг адвокат, който /също обосновано/ твърди, че този вариант крие огромен риск за мен и ми предложи друг.

Запали ми се главата... моля, помагайте! :|

Напълно съзнателно не споменавам предложените варианти, защото си мисля, че може да има и друг/и, но ако е необходимо мога да го направя веднага!

Всъщност въпросът ми е принципен: кой е легитимният начин, който да защити интересите и на продавач, и на купувач? Има ли такъв и кой е той?
Не искам да измамя никого, но искам да предпазя и себе си.
Последна промяна elena_baeva на 27 Юли 2018, 16:23, променена общо 1 път
elena_baeva
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 27 Юли 2018, 15:37

Re: Изплащане на имот за 3 години-защита?

Мнениеот ivanov_p » 27 Юли 2018, 16:20

Има!
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Изплащане на имот за 3 години-защита?

Мнениеот elena_baeva » 27 Юли 2018, 16:22

Амии, благодаря! :D
elena_baeva
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 27 Юли 2018, 15:37

Re: Изплащане на имот за 3 години-защита?

Мнениеот boxko » 27 Юли 2018, 16:23

Ипотека! Другите варианти не са варианти. :!:
boxko
Потребител
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Авг 2010, 14:54

Re: Изплащане на имот за 3 години-защита?

Мнениеот elena_baeva » 27 Юли 2018, 16:33

Благодаря!
Ако новият собственик направи значителни подобрения и евентуално в някой момент спре да изплаща, какво се случва?
elena_baeva
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 27 Юли 2018, 15:37

Re: Изплащане на имот за 3 години-защита?

Мнениеот elena_baeva » 27 Юли 2018, 16:50

В интерес на истината, купувачът ми предложи с ипотека, а "моят" адвокат ме посъветва на този етап да сключим предварителен договор и имотът да стане собственост на купувача, едва когато го изплати изцяло.
При варианта с ипотеката съм щяла да затъна в съд. дела и "вечни" /цитирам/ отношения с ЧСИ, а накрая да получа значително по-малка сума от уговорената и с повече разходи от моя страна, особено ако новият собственик направи подобрения...
И какво излиза, че купувачът /и адвокатът му/ защитават интереса ми по-добре от човек, на когото плащам?
elena_baeva
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 27 Юли 2018, 15:37

Re: Изплащане на имот за 3 години-защита?

Мнениеот boxko » 27 Юли 2018, 19:42

Как не се сетиха банките по-рано, че може да се прецакат с тия ипотеки и значителните подобрения :). Вече ще сключват предварителни договори, така ще пестят и от нотариални такси и такси за вписванията.
Излиза, че адвокатът и купувачът предлагат най-рационалното решение и за двете страни.
Ако купувачът се навие да даде 50% от стойността на имота под формата на задатък, капаро и да не стане собственик, ще е най-големият глупак. Рисковте за него са много по-големи, ако допуснем, че вие може и да се разколебаете, да кажем, при изплащане на 70% от цената.
С какви лостове ще ви противодейства, за да си върне платеното, ако за вас жилището се явява единствено и е несеквестируемо, а авоарите по банковите ви сметки са незначителни.
Практиката ми е показала, че ипотекарният кредитор винаги е на печалба след изпълнение, а длъжникът винаги остава с огромен остатъчен дълг!
boxko
Потребител
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Авг 2010, 14:54

Re: Изплащане на имот за 3 години-защита?

Мнениеот elena_baeva » 27 Юли 2018, 21:19

Лаик съм в материята и затова се посъветвах с професионалист... и след като ми изкара акъла, реших да попитам тук. По-добре да се изложа преди сделката тук и сега, отколкото пост фактум, нали така? Пък и банките винаги са прави, а с нас не винаги е така... :wink:
Благодаря! :)
elena_baeva
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 27 Юли 2018, 15:37

Re: Изплащане на имот за 3 години-защита?

Мнениеот elena_baeva » 27 Юли 2018, 22:17

Спомних си за един от аргументите на адвоката, който ми се стори логичен и който всъщност ме накара да се притеснявам най-много: купувачът купува имота, не като физическо лице, а от името на фирмата си... та, ако обяви фалит или я продаде на друг /фирмата/, то тогава аз в каква ситуация ще се окажа :?:
elena_baeva
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 27 Юли 2018, 15:37

Re: Изплащане на имот за 3 години-защита?

Мнениеот ivanov_p » 28 Юли 2018, 08:41

Вие не ипотекирате фирмата, а апартамента и изпълнението е върху апартамента, без значение какво има фирмата. При 50% плащане рискове на практика няма, такива са възможни при ипотека между небанкови институции при малко или липса на начално плащане. Тогава може да се стигне до продажба на имота от ЧСИ на цена доста под пазарната и продавача да остане с 60-70% от цената на имота. Вие ще вземете 50%, а в момента е невъзможно апартамент да се продаде на половин цена и така или иначе от продажбата ще си вземете другата половина.
Добър вариант е и с предварителен договор, при него разходите ще са по-малко.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Изплащане на имот за 3 години-защита?

Мнениеот elena_baeva » 28 Юли 2018, 11:39

ivanov_p, Благодаря Ви :!: :D
elena_baeva
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 27 Юли 2018, 15:37

Re: Изплащане на имот за 3 години-защита?

Мнениеот ivan_lawyer » 28 Юли 2018, 14:48

Само сделка със самостоятелна, счетоводна скрита сметка.

Микро-сметката също е вариант, ама едва ли ще се включите.

Продавате само със законна или да кажем договорена ипотека.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Изплащане на имот за 3 години-защита?

Мнениеот elena_baeva » 28 Юли 2018, 17:01

Благодаря!
elena_baeva
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 27 Юли 2018, 15:37


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron