начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

лятна кухня с височина 3.60 възможно ли е?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


лятна кухня с височина 3.60 възможно ли е?

Мнениеот petiavar » 11 Юли 2018, 12:12

Здравейте, имам закупен имот с законна къща, която обаче е малка. Искам да си добавя килер и стая към съществуващата къща около 40кв.м. Проектанта с който говорих, предложи да го пуснем като лятна кухня, но мен ме бърка височината 2.50м. Новата простройка ще бъде с плосък покрив, но заради топло и хидроизолацията ще отиде някъде към 3.30-3.60м и тук идва дилемата - може ли да е 6категория, но да е по-високо от 3.00м и при положение че е плосък покрива коя височина се взема 2.50 от прилежащия терен или 3.00м
Ако не е възможно да е 6категория, това означава ли че трябва да го мина като основно застрояване и да вадя технически паспорт на старата сграда. Може ли да бъде допълващо застрояване и какво точно допълващо.
petiavar
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Фев 2018, 19:39

Re: лятна кухня с височина 3.60 възможно ли е?

Мнениеот teogeo » 11 Юли 2018, 23:00

petiavar написа:Здравейте, имам закупен имот с законна къща, която обаче е малка. Искам да си добавя килер и стая към съществуващата къща около 40кв.м. Проектанта с който говорих, предложи да го пуснем като лятна кухня, но мен ме бърка височината 2.50м. Новата простройка ще бъде с плосък покрив, но заради топло и хидроизолацията ще отиде някъде към 3.30-3.60м и тук идва дилемата - може ли да е 6категория, но да е по-високо от 3.00м и при положение че е плосък покрива коя височина се взема 2.50 от прилежащия терен или 3.00м
Ако не е възможно да е 6категория, това означава ли че трябва да го мина като основно застрояване и да вадя технически паспорт на старата сграда. Може ли да бъде допълващо застрояване и какво точно допълващо.


Височината на постройките от допълващото застрояване е различна в зависимост от вида на самата постройка и от други параметри - разстояние до съседния имот и т.н.
Така като чета, проектантът е решил, че става въпрос за второстепенна постройка на допълващо застрояване (лятна кухня), тъй като за тях не се изисква одобряване на инвестиционен проект. И да, при второстепенните постройки на допълващото застрояване височината е такава, каквато сте я написали.
Иначе, тя постройката пак може да си е такава на допълващо застрояване (а не основно), но ще е с други коти за височината - вижте чл. 42, ал. 3 от ЗУТ (При свободно разполагане постройките на допълващото застрояване са с височина до 3,6 м и на разстояние от вътрешните граници на урегулирания поземлен имот най-малко 3 м, а когато са с височина до 2,5 м, са най-малко на 1,5 м от южната, югозападната и югоизточната граница към съседния урегулиран поземлен имот при отклонение от южната посока до 45 градуса.). Тогава, обаче, това ще е строеж по пета категория, а не шеста (второстепенна постройка на допълващо застрояване).

За начина на измерване/определяне на височината на сградата - вижте чл. 24 от ЗУТ
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: лятна кухня с височина 3.60 възможно ли е?

Мнениеот petiavar » 12 Юли 2018, 08:49

Много Ви благодаря за отговора и аз мислех, че може да го минем допълващо, но ако ще се правят всички проекти като за основно застрояване(също 5 категория), тогава къде са предимствата на това допълващо застрояване. Отделно в проекта как ще е кръстено това 40кв.м помещение.
petiavar
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Фев 2018, 19:39

Re: лятна кухня с височина 3.60 възможно ли е?

Мнениеот probcho » 12 Юли 2018, 21:20

petiavar написа:
Проектанта с който говорих, предложи да го пуснем като лятна кухня, но мен ме бърка височината 2.50м. Новата простройка ще бъде с плосък покрив, но заради топло и хидроизолацията ще отиде някъде към 3.30-3.60м и ....

... и летят розови хипопотами.... :lol:
А да се разбира ли че новата Ви постройка се намира на граница? Или при намалени отстояние? Или....
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: лятна кухня с височина 3.60 възможно ли е?

Мнениеот petiavar » 13 Юли 2018, 08:38

Не е на граница и са спазени 3м отстояние от съседите.
petiavar
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Фев 2018, 19:39

Re: лятна кухня с височина 3.60 възможно ли е?

Мнениеот probcho » 14 Юли 2018, 21:20

petiavar написа:Здравейте, имам закупен имот с законна къща, която обаче е малка. Въпрос на доказване е законноста на сградата. Искам да си добавя килер и стая към съществуващата къща около 40кв.м. "Добавянето" се явява пристройка на основната сграда, т.е. новия строеж приема категорията на съществуващата сграда - пета категория. Проектанта с който говорих, предложи да го пуснем като лятна кухня, но мен ме бърка височината 2.50м. "Лятна кухня" със самостоятелен вход или с влизане от към съществуващата сграда? А колко е висока съществуващата постройка? Новата простройка ще бъде с плосък покрив, но заради топло и хидроизолацията ще отиде някъде към 3.30-3.60м (не ми е известно при изпълнение на топло- и хидроизолация височината на плоския покрив от 2,50 да "отиде някъде към 3,30-3,60м") и тук идва дилемата - може ли да е 6категория Не, не може., но да е по-високо от 3.00м и при положение че е плосък покрива коя височина се взема 2.50 от прилежащия терен или 3.00м Не става ясно как точно определяте височината.
Ако не е възможно да е 6категория, това означава ли че трябва да го мина като основно застрояване Да, това означава.и да вадя технически паспорт на старата сграда Това ще се наложи да се прави след като приключи новото строителство. . Може ли да бъде допълващо застрояване и какво точно допълващо.

По въпроса за допълващото застрояване
teogeo написа:Така като чета, проектантът е решил, че става въпрос за второстепенна постройка на допълващо застрояване (лятна кухня), тъй като за тях не се изисква одобряване на инвестиционен проект.

След като не се изисква одобряване на проект какво значение има колко ще е височината? И въобще необходим ли е проектант?
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: лятна кухня с височина 3.60 възможно ли е?

Мнениеот ivan_lawyer » 15 Юли 2018, 17:28

Администрирайте преписка до общината и манипулирайте процеса с цел административен отказ.
Какви са следващите стъпки. Жалба мълчалив отказ, с молба за налагане на санкции, тоест глоба на администрацията, оттам евентуално респект.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: лятна кухня с височина 3.60 възможно ли е?

Мнениеот probcho » 16 Юли 2018, 08:31

ivan_lawyer написа:Администрирайте преписка до общината и манипулирайте процеса с цел административен отказ.
Какви са следващите стъпки. Жалба мълчалив отказ, с молба за налагане на санкции, тоест глоба на администрацията, оттам евентуално респект.

Що за глупост??? В момента действията са между проектанта ( или този който движи документите) и възложителят.
С какво точно администрацията възпрепятства инициативата? С това че се прилага закона ли?
А подстрекаването за "манипулация" на процес с цел облагодетелстване какво е?
Нещастници....
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: лятна кухня с височина 3.60 възможно ли е?

Мнениеот teogeo » 16 Юли 2018, 23:46

probcho написа:
ivan_lawyer написа:Администрирайте преписка до общината и манипулирайте процеса с цел административен отказ.
Какви са следващите стъпки. Жалба мълчалив отказ, с молба за налагане на санкции, тоест глоба на администрацията, оттам евентуално респект.

Що за глупост??? В момента действията са между проектанта ( или този който движи документите) и възложителят.
С какво точно администрацията възпрепятства инициативата? С това че се прилага закона ли?
А подстрекаването за "манипулация" на процес с цел облагодетелстване какво е?
Нещастници....


Имам сериозни съмнения, че напоследък колегата ivan_lawyer се е захванал и с наказателно право и клиентите му доплащат с прахчета и тревички. Такива неадекватни ги къдри, че... (сори, колега, факт, нищо лично).
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: лятна кухня с височина 3.60 възможно ли е?

Мнениеот ivan_lawyer » 17 Юли 2018, 06:42

Не ви разбрах дискусията. Майстор съм, при това признат.
А направете едно дело, изкарайте една задача до края(ама не регистрация на фирма, а нещо друго).

Имам кампанийно мислене, това е комплексен подход един вид. Какво имах предвид. Да се завърти процедура по мълчалив отказ. Така си налагаш волята за усмиряване на администрацията. Нещата трябва да се случват бързо.

Интересно защо аз успявам, пък другите не могат. Четете книги, закони, литература правна, каквото си искате.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: лятна кухня с височина 3.60 възможно ли е?

Мнениеот teogeo » 17 Юли 2018, 23:34

ivan_lawyer написа:Не ви разбрах дискусията. Майстор съм, при това признат.
А направете едно дело, изкарайте една задача до края(ама не регистрация на фирма, а нещо друго).

Имам кампанийно мислене, това е комплексен подход един вид. Какво имах предвид. Да се завърти процедура по мълчалив отказ. Така си налагаш волята за усмиряване на администрацията. Нещата трябва да се случват бързо.

Интересно защо аз успявам, пък другите не могат. Четете книги, закони, литература правна, каквото си искате.


Хайде, като си майстор, хващай мистрията и върви да правиш на човека покрива с хидроизолация до 3.60м. Той иска да си спретне едно домузлуче, ти го вкарваш в дела с администрацията. Защо я нападаш, бе джанъм? Къде я месиш? Никой не му е отказвал. Твоето е като онзи юнак, дето искал да пие вода, стигнал до един извор, видял пред него една спяща ламя и почнал да я налага. Събудила се ламята и го пита: "Какво искаш, бе? Какво правиш?"
Юнакът рекъл: "Искам да пия вода, затова бия, за да те победя!"
А ламята рекла: "Искаш да пиеш вода? Ами, пий, бе, защо се биеш?"
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: лятна кухня с височина 3.60 възможно ли е?

Мнениеот probcho » 18 Юли 2018, 21:15

ivan_lawyer написа:Не ви разбрах дискусията. Типично :!: Няма значение дали разбираме, важно е да сме в играта :!: Нали? Майстор съм, при това признат. Майстор? На какво?
А направете едно дело, изкарайте една задача до края(ама не регистрация на фирма, а нещо друго). До сега не съм срещал адвокат, който да изкарва до край. Обикновено стига най-много до ВАС и от там нататък пляска с ръце :!: :wink:
Имам кампанийно мислене, това е комплексен подход един вид. Това е способ на мръсните търговци.... Но какво тук значи да си адвокат? Какво имах предвид. Ако не си разбран от първия път - пробвай се пак :!: Да се завърти процедура по мълчалив отказ. Мълчалив отказ на проектанта ли? Така си налагаш волята за усмиряване на администрацията. Оооо, великия укротител :!: Властелинът на хаоса :!: Да живей, живей ... ЗаКоня :!: Нещата трябва да се случват бързо. За да не могат другите да мислят :!: На боксов двубой ли сме? А, да :!: Трябва да размътим водата за да къпем рибката :!:

Интересно защо аз успявам, пък другите не могат. Това което приемате за успех аз разчитам като затъване Четете книги, закони, литература правна, каквото си искате. Какви ли книги сте чел, че са пропуснали да Ви формират? По кои ли закони практикувате? А дали правната литература следва истински живот или просто търси измислици, за да оправдаят салтоморталето което правите? И на края - благодаря за дадената от Вас възможност да избирам :!:

Предложете си личните услуги :!: Можеше и тел да дадете :!: Все пак търговия без реклама трудно върви :!: :wink:
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: лятна кухня с височина 3.60 възможно ли е?

Мнениеот jkloj6 » 18 Юли 2018, 21:47

Височината на сградите съгл. чл. 24 от ЗУТ се мери спрямо средна кота на прилежащия терен (52. (предишна т. 49 - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) "Кота на средното ниво на прилежащия терен" е средноаритметичната стойност на най-ниската и най-високата проектна кота на прилежащия терен за съответната ограждаща стена, оформен (моделиран) съобразно част "Геодезическа" (вертикална планировка) на инвестиционния проект); теренът може да се моделира, така че да ви устройва поне на хартия; за второстепенни постройки на допълващото застрояване не се изисква проект, а само конструктивно становище, мотивирано предложение (ако допълващото застрояване не е предвидено с ПУП) и нещо схематично по архитектура - ситуационно разполагане). Това е най-евтиният вариант (ако ви устройват тези параметри). Ако останете на този вариант, съответно дори няма да се налага да доказвате в част Геодезия какъв е терена (проблем може да имате единствено на място, ако има проверка, а като гледам как са се юрнали ДНСК произволно да проверяват за незаконно строителство...), т.е. не се тревожете. Постройката на допълващото застрояване си е самостоятелна, но може да е застроена "до" сградата на основното застрояване. За пристройка се усложнявате доста повече - необходими са документи за съществуващата къща, заснемане, архивен проект; всичките части на проекта, които ще поискат от общината...в пъти по-скъпо. Но винаги е по-добре да направите нещо формално, отколкото незаконно... иначе проблемите ще се явят (рано или късно, ако решите да продавате, да преустройвате, да делите,....), или ако просто ядосате някой съсед...
jkloj6
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Мар 2014, 13:49


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron