начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Акт в градския транспорт

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Акт в градския транспорт

Мнениеот radko16 » 07 Ное 2017, 12:36

Здравейте,
преди 22 месеца ми беше написан акт от контрольори на СКГТ. Чак днес получих ел. поща от НАП, че имам един месец да заплатя дължимата сума. Въпросът ми е: След като не са ми изпратили Наказателно постановление (каквото е написано в мейла от НАП) трябва ли да си плащам глобата или (и ако да пред кого) трябва даобжалвам ?
Благодаря !
radko16
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Ное 2017, 12:33

Re: Акт в градския транспорт

Мнениеот bobi9 » 07 Ное 2017, 12:57

О изпратили са ви го, но не са ви намерили и са ви врътнали по схемата със служебно връчено. Можете да обжалвате, в седем дневен срок пред ТД на НАП по вашия адрес. Ако сте от софия ТД НАП София, ако Пловдив там и т.н. След като директора ви каже, че не му е работа да се занимава или напише някоя глупост, можете да обжалвате пред съответния административен съд. Сам обаче (без адвокат) няма да се оправите.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Акт в градския транспорт

Мнениеот omar2002 » 03 Яну 2018, 10:04

Контрольорите имат пълното право да Ви напишат акт


sbobet
omar2002
Младши потребител
 
Мнения: 40
Регистриран на: 26 Окт 2017, 10:59

Re: Акт в градския транспорт

Мнениеот 111888 » 19 Юни 2018, 17:15

111888 написа:... Трето-милицията няма какво да търси при проверки на пътници, защото отношенията при договор за превоз, и неговото евентуално нарушаване са между равнопоставени субекти, и място за намеса на милиция няма. Интересно-ако гражданин има претенции към юридическото лице -превозвач, досежно търговски договор, дали милицията ще съдейства на гражданина, или ще го отсвирят ,че са търговски взаимоотношения, и гражданинът да се оправя.
Още малко милицията ще проверява и дали хората си плащат парното?
Странно е и друго-милицията присъства при проверки дали хората пътуват с билет, а самата милиция има привилегията да се вози безплатно в градския транспорт. И то не само когато изпълнява служебни задължения...

Това не ми се вижда никак редно : https://www.youtube.com/watch?v=4r-SH9c2H44

Нито пък това


https://www.youtube.com/watch?v=nEm_1fSfjMs
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Акт в градския транспорт

Мнениеот kpts_ » 19 Юни 2018, 20:42

Вярно, хич не е редно!
Спешно да се предложат промени в законодателството, включително и в това на ЕС, че всеки пребиваващ в ЕС и возещ се в градски транспорт има право, необезпокоявано от властите да пътува неограничено и безплатно, както и да хулиганства и употребява там алкохол и всякакви наркотични вещества.
Така с тези мерки ще се освободи полицейски ресурс за охрана на разни ЛГБТ мероприятия.
С един куршум - не два, а три заека.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Акт в градския транспорт

Мнениеот 111888 » 20 Юни 2018, 07:57

"Властите"(каквото и да значи това-щото като се каже "властите" първата асоциация е фалшивия паспорт на Куювич , издаден демонстративно от "властите") не могат да се месят в търговски и граждански правоотношения между равнопоставени субекти-в случая между някакво си търговско дружество и гражданин, вклч и когато евентуално е нарушен договор от едната страна(тоест в нарушение на договор за превоз може би е пътувал без билет).
Място за намеса на милиция-няма, в случая.
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Акт в градския транспорт

Мнениеот gost2000 » 27 Юли 2018, 12:36

Здравейте,
токущо изпаднах в подобна ситуация с автобус 72 в София. Слизайки на спирката имаше хайка от служители на градския транспорт и полиция. Аз бях една от тези, които хванаха, наобикаляйки ме и препречвайки ми пътя. Служителката от градския транспорт не беше груба и агресивна, но полицаят за сметка на това беше точно такъв. Дори ме хвана за ръката и ме дръпна. Със спокоиен тон му казах, че няма нужда да ме дърпа. Отначало не исках да си дам личната карта. Платих си глобата от 30 лв. и служителката ми даде съответното наказателно билетче за глобата с написана дата, автобусна линия и нейният номер като контрольор (запазих си го). Това не е акт. Тя не ми поиска нищо повече, но полицаят се заяде и ми поиска личната карта. Попитах го защи след като съм си платила глобата. Той ми каза, че поличията и служителите от градския транспорт били прдставители на различни органи и той ми искал личната карта за да ме проверял. Записа данните от личната ми карта и ми я върна. Не ми написаха акт и нищо повече не ми дадоха. Защо ми записаха данните и какво да очаквам от това?
Някой може ли да ми каже?
Благодаря!
gost2000
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Юли 2018, 12:29

Re: Акт в градския транспорт

Мнениеот 111888 » 27 Юли 2018, 17:06

До горепитащия

Ето мнение , което аз споделям за това записване на лични данни . Мнението е от 2013г, и въпреки,че има известна промяна в законодателството (вклч и нов ЗМВР)е актуално и днес. Даже с оглед новия Регламент защитата на лични данни е още по-силна днес.

http://blog.aip-bg.org/publications/821
А ето и отговорът на МВР по посоченото в линка запитване http://lovechtoday.eu/%D0%BA%D0%BE%D0%B ... %B8%D1%87/

Вж и тук- "МВР няма право да записва хората в халваджийски тефтери"
http://old.segabg.com/article.php?id=675907

В добавка-полицаят е бил длъжен да се легитимира с документ-преди да прави каквито и да е проверки-на основание чл 151 от ЗМВР.
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Акт в градския транспорт

Мнениеот ibgdimitrov » 27 Юли 2018, 18:29

gost2000 написа:Здравейте,
но полицаят се заяде и ми поиска личната карта. Попитах го защи след като съм си платила глобата. Той ми каза, че поличията и служителите от градския транспорт били прдставители на различни органи и той ми искал личната карта за да ме проверял. Записа данните от личната ми карта и ми я върна. Не ми написаха акт и нищо повече не ми дадоха. Защо ми записаха данните и какво да очаквам от това?
Някой може ли да ми каже?
Благодаря!



Длъжен си да носиш лична карта и да я представяш пред органите на Полицията при поискване. Това че Полицията записва лични данни на лица /десетки хиляди/ не трябва да те притеснява, може да те проверат дали си издирван и т.н. това са стандартни практики на родната Полиция.
п.п. Акта на контрольорите от град. транспорт и проверката ти на документите за самоличност от полицейския служител нямат общо-правилно ти е казал полицая ,не знам защо си правил проблем от това. Все пак са проявили разбиране-щото при непредоставяне на документ за самоличност имат право и да те задържат. Затова следващия път бъди по учтив-за твое добро е.
ibgdimitrov
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 20 Мар 2009, 16:27

Re: Акт в градския транспорт

Мнениеот gost2000 » 28 Юли 2018, 14:31

Благодаря за отговорите.
И глобата си платих и личната карта си предоставих за проверка, но това не променя факта, че полицаят беше груб (не смятам че е много редно да дърпа жена за ръката. Нито съм го обидила с нещо, нито съм повишила тон. Попитах го защо ме дърпа, но отговор не получих) и в нито един момент не се представи, камо ли да покаже документ, с който да се легитимира.
Не исках да предизвеиквам заяждането му още повече, за това не посмях да го попитам за име и чин.
Въпросът ми беше какво да очаквам от тук нататък и изобщо да очаквам ли нещо?
Благодаря!
gost2000
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Юли 2018, 12:29

Re: Акт в градския транспорт

Мнениеот gost2000 » 28 Юли 2018, 14:34

Още нещо се сетих да добавя.
Полицаите наистина записваха данните ни в халваджийски тефтер. Мисля, че аз бях единствената, която си плати глобата и предостави лична карта. Останалите ги задържаха на място и по продиктувано ЕГН от тях ги вписваха и правеха справка.
Наистина не знам колко е редно това.
gost2000
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Юли 2018, 12:29

Re: Акт в градския транспорт

Мнениеот ibgdimitrov » 28 Юли 2018, 16:32

Извинявам се за обръщението в по горния пост-не знаех че си жена. На въпроса какво да очакваш-не очаквай, просто полицайте са си свършили своята рутинна работа /за което ги и натискат началниците им/. Тяхно право и задължение е да проверяват документите за самоличност на гражданите, както и когато имат съмнение да проверяват дали същите се издирват и т.н. Полицаите имат номер на униформата по които могат да се индентифицират, по пагоните на раменете се вижда какъв чин имат, редно е да се представят по име-но не е толкова съществен проблем. Просто не се натегай излишно-при поискване от полицията си длъжна да си представиш личната карта
ibgdimitrov
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 20 Мар 2009, 16:27

Re: Акт в градския транспорт

Мнениеот 111888 » 28 Юли 2018, 19:31

Това е направо изумително. С това ли се занимава милицията вече-репресии и проверки на пътници ...без билет. 5 милиарда откраднати от КТБ, няма задържани, по думите на прокуратурата -пари изнасяни дори в чували в последните дни преди банката да затвори-милицията нищо не разбрала и до днес няма задържани.
А се занимават с проверки на пътници без билет?!
Как е възможно това!? Ако пътник евентуално наруши договор за превоз(при дискусия дали цената на билета е валидна) милицията няма място да се меси, нито да проверяват пътника за каквото и да е. Да напомним, и че самите милиционери пътуват безплатно(нали привилегиите на база служеБно положение са забранени...).
В добавка-
Напълно незаконно е милицията да проверява документи на граждани, преди да са се легитимирали. Чл. 151 ЗМВР. Не е допустимо и да записват произволно лични данни-има си ЗЗЛД, има си влязъл в сила европейски Регламент досежно личните данни, ама милицията е над закона. Неясно е как гражданин може да упражни правата си-в това число да поиска заличаване на записаните лични данни, като записването е в личния тефтер на неизвестен, нелегитимирал се милиционер?!
---------------------
В началото на годината държавата -тоест данъкоплатеца дадоха допълнителни 100 млн за мевере https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2018/01 ... _v_mvr_no/ , и оттогава милицията е крайно надъхана срещу ...гражданите, които дадоха парите в добавка от данъците си.
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Акт в градския транспорт

Мнениеот jhoro » 29 Юли 2018, 01:04

gost2000 написа:Здравейте,
токущо изпаднах в подобна ситуация с автобус 72 в София. Слизайки на спирката ...


В момента, в който стъпите на земята - тоест, сте извън превозното средство - никъкъв „превозен документ“ не може да Ви бъде изискван!!! Нито от „служители на градския транспорт“, нито от полицията (те пък - от какъв зор???)!!!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Акт в градския транспорт

Мнениеот ivan_lawyer » 29 Юли 2018, 06:30

Управляващите губят избори или как да кажем, власт и правят хайки. Не може от 6 стотинки (5 за трамвая) да стане 1.60 лв.Скъпо е. Дори да приемем, че е толкова, то пак трябва дотации, спонсорство, изобщо държавата да го поеме. А какво ще прави - ще изпратят посланици в арабски емирства за по евтин нефт. Но това е непосилна задача за т.нар. политици. Те даже и не знаят, че са депутати.
Но иначе, това е своеобразен рекет, за мен е произвол, едно властническо отношение, както при прочутият Стамболов. Бият и галят. Ами фразата "со кротце, со благо, па и с малко кютек". Това е положението.

За мен е извращение такова отношение, при положение, че не са оправили нито една точка от дневния ред, а напротив - затъваме все повече в едно Средновековие.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Акт в градския транспорт

Мнениеот kalahan2008 » 03 Авг 2018, 19:00

gost2000 написа:Отначало не исках да си дам личната карта. Платих си глобата от 30 лв. и служителката ми даде съответното наказателно билетче за глобата с написана дата, автобусна линия и нейният номер като контрольор (запазих си го). Това не е акт. Тя не ми поиска нищо повече, но полицаят се заяде и ми поиска личната карта. Попитах го защи след като съм си платила глобата. Той ми каза, че поличията и служителите от градския транспорт били прдставители на различни органи и той ми искал личната карта за да ме проверял. Записа данните от личната ми карта и ми я върна. Не ми написаха акт и нищо повече не ми дадоха. Защо ми записаха данните и какво да очаквам от това?

Предоставянето на личната карта на полицай е регламентирано в два закона.
На първо място, съгласно чл. 6 от Закона за българските лични документи, гражданите са длъжни при поискване от компетентните длъжностни лица, определени със закон, да удостоверят своята самоличност.
Що се отнася до полицейските органи, е налице специален закон, регламентиращ техните правомощия - Закона за МВР. Съгласно чл. 70 от ЗМВР:
(1) Полицейските органи могат да извършват проверки за установяване самоличността на лице:
1. за което има данни, че е извършило престъпление или друго нарушение на обществения ред;
2. когато това е необходимо за разкриване или разследване на престъпления и при образувано административнонаказателно производство;
3. при осъществяване на контрол по редовността на документите за самоличност и пребиваване в страната;
4. на контролен пункт, организиран от полицейските органи;
5. по искане на друг държавен орган за оказване на съдействие при условия и по ред, предвидени в закон.
(2) Установяването на самоличността се извършва чрез представяне на документ за самоличност на лицето, сведения на граждани с установена самоличност, които познават лицето, или по друг начин, годен за събиране на достоверни данни.

Според мен описаната от Вас обстановка не попада в обхвата на чл. 70 ЗМВР (който е специален по отношение на чл. 6 ЗБЛД. Очевидно е, че след като сте си платила т. нар. "глоба" (която не е никаква глоба, но това е друг въпрос), не сте в хипотезата на т. 2. Няма извършено и нарушение на обществения ред. Не сте на контролен пункт, нито има искане от друг държавен орган за съдействие. Евентуално може да се твърди, че има проверка на редовността на документа за самоличност, но според мен такава проверка не може да е безцелна и безконтролна. За съжаление обаче законът така е формулиран, че на практика дава възможност за полицейски произвол.
Нищо няма да Ви се случи на Вас, а на другите, които не са предоставили документ за самоличност, може и да им бъде наложена глоба.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Акт в градския транспорт

Мнениеот bliznaci1986 » 10 Сеп 2018, 14:07

Здравейте. Искам във връзка със съставянето на Акт в градския транспорт да питам за мнението Ви следното:
На какво основание полицаят, който придружава контрольорите, при получаване на личната карта на пътника я предава на контрольора или диктува данните?
Т.е има ли право полицаят при узнаване на личните данни на дадено лице, да ги предава на трето лице /контрольора/? Не извършва ли нарушение, при предаване на личните данни.
bliznaci1986
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 05 Сеп 2016, 21:49

Re: Акт в градския транспорт

Мнениеот user1234 » 21 Сеп 2018, 17:47

Здравейте,

Имам подобен проблем, преди на 09.02.2016год. ми е издадено наказателно постановление, с постановление:
административно наказание "глоба" в размер на 100 лв, съгласно чл. 35, ал.7, т.1 от НРУПОГТТСО....

Постановление не ми беше известно да съм получавал до днес 20.09.2018 год. след като получих "Покана за доброволно изпълнение", от ЧСИ и дължа 255лв.
Може ли да се обжалва и как се действа в такава ситуация?
Ако се обжалва постановлението, спира ли се дейността на ЧСИ?

Благодаря предварително!

radko16 написа:Здравейте,
преди 22 месеца ми беше написан акт от контрольори на СКГТ. Чак днес получих ел. поща от НАП, че имам един месец да заплатя дължимата сума. Въпросът ми е: След като не са ми изпратили Наказателно постановление (каквото е написано в мейла от НАП) трябва ли да си плащам глобата или (и ако да пред кого) трябва даобжалвам ?
Благодаря !
user1234
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Сеп 2018, 17:22

Предишна

Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron