начало
Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд

съдене след обида и побой

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


съдене след обида и побой

Мнениеот iliavlahov » 12 Юни 2018, 11:24

здравейте нов съм имам следния проблем
здравейте искам да попитам имал следния проблем пред блока както си играеха карти кмшийте и пиеха алкохол след края на играта се заговорих със един от играчите спрямо играта а друг от играчите започна да ми се кара и да ме псува на майка а аз имам майка инвалид със инсулт на легло каза че щял да я със извинение ебе майка ми и започна да ми се заканва дали съм знаел кой е бил тои щял да ме убие и аз спокоино му казах на вупросното лице че имм майка инвалид на легло със инсулт да не ме псува но той продължи и аз тогава избухнах и му нанесох 3 или 4 удъра със ръка по лявата страна на главата после ни растърваха и се отдалечих въпросния човек беше консумирал 4 или 5 бири и едно патронче мастика чисто пиеше мастиката сатна от масата без видими сериозни щети да има във изблик на нерви и ярост или под въздействието на алкохола дето беше испил залита и пдна на земята като си удря главата първо в земята и я задирш сам без моя помощ пада слет като стана от земята от лявата вежда започна да тече обилно кръв аз се уплаших за здравето на човека и се обадих на 112 за линейка и полиция въпросния човек има една присъда за убииство преди години и е лежал в затвора 20 години започва да ме заплашва че ще ме убие постояно крещеше тези д уми после каза че ще ме дебне и че ще ме убие дойде линеиката и след време и полицията докато се разправяхме със полицията въпросния човек пада още 3 или 4 пъти сам в последствие го карат в болницата и установяват че има счупен нос и комоцио и надуто коляно беше в безсъзнание и повръщеше кръв на следващия ден е исписан от болницата и сега се въстановява в домашни условия въпроса ми е следния какво наказание ще получа и дали мога да оборя счупения нос и комоциото след като тои падаше на няколко пъти сам на земята и си удряше главата без аз да съм до него и да е по моя вина паданията дето е правил
iliavlahov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Юни 2018, 11:22

Re: съдене след обида и побой

Мнениеот katerinakuch » 12 Юни 2018, 20:24

Към момента не се притеснявайте, нали не е подал жалба срещу Вас.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: съдене след обида и побой

Мнениеот ibgdimitrov » 12 Юни 2018, 21:19

Здравейте-хубаво си направил че си му разбил носа, не се притеснявай за нищо. Заплахите на опонента ти към тебе са по тежко престъпление, а аз дори не вярвам реакцията ти-след като си бил предизвикан да е престъпление. Също така и не вярвам опонента ти да подаде жалба-не е в негова полза, но дори и това да стане ти също може да предприемеш конкретни действия да бъде съден човека обиждал и заплашвал те.
ibgdimitrov
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 20 Мар 2009, 16:27

Re: съдене след обида и побой

Мнениеот iliavlahov » 12 Юни 2018, 22:41

благодаря за съветите за сега подготвят медецинското и най скоро време очаквам да получа призовка от съдъ
сега ще си наема адвокат мога да предоставя свидетели на събитието в смисъл на сбиването и на отправените заплахи към мен да потвърдят и че е падал сам без да съм го докосвал четях из интернета какво предвижда закона и какви са повредите ето част от закона който открих
Чл. 132. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г; доп., бр. 89 от 1986 г.) За телесна повреда, освен в случаите по чл. 131а, причинена другиму в състояние на силно
раздразнение, предизвикано от пострадалия с насилие, с тежка обида, с клевета или с друго противозаконно действие, от което са настъпили или е било възможно
да настъпят тежки последици за виновния или негови ближни, наказанието е:
1. лишаване от свобода до три години при тежка телесна повреда;
2. лишаване от свобода до една година при средна телесна повреда;
3. лишаване от свобода три месеца или поправителен труд до шест месеца при лека телесна повреда по чл. 130, ал. 1;
4. поправителен труд до шест месеца или глоба до триста лева по чл. 130, ал. 2.
(2) Наказанията по предходната алинея се налагат и в случаите на причиняване на телесна повреда при пределите на неизбежната отбрана.




Седма хипотеза “разстройство на здравето, временно опасно за живота; наранявания, които проникват в черепната, гръдната и коремната кухина”
/общия критерий/: Постоянното разстройство на здравето /общото с тежката телесна повреда/, неопасно за живота /разликата с тежката телесна повреда/,
е увреждане на човешкия организъм, при което се намаляват жизнените му сили или способността на организма му да се противопостави на заболявания. Общото
разстройство на здравето трябва да бъде непрекъснато и в никой период да не създава опасност за живота на увредения. Сътресението на мозъка съставлява средна телесна
повреда само когато е създадена временна опасност за живота. Такава опасност е налице, когато увреденият в резултат на сътресение на мозъка изпадне в
безсъзнание /кома/, макар и кратковременно. Тук не става дума за комоцио, т.нар. сътресение на мозъка или контузия на мозъка без загуба на съзнание, което се третира
като лека телесна повреда. Или другият критерий – разстройство на здравето, временно /разлика с тежката телесна повреда/, но опасно за живота.
Тук се включват остра
загуба на кръв, което само по себе е състояние опасно за живота макар и временно.
Наранявания, които проникват в черепната, гръдната и коремната кухина, са признак от състава на средната телесна повреда само когато е създаден контакт на тези кухини
с външната среда.
Чл. 130, ал. 1, който причини другиму разстройство на здравето, извън случаите на чл. 128 и 129 , се наказва за лека телесна повреда с лишаване от свобода до две
години или с пробация.
Първи вид лека телесна повреда с разстройство на здравето. Под разстройство на здравето извън случаите на чл. 128 и 129 НК следва да се разбират всички увреждания,
които не са завинаги, постоянни, продължителни, трайни или временно опасни за живота /законодатят при третиране на тази повреда е възприел остатъчния
принцип – всичко онова, което не се третира като тежка или средна повреда, се третира като лека/. Класически леки телесни повреди – счупване на носните костици,
сътрасение на мозъка, насинявания на части на лицето и тялото, леки изгаряния. Лека телесна повреда ще бъда и пълна загуба на зрението за 10 дни, т.е. не за цял живот,
за да е тежка и не е трайно, т.е. за повече от 30 дни, за да е средна.
iliavlahov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Юни 2018, 11:22

Re: съдене след обида и побой

Мнениеот ibgdimitrov » 12 Юни 2018, 23:31

Братле не всяко сбиване е престъпление. Ти хубаво четеш НК, но често за сбивания се прилага УБДХ-указ за борба с дребното хулиганство-при който деянието не е престъпления, а административно нарушение. Същото е като спортното хулиганство и то не е престъпление, а адм. нарушение. Понеже гледам четеш НК-виж чл.9 ал.2-маловажност и незначителност на деянието-" чл.9 (2) НК "Не е престъпно деянието, което макар формално и да осъществява признаците на предвидено в закона престъпление, поради своята малозначителност не е общественоопасно или неговата обществена опасност е явно незначителна".
Ето и какво е дребно хулиганство /не е престъпление а адм. нарушение/
чл.1 (2) УБДХ(Изм. - ДВ, бр. 38 от 1998 г.) Дребно хулиганство по смисъла на този указ е непристойна проява, изразена в употреба на ругатни, псувни или други неприлични изрази на публично място пред повече хора, в оскърбително отношение и държане към гражданите, към органите на властта или на обществеността или в скарване, сбиване или други подобни действия, с които се нарушава общественият ред и спокойствие, но поради своята по-ниска степен на обществена опасност не представлява престъпление по чл. 325 от Наказателния кодекс.
ibgdimitrov
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 20 Мар 2009, 16:27

Re: съдене след обида и побой

Мнениеот lawchoice » 13 Юни 2018, 02:38

Какво повече му трябва на човек - да премине през портала:P :P :P
Изображение
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron