начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

отказ на достъп до информация по дело на адвокат на свидетел

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


отказ на достъп до информация по дело на адвокат на свидетел

Мнениеот georgi_ivanov » 07 Юни 2018, 00:31

Привет,
ще се явявам свидетел по наказателно дело и помолих съда да ми даде достъп до одобрени от тях материали по делото, както и до моите свидетелски показания, но съдията-докладчик ми отказа достъп до материалите по делото. Отказаха достъп и на мой адвокат, който ще ме представлява по време на разпита. Моля, кажете ми дали имат законово право да решат това и съответно, ако мога да получа достъп до материалите по делото на какъв член трябва да се позова?
Отказаха ми дори достъп и до моите свидетелски показания по делото от преди това. Имат ли право да направят това и какво мога да направя, за да ги получа? Мога ли да получа допълнителна информация по делото и какъв е реда да я изискам?
Благодаря за отговора!
georgi_ivanov
Младши потребител
 
Мнения: 86
Регистриран на: 14 Мар 2011, 10:58

Re: отказ на достъп до информация по дело на адвокат на свид

Мнениеот ivan_lawyer » 07 Юни 2018, 07:54

Това е стар проблем.
В НПК е заложено - всеки има право на адвокат. От друга страна - има лични данни и до прерастването на обвинението в официално, то не следва да се черпят данни по преписката.

Според мен трябва на скандал - но пълзящ скандал. Директен скандал - не става. Наскоро ме нервираха в Център за медиации и спогодби и им показах дребния шрифт на картата за адвокат. Че съм с ранг на съдия.

Имате право като адвокат на достъп - аз това знам. Но има и лични данни.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: отказ на достъп до информация по дело на адвокат на свид

Мнениеот kpts_ » 07 Юни 2018, 09:19

Каква е нуждата да се запознавате с материали по делото?
Не сте страна /освен ако не сте пострадал и съответно гр. ищец/, а само участник в делото.
Ако не си спомняте показанията си, могат да се прочетат. Тъкмо да се изяснят евентуални противоречия. :wink:
Може и собствени бележки да ползвате при разпита.
Аз проблем не виждам.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: отказ на достъп до информация по дело на адвокат на свид

Мнениеот svegrigorov » 11 Юни 2018, 10:21

Проблем от известно време е, че отказват достъп на адвокатите до наказателни дела, по които нямат пълномощно. Софийска адвокатска колегия и софийските съдилища имаха спорове по този въпрос.
На свидетелят също няма да дадат достъп. Вариант е подсъдим или негов адвокат по делото.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: отказ на достъп до информация по дело на адвокат на свид

Мнениеот ivanov_p » 11 Юни 2018, 11:34

Свидетел не може да има достъп до наказателно дело, за такъв дето не е разпитан до момента - хептен. При разпита си води бележки и толкова.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 15 госта


cron