начало

384 кандидати за младши съдии продължават към устния изпит 384 кандидати за младши съдии продължават към устния изпит

Давност на Фиш от КАТ

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Давност на Фиш от КАТ

Мнениеот dog123 » 23 Фев 2018, 14:43

Въпросът е следния:
Връчени са два електронни фиша за превишена скорост. От извършването на нарушенията до връчването на фишовете са изминали повече от 2 години. Да се плащат ли тия фишове или не? Ако е не , къде се обжалва?
Благодаря за вниманието.
dog123
Младши потребител
 
Мнения: 67
Регистриран на: 30 Авг 2010, 13:51

Re: Давност на Фиш от КАТ

Мнениеот doondie » 23 Фев 2018, 15:55

Според чл. 82 от Закона за административните нарушения и наказания давността е 2 или 3 години от влизане в сила на глобата в зависимост от това дали е прекъсвана. Ако е образувано изпълнително дело, тогава давността е 5 г.

Моето мнение е, че фишовете подлежат на плащане. Ако не си съгласен с тях, можеш да ги обжалваш. Или да оставиш нещата така и да се надяваш, че ще бъдат погасени по давност след 2 години. Дотогава обаче може от НАП да те търсят за парите или от КАТ да ти вземат книжката, докато си ги платиш.
Обжалването става в районния съд чрез органа, издал фишовете.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 270
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Давност на Фиш от КАТ

Мнениеот bliznaci1986 » 28 Фев 2018, 10:38

АЗ само да попитам, давността не е ли 2 години. Мисля, че имаше ТР № 2/2017г. в което не се ли определя 2 годишна давност? Питам защото колегата е посочил 5 години.
Благодаря!
bliznaci1986
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 05 Сеп 2016, 21:49

Re: Давност на Фиш от КАТ

Мнениеот dog123 » 28 Фев 2018, 11:32

Точно затова питам, има 2 годишна давност от издаването на фиш-а , после има друга давност ако след издаването да кажем след 1.5 години го прехвърлят към НАП която е 3 години, и после абсолютна давност 5 години, ако съм разбрал правилно ....Въобще пълна каша.... Гледах решение на пловдивски съд , в което посочват 3 години , и отсъждат в полза на нарушителя.
dog123
Младши потребител
 
Мнения: 67
Регистриран на: 30 Авг 2010, 13:51

Re: Давност на Фиш от КАТ

Мнениеот doondie » 28 Фев 2018, 16:20

bliznaci1986 написа:АЗ само да попитам, давността не е ли 2 години.
По принцип е 2 години, да, но ако бъде прекъсната, започва да тече нова давност, като максималният срок е общо 3 години (чл. 82, ал. 3 от ЗАНН). Съответно това не важи, ако е образувано дело.

Иначе в сайта на МВР може да се прави проверка на задължения по СУМПС (шофьорска книжка) или ФИШ/АУАН/НП с възможност за извършване на плащане.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 270
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Давност на Фиш от КАТ

Мнениеот iva_sh » 10 Мар 2018, 20:13

Има два вида давност по ЗАНН:
1. Давност за наказателно преследване /чл. 80-81 от НК, вр. чл. 11 от ЗАНН/:
Започва да тече от датата на извършване на нарушението.
Относителна: 3 години. Абсолютна: 4 години и 6 месеца
Това е срокът в който трябва да се стигне до влязъл в сила изпълнителен титул /НП, ЕФ, фиш/
2. Давност за изпълнение на наложено наказание /чл.82 от ЗАНН/
Започва да тече от датата на влизане в сила на НП /фиш/ЕФ.
Относителната и абсолютна давност за изпълнение зависи от вида на наказанието. За глобите е 2 години относителна и 10 /?/ години абсолютна /ако е образувано изпълнително дело по ДОПК/.
Това е срок в който държавата може да търси изпълнение на едно вече наложено наказание.

Компетентен съд по ЗАНН винаги е районен съд по мястото на извършване на нарушението.
НП се обжалва в 7 дневен срок. ЕФ се обжалва в 14 дневен срок. Обикновеният фиш не се обжалва.
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07

Re: Давност на Фиш от КАТ

Мнениеот drsayman » 17 Май 2018, 16:57

Здравейте,
Извинявам се, имам следния случай. Имам издаден фиш от 2014г., който не виждам като висящ в сайта на КАТ при Проверка на задължения по СУМПС. Но наскоро видях, че ми е прехвърлен към НАП, никой не ме е търсил нито от КАТ, нито от НАП и незнам кога е прехвърлен към тях. Въпроса ми е изтекъл ли е по давност по чл.82 от ЗАНН и ако е изтекъл към коя институция трябва да подам заявление за отписване по давност.
Извинявам се, ако е разисквано някъде, но четох, четох и не открих отговор.
Багодаря предварително.
drsayman
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Май 2018, 16:45

Re: Давност на Фиш от КАТ

Мнениеот stefsto » 18 Май 2018, 14:49

За да се подаде към НАП фишът трябва да ви е връчен. Ако от НАП ви потърсят - отговорете, че фишът ви не е връчван и вие не знаете за него.А още не изтекъл по ЗАНН - 4,5 години.
stefsto
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 14 Мар 2007, 12:12

Re: Давност на Фиш от КАТ

Мнениеот tati_go » 26 Юни 2020, 23:41

Имам издаден и не платен обикновен фиш от КАТ на 15 май 2018 година.
Фишът виси в системата на КАТ и го няма в сайта на НАП.
Какъв е редът за "изчистване" поради изтекла давност?
Аватар
tati_go
Потребител
 
Мнения: 158
Регистриран на: 14 Авг 2007, 09:59

Re: Давност на Фиш от КАТ

Мнениеот jhoro » 27 Юни 2020, 09:36

tati_go написа:Имам издаден и не платен обикновен фиш от КАТ на 15 май 2018 година.
Фишът виси в системата на КАТ и го няма в сайта на НАП.
Какъв е редът за "изчистване" поради изтекла давност?

Здравейте!
Пишете в тази тема (защото има и други, по същия казус) - това предполага, че сте прочели предишните постове.
Нека първо уточним понятията, съгласно чл. 186 от ЗДвП.
Обикновен фиш на практика представлява „3 в 1“! С него едновременно:
- се установява нарушението, в момента на извършването;
- извършителя признава вината си и декларира съгласие, да плати глобата;
- определя размера на санкцията.
Фиша е връчен от този момент! Срока за доброволно плащане е 7 дни.
След това вече не е „глоба с фиш“, а „задължение към бюджета“. Това, че някой не си е свършил работата, да препрати задължението към НАП (респ. ПИ) не променя нещата. Давността, на която може да се позовете е 5 години, „считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение“.
Конкретно - от 01.01.2019 година или ... от 1 януари на годината, следваща годината в който е образувано Изпълнително Производство.
Когато мине този срок - попълвате и подавате Възражение по чл.171, ал.1 от ДОПК.
Доколкото в форума не се прилага разпоредбата на чл. 313 - всички мнения и съвети трябва да се приемат и използват само като такива!

Не задавай въпроси, на които не искаш да чуеш отговора!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Давност на Фиш от КАТ

Мнениеот tati_go » 27 Юни 2020, 18:30

Отлично! Благодаря!
Наистина изчетох всичко по темата, но както и вие сте се убедили, отговорът, който получих от вас, за петте години там не се среща.
Аватар
tati_go
Потребител
 
Мнения: 158
Регистриран на: 14 Авг 2007, 09:59

Re: Давност на Фиш от КАТ

Мнениеот nikodim77 » 27 Юни 2020, 21:25

Здравейте,
Колко внимателен и кортуазен с цел да не обиди никого, е последният отговор на tati_go, в който намеква, че постът с 5-годишната давност е писан от съботен ранобудник, не изпил сутрешното си съботно кафе и не е прочел чл. 82, ал. 1, б. "а" и ал. 3 от ЗАНН, и други законови норми...
Г-н. tati_go, Давността не е така както е представена – 5 години. В случай, че паричната санкция по фишът Ви си „виси” само в кат. Пиша „в случай”, защото не сочите да сте направил справка в НАП, от която да е видно дали там също „виси” като задължение и дали е обект на публично изпълнение (ПИ). В случай, че от справката, която следва да направите е видно, че няма ПИ, то тогава се позовавате на двегодишна давност, което позоваване правите със съответното заявление в „ПП”-КАТ. Но, ако задължението е обект на ПИ, то давността е тригодишна.
В обобщение, без справка от НАП остава едно неизвестно - дали е две или тригодишна давността във Вашия случай.
nikodim77
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Давност на Фиш от КАТ

Мнениеот tati_go » 28 Юни 2020, 18:55

Пак, благодаря.
Ще направя проверка в НАП. След това ще пусна тук снимка на фиша - много интересна.
Аватар
tati_go
Потребител
 
Мнения: 158
Регистриран на: 14 Авг 2007, 09:59

Re: Давност на Фиш от КАТ

Мнениеот jhoro » 28 Юни 2020, 23:34

tati_go написа:Пак, благодаря.
Ще направя проверка в НАП. След това ще пусна тук снимка на фиша - много интересна.

Не знам какво очаквате да намерите там, но снимка - няма да има! Ако Вие направите такава ...
Там ще пише:
Вид документ(изпълнително основание)/вид задължение“ и „№ и дата на документ/изпълнително основание“ - при вас „Фиш/Глоба“ с номер и дата.
Актосъставител/Взискател“ - „Главна дирекция Национална полиция“ и някакво ОД на МВР или СДВР.
Просто - едно число (дължима сума) и срока за плащане!
Доколкото в форума не се прилага разпоредбата на чл. 313 - всички мнения и съвети трябва да се приемат и използват само като такива!

Не задавай въпроси, на които не искаш да чуеш отговора!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron