начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Наследство и ипотека след смърт

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследство и ипотека след смърт

Мнениеот jj1967 » 15 Авг 2017, 16:37

Здравейте,
ще бъда благодарна за мненията Ви по следния казус:
Бившият ми съпруг (разведени сме) почина наскоро, имаме къща, придобита по време на брака ни, върху която е учредена ипотека в полза ДСК. Съпругът ми има пълнолетна дъщеря от предишния си брак, която не желае да ми предостави никакви документи, за да разбера имало ли е застраховка по изтегления кредит, както и размера на непогасените задължения. Под претекст, че бърза с погасяването на вноските, ме изнудва да и дам пълномощно за продажба на имота, което аз отказах.
Какви дялове наследява всяка от нас?
Мога ли аз, независимо от нея да обявя къщата за продан ?
Как дялово ще погасим задълженията на съпруга ми?
Трябва ли аз солидарно да погасявам суми, които не съм ползвала?
Благодаря за времето, което ми отделихте и за съветите Ви.
Поздрави,
Жени
jj1967
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 15 Авг 2017, 15:49

Re: Наследство и ипотека след смърт

Мнениеот telman » 15 Авг 2017, 23:56

Дяловете са наполовина и за имота и за дълга.

Дългът е в зависимост как е изтеглен, като каква сте вписана там, освен че сте дали имота. Тоест - ако не сте усвоили кредита е едно, но ако сте се вписали просто като солидарно отговорна е друго. Но това няма много значение.

Банката трябва да даде пълна информация по кредита, вкл. застраховката.

За продажбата - не знаем наистина нивото на изплащане и др. подробности.
telman
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 24 Юли 2017, 20:46

Re: Наследство и ипотека след смърт

Мнениеот bvoykov » 16 Авг 2017, 14:50

Моето мнение е, че по отношение на дълга дяловете са равни, но по отношение конкретно на недвижимия имот, нещата не са така. Щом къщата е придобита по време на брака, тя е била в режим на общност, тоест след смъртта на съпруга ви на Вас остава 1/2 съсобствена част, която си е лично ваша, а другата 1/2, която е била на починалия, ще делите по равно с дъщерята като наследници. След сметките излиза, че Вие имате 3/4 от къщата, а дъщерята - 1/4.
Според мен е възможно да продадете поне вашите 3/4 части, но преди това трябва да представите доказателства пред нотариуса, че сте ги предложили при същите условия за изкупуване на другия съсобственик, тоест на дъщерята на покойния ви съпруг. Това обаче няма да елиминира ипотеката и тя ще остане да тежи върху имота, потенциално засягайки правото на собственост на бъдещия купувач.
Дялово дългът може би ще го погасявате по равно.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Наследство и ипотека след смърт

Мнениеот jj1967 » 17 Авг 2017, 09:56

Благодаря на bvoykov и telman за споделените мнения.
jj1967
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 15 Авг 2017, 15:49

Re: Наследство и ипотека след смърт

Мнениеот barakuda » 17 Авг 2017, 23:05

Откога разведени съпрузи се наследяват един друг, че тоя момент ми е нов. Четете бре, иначе заблуждавате хората.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Наследство и ипотека след смърт

Мнениеот invictus » 12 Май 2018, 14:13

Здравейте,
В случаят наследник на бившият Ви съпруг се явява неговата дъщеря от предишният брак. Вие не сте негов наследник, тъй като преди смъртта му, брачната Ви връзка е прекратена поради развод. Поради това всяка от Вас притежава по ½ ид. част от имота, т. е. равна част (от написаното от Вас няма данни да има други наследници).
Тъй като е налице съсобственост, то за да бъде продадена цялата къща следва да е налице съгласие и на дъщерята която както се спомена е съсобственик на ½ ид. част от имота. Ако Вие искате да продадете само Вашата ½ ид. част от имота, то първо следва да отправите предложение до дъщерята да закупи тази притежаваната от Вас ½ ид. част от имота. Само ако дъщерята откаже, то тогава ще може да продадете своята идеална част на трето лице. Реално обаче, трудно би се намерил купувач само за ½ ид. част от имота.
В случай, че Вие не сте съкредитополучател, солидарен длъжник или поръчител по кредита, то няма да носите отговорност за погасяване на остатъка на задължението по него, тъй като не сте наследник на бившият Ви съпруг. Задължението за погасяване на кредита възниква само за дъщерята – наследник на бившият Ви съпруг.

Адвокат Владислав Иванчов
https://ivanchovandpartners.com
Адвокатска кантора Иванчов и партньори
invictus
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Апр 2018, 13:13

Re: Наследство и ипотека след смърт

Мнениеот jj1967 » 21 Май 2018, 18:58

Здравейте адвокат Иванчов,
Благодаря за компетентния отговор.
С най-добри пожелания,
Жени Колева
jj1967
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 15 Авг 2017, 15:49


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron