начало
Ивайло Цветков-Нойзи се споразумя да не влиза в затвора Ивайло Цветков-Нойзи се споразумя да не влиза в затвора

Възможности за работа по граждански договор и обезщетение

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Възможности за работа по граждански договор и обезщетение

Мнениеот doricosan » 22 Фев 2018, 12:35

Здравейте!
Получавам различни отговори на въпроса си, затова моля да ме насочите по следния казус:
Получавам от този месец обезщетение за безработица, но ме викат по спешност да замествам като лектор в бившото ми училище на граждански договор. Имам ли право и при какви условия да вземам някакви часове, без да си загубя обезщетението? Нямам други доходи. Благодаря предварително!
doricosan
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Фев 2018, 12:27

Re: Възможности за работа по граждански договор и обезщетени

Мнениеот jhoro » 22 Фев 2018, 21:40

За да Ви прекратят обезщетението трябва:
Чл. 54д. (1) Изплащането на паричното обезщетение за безработица се прекратява при:
- започване на трудова дейност, за която лицето подлежи на задължително осигуряване по този кодекс, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда или законодателството на друга държава;
(Кодекс за социално осигуряване)

При граждански договор с възнаграждение под минималната работна заплата месечно без друг осигурителен доход за периода не се дължат осигуровки, а само данък. Не правите годишно изравняване на осигуровките.
При ГД над МРЗ, след приспадане на МРЗ, се удържат и плащат осигуровки, но в този случай прекратява обезщетението ви за безработица.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Възможности за работа по граждански договор и обезщетени

Мнениеот doricosan » 23 Фев 2018, 16:41

Благодаря! Бяхте ми много полезни!
doricosan
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Фев 2018, 12:27


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron