начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Замяна на индийска шофьорска книжка с българска

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Замяна на индийска шофьорска книжка с българска

Мнениеот roshavi4ak » 31 Яну 2018, 11:45

Добър ден и благодаря за отделеното внимание.

Имам един приятел, който е индиец, женен за бъркарка, и живеещ тук в София от няколко години вече.

Той има индийска шофьорска книжка, с която е имал право да управлява първата една година тук. Въпросът ми е сега, след като тази една година вече е изтекла, той трябва ли да се явява на изпит тук в България за нова книжка (минавайки всички практични и теоретични изпити) или има някаква процедура за замяна на неговата книжка с българска?

Благодаря Ви за отговорите!

Приятен и усмихнат ден на всички,
Кръстьо Кръстев
roshavi4ak
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 31 Яну 2018, 11:41

Re: Замяна на индийска шофьорска книжка с българска

Мнениеот doondie » 31 Яну 2018, 17:07

Привет,

От прочетеното в различни източници (проверка за замяна на шоф. книжка в сайта на DVLA, статия в сайта на СБА и справка в Закона за движение по пътищата) установих, че приятелят ти трябва да се явява на изпити, тъй като Индия не е страна по Конвенцията за движението по пътищата. Дали ще ходи на уроци по теория и практика вече той си преценява. Не знам как стои обаче въпросът с вземането на теоретичния изпит, когато явяващият се е чужденец и не говори български. Дано приятелят ти няма проблем с езика. Не мисля, че би му било излишно да отиде на курс по теория.

Поздрави и успех! о/
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Замяна на индийска шофьорска книжка с българска

Мнениеот jhoro » 31 Яну 2018, 18:27

doondie написа:Привет,
От прочетеното в различни източници (проверка за замяна на шоф. книжка в сайта на DVLA, статия в сайта на СБА и справка в Закона за движение по пътищата) установих, че приятелят ти трябва да се явява на изпити, тъй като Индия не е страна по Конвенцията за движението по пътищата. Дали ще ходи на уроци по теория и практика вече той си преценява. Не знам как стои обаче въпросът с вземането на теоретичния изпит, когато явяващият се е чужденец и не говори български. Дано приятелят ти няма проблем с езика. Не мисля, че би му било излишно да отиде на курс по теория.
Поздрави и успех! о/

Едно уточнение. Индия не е страна по Виенската конвенция за движение по пътищата от 1968 г., но Е страна по Женевската конвенция за движение по пътищата от 1949 г.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Замяна на индийска шофьорска книжка с българска

Мнениеот doondie » 31 Яну 2018, 19:06

jhoro написа:Едно уточнение. Индия не е страна по Виенската конвенция за движение по пътищата от 1968 г., но Е страна по Женевската конвенция за движение по пътищата от 1949 г.
То пък и друга ли имало? За Виенската става дума. Другата от информацията тук излиза, че е приложена в ЗДвП, т.е. не променя отговора ми, но благодаря за уточнението. :wink:
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron