начало
Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават

Данък МПС

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Данък МПС

Мнениеот sunwalker » 08 Дек 2017, 11:56

Здравейте,

Нов шофьор съм от Пловдив и на скоро ми казаха, че ако смениш адресната регистрация на село, данъка ще падне драстично. В момента плащам около 200 лева а на село щяло да бъде около 30-40 макс. Истина или лъжа?

Ако е така, къде се сменя регистрацията? в кметството в Пловдив или това на селото? Относно информацията в талона на колата, трябва ли да се промени нещо и да се ходи в КАТ ако съм си сменил адресната регистрация?

Благодаря предварително и поздрави.
sunwalker
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Дек 2017, 11:55

Re: Данък МПС

Мнениеот marilynm » 08 Дек 2017, 12:23

Sunwalker,
Има разни сайтове, които изчисляват размера на данъка в съответните общини според зададените параметри на МПС-во. За максимална точност може да видите Наредбата за определяне размера на местните данъци и такси, по - конкретно раздела за данък върху МПС-ва на двете общини и да прецените дали си струва промяната на адресната регистрация.
marilynm
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 07 Ное 2017, 15:07

Re: Данък МПС

Мнениеот thebeast » 08 Дек 2017, 23:35

Ако искаш план-сметка за разходите и ползите, напиши в кое село искаш да се регистрираш, колко киловата ти е мощността на автомобила и коя е годината му на производство!
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Данък МПС

Мнениеот orli70 » 03 Май 2018, 07:20

Имам проблем на 14 април съм осъден от община Видин да платя 187 лева за данък МПС което е бракувано 2011 година.През 2016 година получих акт от общината да платя данъци за това МПС до 2016 година .Ходих в общината и им предоставих талона на колата че МПС-то е бракувано 2011 годена но не е отчислено от даначното и те уж ми приспаднаха данаците до 2016 и в момента получавам че съм осъден да заплатя 187 лева като от тях 87 лева са данъци до 2016 година -посъветвайте ме какво да направя при положение че МПС-то е бракувано и би трябвало да останат данъците за период от 2008 до 2010 година а за тях би трябвало да има 5 годишна давност.
orli70
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Май 2018, 22:03

Re: Данък МПС

Мнениеот jhoro » 03 Май 2018, 21:37

orli70 написа:Имам проблем на 14 април съм осъден от община Видин да платя 187 лева за данък МПС което е бракувано 2011 година.През 2016 година получих акт от общината да платя данъци за това МПС до 2016 година .Ходих в общината и им предоставих талона на колата че МПС-то е бракувано 2011 годена но не е отчислено от даначното и те уж ми приспаднаха данаците до 2016 и в момента получавам че съм осъден да заплатя 187 лева като от тях 87 лева са данъци до 2016 година -посъветвайте ме какво да направя при положение че МПС-то е бракувано и би трябвало да останат данъците за период от 2008 до 2010 година а за тях би трябвало да има 5 годишна давност.


Нормално е да се води на ваше име, щом не сте си направили труда да ги информирате, че МПС-то е бракувано! В момента системите на КАТ и МДТ са свързани, но преди време не беше така.

Съвета ми е - за данъците преди 01.01.2011 си подайте заявление, за погасяване по давност.
Чл. 171. (1) Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок.

Данъка, който е трябвало да платите до края на 2010 година, на 01.01.2016 са погасими по давност. Давността не се прилага служебно.
Другите данъци - след 01.01.2011 г ще трябва да си ги платите. АУАН ви е издаден през 2016 година и затова давността е към оня момент.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Данък МПС

Мнениеот stoianovs » 12 Юни 2018, 09:52

Малко встрани от въпроса. По закон трябва данъчното да получава информация от автоматизираната система за връзка между министерство на финасите, МВР, нотариуси и т.н. За съжаление май системата работи еднопосочно - получава се информация само ако има новорегистриран автомобил на твое име, от старият собственик не се отчислява автоматично. Пресен пример от тази година. Продадох автомобил средата на януари тази година и до миналата седмица не беше отчислен в МДТ. Минали сме през нотариус, новият собственик веднага е сменил регистрацията в КАТ и дотук. Наложи се да се "разходя" до общината с копие от договора за покупко продажба и да попълня "коригираща" декларация по чл.54. за да се отпише автомобила и да не се търсят данъци. Така, че данъчните са заинтересовани ако може да вземат и от теб и от новият собственик.

Преди време имах случай с бракуване на автомобил в КАТ и след 2 години като отидох в данъчното с унищоженият талон го отписаха и не ми търсиха стари данъци /след датата на бракуване/.
stoianovs
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 06 Мар 2008, 11:29


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron