начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Дарение след завещание

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Дарение след завещание

Мнениеот kociboss » 13 Ное 2017, 00:14

Баща прави собственоръчно завещание 4/6 от един имот (1) на сина си и 4/6 от друг имот (2) на дъщеря си след смърта на съпругата си. 2 години след това бащата дарява завещаните си 4/6 от имот (2) на сина си и убеждава дъщеря си да дари нейните 1/6 (наследени от майката). Дъщерята приема по неясни причини.... Сделката е с ДАРЕНИЕ. След смъртта на бащата брата има 5/6 от имот (1) и целия имот(2). Завежда дело да изгони сестра си на улицата като и плати 1/6 от имот (1).

Може ли сестрата да атакува дарението от 4/6 на имот (2) в съда и какви са шансовете и за успех? Има ли давностен срок за оспорване на дарението и всъщност колко може да получи? Има ли право на целите 4/6? Собственоръчното завещание все още не е обявено.. да бъде ли обявено?
kociboss
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 02 Окт 2017, 14:50
Местоположение: София

Re: Дарение след завещание

Мнениеот katerinakuch » 13 Ное 2017, 15:13

Може да го атакува, да.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Дарение след завещание

Мнениеот kociboss » 13 Ное 2017, 20:50

Дарението ли да се оспорва или завещанието или и двете?
kociboss
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 02 Окт 2017, 14:50
Местоположение: София

Re: Дарение след завещание

Мнениеот katerinakuch » 13 Ное 2017, 23:52

kociboss написа:Дарението ли да се оспорва или завещанието или и двете?


И двете могат да се оспорват.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Дарение след завещание

Мнениеот tu6an » 15 Ное 2017, 14:49

Защо да може да оспорва завещанието- нали това е последната Воля на родителя?
tu6an
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 24 Юни 2009, 00:46
Местоположение: Хасково

Re: Дарение след завещание

Мнениеот tu6an » 15 Ное 2017, 14:53

И може ли да посчите поради какви причини може да се оспорва?
Интересува ме поради факта,че имам направено завещание и поне до сега мислех,че това
не може да се оспорва по никъкъв начин.
tu6an
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 24 Юни 2009, 00:46
Местоположение: Хасково

Re: Дарение след завещание

Мнениеот marilynm » 15 Ное 2017, 16:02

tu6an,
Част от имуществото на наследодателя законът запазва за т.нар необходими наследници /низходящи, съпруг и родители/. С тази част наследодателят не може да се разпорежда чрез завещание или дарение. Ако със завещателни разпореждания или дарения накърните запазената част на наследниците, последните могат да искат намаляване на завещателните разпореждания и на даренията до размера, необходим за допълване на тяхната запазена част.
marilynm
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 07 Ное 2017, 15:07

Re: Дарение след завещание

Мнениеот tu6an » 24 Ное 2017, 20:19

Добре,аз съм направила завещание на синът ми за апартамент,който е мой наследствен от радителите ми след
тяхната смърт.Защото не искам мъжът ми да има права на него в случай, че аз си отида първа.
Дали той ще има право да оспорва завещанието?И какво трябва да направя за да няма права?
tu6an
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 24 Юни 2009, 00:46
Местоположение: Хасково

Re: Дарение след завещание

Мнениеот bird_of_paradise » 28 Ное 2017, 01:11

tu6an написа:Дали той ще има право да оспорва завещанието?

Да, наследник ви е от кръга на призованите по закон и като такъв с право на запазена част ( вижте чл. 28-29 от ЗН)
tu6an написа:И какво трябва да направя за да няма права?

Разпоредете се приживе в полза на сина ( запазете си вещното право на ползване докато сте жива!) чрез покупко-продажба. Добре е да има някаква размяна на парични средства по банков път ( бъдещето им битие си остава част от вътрешните отношения със сина).
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron