начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот admsofia » 18 Юни 2015, 15:30

Здравейте,

Моля, за малко помощ - имаме предварителен договор за прехвърляне право на строеж срещу обезщетение. Строителната фирма, така е написала договора, че реално НЯМА срок за започване на строителството. Записан е срок да кажем 3 години от издаване на разрешение за строеж, но няма срок в който те се "задължават да получат" разрешение за строеж.. досега те се оправдават с разни неуредици с община, съседи, общ устройствен план на София и т.н.... но това вече продължава 9-10 години.

Реално правото на строеж още не е учредено, строителя иска да получи разрешение за строеж първо...

Въпроса е собствениците могат да развалят договора поради продължителното незапочване на строителство (независимо, че фирмата изтъква, че работи по въпроса и са направили разни разходи за проект, такси и т.н.) ??

това, че строителя е направил разходи, означава ли че вечно трябва да бъде чакан да започне работи или може да се "освободи" имота ? огромната част от тези разходи са за проектиране, НО - те могат да да твърдят и да платят хипотетично и 10 милиона например за проектиране, това следва ли да касае собствениците, след като тези неща не се съгласуват с тях ??

Благодаря!
admsofia
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Юни 2015, 15:14

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот ovagemova » 18 Юни 2015, 16:17

Дайте на изпълнителя срок за снабдяване с разрешение за строеж /ако това е моментът, от който трябва да започне да тече срока за изпълнение на строителството/ с предупреждение, че ако не се снабдят в този срок с разрешение, ще смятате договора за развален. Снабдяването с РС също е съществено задължение на изпълнителя по договора, като за изпълнението му не е предвиден срок. По тази причина дружеството ще изпадне в забава след поканата.
ovagemova
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Авг 2006, 16:17

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот ovagemova » 18 Юни 2015, 16:24

"Оправданията" на изпълнителя имат значение, ако могат да бъдат квалифицирани като обективна невъзможност - наличието на каквато се преценява във всеки отделен случай с оглед изявленията на страните в договора и конкретните обстоятелства. Що се отнася до разходите, които другата страна е направила по изпълнението на договора, това няма значение, при положение че не е изпълнила задълженията си по него.
ovagemova
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Авг 2006, 16:17

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот admsofia » 18 Юни 2015, 16:46

Благодаря Ви - 'оправданията', дори и да са обективни, все пак става дума за 10 години почти. Строителя хем не иска да се откаже, защото вече е направил разходи, хем не иска се откаже и 'освободи' имота.

Аз искам да им предложа, ако смятат, че НЕ МОГАТ да строят - да откажат и да пробваме друг изпълнител, но те явно намират потенциал в себе си и имота (все пак става дума за Младост в София :mrgreen: )

Ако искат да работят - ще изискаме уреждане на обезщетението СЕГА и после да продължат с 'работата си'
admsofia
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Юни 2015, 15:14

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот Melly » 18 Юни 2015, 16:53

... Дайте на изпълнителя срок за снабдяване с разрешение за строеж /ако това е моментът, от който трябва да започне да тече срока за изпълнение на строителството/ с предупреждение, че ако не се снабдят в този срок с разрешение, ще смятате договора за развален.
:roll:
РС се издава на възложителя/собственика на имота :idea:
Остава вЪпросителят да си отговори на въпроса: КОЙ кой е... в случая. И съвсем излишно е да пълни темата си с обяснения.
:!:
Що се отнася до разходите, които другата страна е направила по изпълнението на договора, това няма значение, при положение че не е изпълнила задълженията си по него.
Твърде смело изказване.
Препоръка:
admsofia,
Незабавно отивайте при колега адвокат с всички налични документи. В противен случай ще си "отлежите" още една десетилетка без да сте мръднали и на йота от изходната позиция.

П.П. Ей такива "бози" се произвеждат когато собственик/и на имоти сключват договори срещу обещетение без съдействие на личен адвокат. 8)
Последна промяна Melly на 18 Юни 2015, 16:59, променена общо 1 път
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот ovagemova » 18 Юни 2015, 16:59

Отговорът ми за начина, по който трябва да се развали договора, има отношение към хипотеза на отказ от страна на изпълнителя за прекратяване на договора по взаимно съгласие и за доброволно възстановяване на дадените при сключването на предварителните договори пари, понеже останах с впечатлението, че случаят е такъв. Иначе Вие сте свободен да им предлагате, каквото намерите за добре.
ovagemova
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Авг 2006, 16:17

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот Melly » 18 Юни 2015, 17:06

ovagemova написа:Отговорът ми за начина, по който трябва да се развали договора, има отношение към хипотеза на отказ от страна на изпълнителя за прекратяване на договора по взаимно съгласие и за доброволно възстановяване на дадените при сключването на предварителните договори пари, понеже останах с впечатлението, че случаят е такъв. Иначе Вие сте свободен да им предлагате, каквото намерите за добре.

Не, не! Аз не предлагам, а се опитвам да насоча вЪпросителя съм активно действие. Стига е спал/а.

П.П. Ей този интернет бре - лесна работа. Седиш си у дома, драскаш два-три реда и чакаш някой да ти "смели" проблема и да ти го поднесе на тепсия... :lol: :lol: :lol:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот ovagemova » 18 Юни 2015, 17:10

Действително разрешението за строеж се издава на собственика, респ. на суперфициаря, но от начина, по който е зададен въпросът, оставам с впечатлението, че изпълнителят се е задължил да извърши фактическите действия по изготвяне на документите, свързани с издаването на разрешението, а при клауза с упълномощителен характер - защо не и правните действия за снабдяване с РС, т.е. - че началото на срока за изпълнение на строителството не е обусловено от от действия на възложителите, а от действия на изпълнителя. С други думи, поканата по чл. 87, ал. 1 от ЗЗД е за изпълнение именно на тези задължения на изпълнителя.
ovagemova
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Авг 2006, 16:17

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот Melly » 18 Юни 2015, 17:20

Считам за безпредметно да презумираме какво е съдържанието на правата и задълженията на страните по конкретния договор. Няма спор между нас, че обичайно бъдещите суперфициари уговарят упълномощителни клаузи. Но, за да се даде правен съвет, е редно да бъде прочетен, а не частично преразказан този договор.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот Melly » 18 Юни 2015, 17:25

А още по-обичайно е обстоятелството този договор да бъде облечен в изискуемата форма на нотариален акт преди издаване на РС, което явно не се е случило цели 9-10 годинки!
Ей оттам трябва да се тръгне, за да се разплете клъбцето. :wink:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот ovagemova » 18 Юни 2015, 17:33

Съгласна съм, че във форум не може да бъде даден пълноценен правен съвет, но поне насока би могла да се даде. В случая насоката е, че договорът може и трябва да бъде развален. Какво ще е конкретното съдържание на изявлението за разваляне, зависи от съдържанието на договора и от конкретните обстоятелства. Изразих някои предположения, изхождайки от практиката си по дела, свързани с договори със сходен предмет и със сходно формулирани "срокове" за изпълнение на строителството. Съжалявам, ако съм станала досадна на питащия и на четящите колеги:)
ovagemova
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Авг 2006, 16:17

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот Melly » 18 Юни 2015, 17:40

Колега ovagemova,
За мен бе удоволствие да си побъбрим за кратко, макар и тук във форума. :lol:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот venetal » 29 Авг 2015, 14:52

Здравейте :D Някой може ли да ми помогне да намеря образец за Предварителен договор за суперфиция?
Благодаря Ви!
venetal
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 29 Авг 2015, 14:40

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот admsofia » 08 Ное 2017, 16:11

благодаря за коментарите ! дори и аз се досещам, че е нужно да се заеме адвокат и е направено, просто искам да събера повече мнения. темата беше изоставена поради разни причини, сега е на дневен ред :) може да лафим тук, да видим кой ще познае развитието :) сега провокирахме реакция У строителя, за да видим за какво претендират и да може да се действа по някакъв начин.
admsofia
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Юни 2015, 15:14

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот ivanov_p » 08 Ное 2017, 19:36

Три години е бая време за събиране на мнения. Само не разбрах този предварителен договор с какво ви обвързва?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот admsofia » 09 Ное 2017, 16:26

...... всъщност ясно е, че без да се прочете договора и коментара на другата страна, трудно ще има адекватни коментари.
admsofia
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Юни 2015, 15:14

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот teogeo » 12 Ное 2017, 00:04

Срокът не е задължителен елемент (essentia negotii) на договора по чл. 19 от ЗЗД. По отношение на изискуемостта и забавата - чл. 69 от ЗЗД. Практика по Вашия случай дал Господ. Четете.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron