начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Как се прави отказ от наследство?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот dimitrova_k » 14 Сеп 2017, 09:24

Здравейте! Как се прави отказ от наследство? Искам баща ми да се откаже от всичко, което е останало от майка му и баща му. Къщата е ипотекирана и аз се водя като ипотекарен длъжник и искам да се откажем от всичко.
dimitrova_k
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 21 Дек 2006, 20:15

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот bobi9 » 14 Сеп 2017, 09:30

След като веднъж е прието наследството, не може да се откажете от него още повече, след като сте ипотекирали къщата :)
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот dimitrova_k » 14 Сеп 2017, 09:35

Дядото беше жив тогава и баща ми наследи само дяла на майка му и баща ми даде съгласие да се ипотекира само половиния дял от майка му за къщата. Сега дядото почина и не искам баща ми да наследява неговия дял и какво се прави в случая
dimitrova_k
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 21 Дек 2006, 20:15

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот telman » 14 Сеп 2017, 09:57

Отива се пред нотариус, прави се декларация за отказ от наследство по образец (попълва се на ръка или на принтер), тази декларация се плаща в съда и се внася в регистратурата на съда и това е- записват Ви в една книга за откази от наследство. След това се вади удостоверение, чу сте се отказали.

Вписването в книгата за откази е същественото. Самата декларация не е достатъчна.
telman
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 24 Юли 2017, 20:46

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот dimitrova_k » 14 Сеп 2017, 10:08

Благодаря! А има ли вероятност от съда да ми откажат да приемат отказа от наследство? Това, което спомена bobi9, въпреки това мога ли да направим отказ от наследството?
dimitrova_k
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 21 Дек 2006, 20:15

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот minov_nz » 14 Сеп 2017, 10:25

Не е въпроса дали съдът ще приеме отказа Ви от наследство , а в това че кредиторите Ви могат и то успешно да го атакуват.
Последна промяна minov_nz на 14 Сеп 2017, 21:53, променена общо 1 път
minov_nz
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 11 Яну 2014, 20:05

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот telman » 14 Сеп 2017, 10:50

Е, ако е теглила пенсията и такива неща - един вид е приела наследството.

Има копои, хиени, които разследват дали е така, но всичко е в случай на доказване.
telman
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 24 Юли 2017, 20:46

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот dimitrova_k » 14 Сеп 2017, 12:35

Ние живеем на 400-500км от там и никога не сме теглили или нещо от този сорт
dimitrova_k
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 21 Дек 2006, 20:15

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот bird_of_paradise » 14 Сеп 2017, 20:52

Ванкооооо, Ванко! Отивало се при нотариус....Пука му на нотариуса, че има ипотека, че нещо си- той носи отговорност само по отношение заверката на подпис, дата и съдържание. Останалото не му влиза в задълженията.

Отивате при адвокат, разказвате му всичко за този имот, респективно носите удостоверение за наследници на починалият дядо, смъртен акт, документи за имота и ипотеката. Разбирате, че баща ви има възможност да се откаже единствено от дела на дядо ви, не и от този на баба ви, защото наследството от нея е прието с даденото съгласие за ипотека. Като цяло е ясно, че искате да избягате от задължението по кредита, като сте склонни да загубите къщата, но мен ипотеката ме притеснява.... преди да се видят книжата не е много ок. да се прави отказа, защото може да се окаже безмислено занимание.
След като колегата се запознае с документацията ще каже кое и как, респективно ще ви изготви заявление до съда по постоянен адрес на починалия! ( което няма как ще заверите при нотариус срещу скромните 12лв.) и едва след това колегата си знае реда....Като цяло не е необходимо вие да ходите на място, достатъчно е да се изпрати до съда, в района на който е била адресната регистрация по постоянен адрес на дядо ви. За удостоверението вече няма как- ще ходите на място.

п.п. не разбирам защо да е декларация, а не заявление? ЗН си го е казал, ама не: тея дни нотариус ми обясняваше какъв акт той бил изготвял( "защо заявление, аз го правя с декларация", че и молба до съда...). Нейсе.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот telman » 14 Сеп 2017, 21:18

Важното е да се откажат, че съм виждал как не признават отказа от наследство.

Какво за ипотеката - тя тежи доколкото има съгласие.

По-скоро иска питащият да загуби имота, но не и да го надрусат с вноски и да плаща, това разбирам.

Това казвам, и да Иван съм, как ме разпозна.
telman
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 24 Юли 2017, 20:46

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот dimitrova_k » 15 Сеп 2017, 12:08

Ще се ходи при адвокат. Но в случая дядото почина февруари месец. Да, не ни трябва никакво наследство и искаме да се откажем от всичко.
dimitrova_k
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 21 Дек 2006, 20:15

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот invictus » 29 Апр 2018, 20:56

Здравейте,
Процедурата по отказ от наследство е следната: подава се заявление до районния съд, в района на който е открито наследството – това е района по местожителството на починалото лице. Заявлението следва да бъде нотариално заверено. В заявлението ясно и недвусмислено следва да се заяви, че наследникът се отказва от оставеното от наследодателя наследство. Таксата е в размер на 25 лева (20 лв. за вписването на декларацията и 5 лв. за издаване на удостоверение) и се заплаща по сметката на съда за държавни такси.

- Към заявлението се прилагат следните документи:
- Препис-извлечение от акт за смърт;
- Удостоверение за наследници;
- Вносна бележка за платена държавна такса.

Отказът от наследство се вписва в особена книга на съда, след като се разгледа от съдия. Това става в рамките на същия работен ден. Отказа не се вписва с Служба по вписванията.
Отказа от наследствво може да се направи преди наследството да е прието, като приемането освен изрично може да стане и с конклудентни действия. Кредиторите на лицето, което се е отказало от наследството, могат да искат унищожението на отказа в своя полза, доколкото не могат да се удовлетворят от имуществата на наследника.  Искът може да се предяви в едногодишен срок от узнаването за отказа, но не по-късно от три години след отказа.

До колкото се разбира от написаното от Вас, в случая Вие сте длъжник по договор, задълженито по който договор е обезпечено с ипотека върху недвижим имот – къща, собственост на баба Ви и дядо Ви.
В случая баща Ви може да се откаже от наследството на неговите родители. С това обаче задължението което Вие имате няма да отпадне. Нямам да отпадне и учредената върху имота ипотека.
Адвокатска кантора Иванчов и партньори
invictus
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Апр 2018, 13:13


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron