начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Трудов казус

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Трудов казус

Мнениеот nedqlkow » 11 Сеп 2017, 07:54

Здравейте,
налага ми се да се допитам до вас, тъй като намирам за неправилно отношението, което получавам от сегашния си работодател. По време на мой почивен ден, в който не съм бил на работа, от колегите си разбрах, че преките ми ръководители планират да ме освободят от 5-ти октомври, като причините така и не са изяснени, но това в случая не е от значение. До мен не е достигнал никакъв официален документ или така нареченото предизвестие, чрез което въпросните да ме уведомят за намеренията си, за да мога да имам представа какво се случва и да започна да си търся нова работа. В следствие от ситуацията възникват няколко въпроса:

1. Имат ли право въпросните ръководители да ме освободят от работа, без предизвестие, при положение, че не съм извършил никакво нарушение, за да бъда уволнен дисциплинарно?

2. Предполагам, че ще ми бъде предложено да подпиша споразумение за взаимно съгласие. Какво ще се случи, ако откажа да го подпиша?

3. В договора фигурира клауза, в която най-синтезирано се казва, че ако която и да е страна реши да прекрати трудовите си отношения, то тя е длъжна да подаде предизвестие, което може да продължи не повече от 90 дни и не по-малко от 30 дни. В случая такова предизвестие няма и, ако се стигне действително до освобождаване, това не е ли пряко нарушение на трудовия договор, за което мога да се консултирам с адвокат?
nedqlkow
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 02 Ное 2012, 20:57

Re: Трудов казус

Мнениеот jhoro » 13 Сеп 2017, 01:20

Ако вашите ръководители са решили да се освободят от вас - те ще го направят по един или друг начин. Но задължително - трябва да е в писмен вид.
Затова - изчакайте да ви връчат ... каквото са ви приготвили, и след това ще се преценява възможния отговор.
Не ви съветвам да подписвате споразумение за взаимно съгласие - така, ако се регистрирате в Бюрото по труда, ще получавате само 4 месеца обезщетения (и минимум, и максимум).
Липсата на писмено предложение от работодателя, неговото получаване и изрично приемане от работника или служителя води до НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНОСТ на издадената заповед. Подписът на работника или служителя в заповедта удостоверява връчването, но не и съгласие с прекратяването.
Вариант е, да ви освободят и да ви изплатят възнаграждание за срока на предизвестието, без да го отработвате.
Консултация - може при адвокат, а може и в Инспекция по труда - вие си преценете.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Трудов казус

Мнениеот nedqlkow » 13 Сеп 2017, 22:43

jhoro написа:Ако вашите ръководители са решили да се освободят от вас - те ще го направят по един или друг начин. Но задължително - трябва да е в писмен вид.
Затова - изчакайте да ви връчат ... каквото са ви приготвили, и след това ще се преценява възможния отговор.
Не ви съветвам да подписвате споразумение за взаимно съгласие - така, ако се регистрирате в Бюрото по труда, ще получавате само 4 месеца обезщетения (и минимум, и максимум).
Липсата на писмено предложение от работодателя, неговото получаване и изрично приемане от работника или служителя води до НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНОСТ на издадената заповед. Подписът на работника или служителя в заповедта удостоверява връчването, но не и съгласие с прекратяването.
Вариант е, да ви освободят и да ви изплатят възнаграждание за срока на предизвестието, без да го отработвате.
Консултация - може при адвокат, а може и в Инспекция по труда - вие си преценете.


Официален документ липсва и до ден днешен. Признаците за евентуално освобождаване са налице, но не и необходимите за целта документи, които следва да ми бъдат представени.

При предложение за прекратяване на договора по взаимно съгласие е редно да ми бъде изплатено обезщетение за времето на евентуалното предизвестие. Ако такова обезщетение не фигурира в споразумението какви биха могли да бъдат последствията за мен при отказ да подпиша?
nedqlkow
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 02 Ное 2012, 20:57

Re: Трудов казус

Мнениеот jhoro » 13 Сеп 2017, 23:27

nedqlkow написа:Официален документ липсва и до ден днешен. Признаците за евентуално освобождаване са налице, но не и необходимите за целта документи, които следва да ми бъдат представени.

Ами чака се. Докато няма нищо „черно на бяло“ - всичко е само мнения и празни приказки.
nedqlkow написа:При предложение за прекратяване на договора по взаимно съгласие, е редно да ми бъде изплатено обезщетение, за времето на евентуалното предизвестие. Ако такова обезщетение не фигурира в споразумението какви биха могли да бъдат последствията за мен при отказ да подпиша?

А-а-а, момент - малко ги омешахте нещата. Няма едновременно „прекратяване на договора по взаимно съгласие“ и обезщетение. Обезщетение за какво - вие се съгласявате, че прекратявате договора???
Чл. 325. (1) Трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие:
1. по взаимно съгласие на страните, изразено писмено. Страната, към която е отправено предложението, е длъжна да вземе отношение по него и да уведоми другата страна в 7-дневен срок от получаването му. Ако тя не направи това, смята се, че предложението не е прието;

Идеята е, че:
Ако аз съм ви работодател, а вие - работник, и в един момент ви кажа - „От утре вече не ми трябваш!“ (без значение причините). Вие спокойно ми казвате - “Не може така, в договора пише - минимум 1, максимум 3 месеца. Толкова време предварително трябва да ме предупредиш, да си бера гайлето.“
Да, ама това е само пред-известие, че след определено време вече няма да имаме договор. Дотогава вие сте си работник, и си работите както и досега. Единствената разлика е, че през мремето на предизвестието (когато е по инициатива на работодателя) - може да работите по 1 час по-малко.
Чл. 157. (1) Работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя:
6. когато е отправено предизвестие от работодателя за прекратяване на трудовото правоотношение - по 1 час дневно за дните на предизвестието. От това право не може да се ползува работник или служител, който работи 7 или по-малко часове;

За обезщетение се говори, когато работодателя не ви е предизвестил, но иска това да стане веднага.
Обезщетение за неспазено предизвестие
Чл. 220.
(1) Страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието.
(2) Страната, която е предизвестена за прекратяване на трудовото правоотношение, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, като дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестие.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Трудов казус

Мнениеот nedqlkow » 14 Сеп 2017, 08:16

jhoro написа:
nedqlkow написа:Официален документ липсва и до ден днешен. Признаците за евентуално освобождаване са налице, но не и необходимите за целта документи, които следва да ми бъдат представени.

Ами чака се. Докато няма нищо „черно на бяло“ - всичко е само мнения и празни приказки.
nedqlkow написа:При предложение за прекратяване на договора по взаимно съгласие, е редно да ми бъде изплатено обезщетение, за времето на евентуалното предизвестие. Ако такова обезщетение не фигурира в споразумението какви биха могли да бъдат последствията за мен при отказ да подпиша?

А-а-а, момент - малко ги омешахте нещата. Няма едновременно „прекратяване на договора по взаимно съгласие“ и обезщетение. Обезщетение за какво - вие се съгласявате, че прекратявате договора???
Чл. 325. (1) Трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие:
1. по взаимно съгласие на страните, изразено писмено. Страната, към която е отправено предложението, е длъжна да вземе отношение по него и да уведоми другата страна в 7-дневен срок от получаването му. Ако тя не направи това, смята се, че предложението не е прието;

Идеята е, че:
Ако аз съм ви работодател, а вие - работник, и в един момент ви кажа - „От утре вече не ми трябваш!“ (без значение причините). Вие спокойно ми казвате - “Не може така, в договора пише - минимум 1, максимум 3 месеца. Толкова време предварително трябва да ме предупредиш, да си бера гайлето.“
Да, ама това е само пред-известие, че след определено време вече няма да имаме договор. Дотогава вие сте си работник, и си работите както и досега. Единствената разлика е, че през мремето на предизвестието (когато е по инициатива на работодателя) - може да работите по 1 час по-малко.
Чл. 157. (1) Работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя:
6. когато е отправено предизвестие от работодателя за прекратяване на трудовото правоотношение - по 1 час дневно за дните на предизвестието. От това право не може да се ползува работник или служител, който работи 7 или по-малко часове;

За обезщетение се говори, когато работодателя не ви е предизвестил, но иска това да стане веднага.
Обезщетение за неспазено предизвестие
Чл. 220.
(1) Страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието.
(2) Страната, която е предизвестена за прекратяване на трудовото правоотношение, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, като дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестие.


Сега го разбрах. Един вид, ако бъда привикан на 30-ти например и ми бъде заявено, че от 1-ви съм освободен, имам всички права да поискам да ми бъде пуснато предизвестие, което да изработя както следва или да ми бъде платено въпросното предизвестие, без да се налага да го работя. Ако срещна отказ от тяхна страна, тогава вече мога да се обърна към адвокат или инспекция по труда, защото в този случай ще се говори за нарушаване на трудовия договор.

Относно работата с 1 час по-малко по време на предизвестието, при мен няма да влезе в сила, тъй като работният ми ден е 8 часов, а доколкото разбирам въпросната поправка важи за хора, работещи 7 или по-малко часа.

При отказ от моя страна на подписването на споразумение, което да ме освободи от работното място веднага, без обезщетение, работодателят ми може ли да ме уволни дисциплинарно, при положение, че не съм извършил никакво нарушение на вътрешния ред? Или тогава също говорим за нарушение на трудовоправните ни взаимоотношения?
nedqlkow
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 02 Ное 2012, 20:57

Re: Трудов казус

Мнениеот jhoro » 14 Сеп 2017, 23:41

nedqlkow написа:Сега го разбрах. Един вид, ако бъда привикан на 30-ти например и ми бъде заявено, че от 1-ви съм освободен, имам всички права да поискам да ми бъде пуснато предизвестие, което да изработя както следва или да ми бъде платено въпросното предизвестие, без да се налага да го работя. Ако срещна отказ от тяхна страна, тогава вече мога да се обърна към адвокат или инспекция по труда, защото в този случай ще се говори за нарушаване на трудовия договор.

Това даже не мога да си го представя, освен ако работодателя ви хал-хабер си няма от законодателството. Работодателя на може просто да ви каже - трябва да ви даде документ.
Чл. 128а. (3) При прекратяване на трудовото правоотношение работодателят е длъжен да издаде заповед за уволнение или друг документ, с който се удостоверява прекратяването му.

Най-вероятните варианти са два - или ще ви направят предложение, за прекратяване по чл. 325, или ще ви връчат предизвестие по чл. 326. Ако е първия - просто си пасувате, ако е втория - броите си дните до изтичане на предизвестието.
nedqlkow написа:Относно работата с 1 час по-малко по време на предизвестието, при мен няма да влезе в сила, тъй като работният ми ден е 8 часов, а доколкото разбирам въпросната поправка важи за хора, работещи 7 или по-малко часа.


Точно обратното - тези, които работят 7 и по-малко часа НЕ МОГАТ да си възползват. Вие, щом работния ви ден е 8 часа - през срока на предизвестието може да работите по 7 часа на ден.
nedqlkow написа:При отказ от моя страна на подписването на споразумение, което да ме освободи от работното място веднага, без обезщетение, работодателят ми може ли да ме уволни дисциплинарно, при положение, че не съм извършил никакво нарушение на вътрешния ред? Или тогава също говорим за нарушение на трудовоправните ни взаимоотношения?

Работодателя ви винаги може (поне теоретично) да ви връчи заповед за дисциплинално уволнение. Но - трябва да се съобрази с закона.
Дисциплинарно уволнение
Чл. 190.
(1) Дисциплинарно уволнение може да се налага за:
1. три закъснения или преждевременни напускания на работа в един календарен месец, всяко от които не по-малко от 1 час;
2. неявяване на работа в течение на два последователни работни дни;
3. системни нарушения на трудовата дисциплина;
4. злоупотреба с доверието на работодателя или разпространяване на поверителни за него сведения;
5. ощетяване на гражданите от работници или служители в търговията и услугите чрез измама в цената, теглото, качеството на стоката или услугата;
6. участие в хазартни игри чрез телекомуникационни средства на предприятието и се възстановяват направените разходи в пълен размер;
7. други тежки нарушения на трудовата дисциплина.
(2) Дисциплинарно уволнение по ал. 1 се налага при съобразяване с критериите по чл. 189, ал. 1.

Задължения на работодателя преди налагане на дисциплинарното наказание
Чл. 193.
(1) Работодателят е длъжен преди налагане на дисциплинарното наказание да изслуша работника или служителя или да приеме писмените му обяснения и да събере и оцени посочените доказателства.
(2) Когато работодателят предварително не е изслушал работника или служителя или не е приел писмените му обяснения, съдът отменя дисциплинарното наказание, без да разглежда спора по същество.
(3) Разпоредбите на предходната алинея не се прилагат, когато обясненията на работника или служителя не са били изслушани или дадени по негова вина.

Заповед за дисциплинарно наказание
Чл. 195.
(1) Дисциплинарното наказание се налага с мотивирана писмена заповед, в която се посочват нарушителят, нарушението, и кога е извършено, наказанието и законният текст, въз основа на който се налага.
(2) Заповедта за дисциплинарно наказание се връчва срещу подпис на работника или служителя, като се отбелязва датата на връчването. При невъзможност заповедта да бъде връчена на работника или служителя работодателят му я изпраща с препоръчано писмо с обратна разписка.

Ако всички тези неща не са спазени - можете да се обърнете към Районния съд по месторегистрация на фирмата.
Оспорване на законността на уволнението
Чл. 344.
(1) Работникът или служителят има право да оспорва законността на уволнението пред работодателя или пред съда и да иска:
1. признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна;
2. възстановяване на предишната работа;
3. обезщетение за времето, през което е останал без работа поради уволнението;
4. поправка на основанието за уволнение, вписано в трудовата книжка или в други документи.
(4) Трудовите спорове по ал. 1 се разглеждат от районния съд в тримесечен срок от постъпването на исковата молба и от окръжния съд - в едномесечен срок от постъпването на жалбата.

Безплатно производство по трудови дела
Чл. 359.
Производството по трудови дела е безплатно за работниците и служителите. Те не плащат такси и разноски по производството, включително и за молбите за отмяна на влезли в сила решения по трудови дела.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Трудов казус

Мнениеот nedqlkow » 15 Сеп 2017, 10:17

Това даже не мога да си го представя, освен ако работодателя ви хал-хабер си няма от законодателството. Работодателя на може просто да ви каже - трябва да ви даде документ.


Аз също силно се съмнявам, че ще се стигне до такъв момент, тъй като говорим за един от най-големите работодатели в страната, но все пак.

Чл. 128а. (3) При прекратяване на трудовото правоотношение работодателят е длъжен да издаде заповед за уволнение или друг документ, с който се удостоверява прекратяването му.


Със сигурност няма да приема да бъда освободен по взаимно съгласие, ако се стигне до такъв момент. От цялото взаимно съгласие губя единствено аз, тъй като нито ми се полага обезщетение, нито при регистрация на борсата ще получавам прилична сума. При всички случаи такова споразумение ще бъде отказано.

Относно работата с 1 час по-малко по време на предизвестието, при мен няма да влезе в сила, тъй като работният ми ден е 8 часов, а доколкото разбирам въпросната поправка важи за хора, работещи 7 или по-малко часа.


Разбирам. Това е добре.

Работодателя ви винаги може (поне теоретично) да ви връчи заповед за дисциплинално уволнение. Но - трябва да се съобрази с закона.


Никога не съм имал никакви нарушения, нито съм си тръгвал по-рано, нито съм ходил по-рано на работа. Винаги съм бил точен, дори обикновено твърде точен. Не съм лъгал хора, с които съм работил, не съм използвал по никакъв неправомерен начин ресурсите на компанията. Общо взето от списъка, който виждам, не мисля, че има точка, която да съм нарушил. Никога не съм предупреждаван официално за нарушаване на трудовата дисциплина, било то устно или писмено.

Ако се стигне до момент, в който бъда уволнен дисциплинарно, при положение, че не съм нарушил нито едно правило, записано в трудовия ми договор и трудовата ми характеристика, определено ще се обърна към районния съд. Благодаря ви за съдействието :)
nedqlkow
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 02 Ное 2012, 20:57


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 21 госта


cron