начало
Орган към Съвета на Европа настоя за реформа на съдебната Орган към Съвета на Европа настоя за реформа на съдебната "реформа"

имуществен спор

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


имуществен спор

Мнениеот galia172 » 07 Сеп 2017, 14:43

Здравейте,имам следния казус-в спор съм със сестра ми за наследствен имот,който е наследство от родителите ни дарение на къща на два етажа,разделени по равно на двете ни.Дарението е с право на безвъзмездно и пожизнено ползване.Вмъквам като уточнение,че майка ми е починала.Въпроса ми е-има ли право сестра ми да ползва моята част от имота,ако имат договорка с баща ми и какви са моите права в случая?Благодаря ви предварително!
galia172
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 21 Юни 2009, 17:29

Re: имуществен спор

Мнениеот telman » 07 Сеп 2017, 16:33

Въпросът е - как е формулирано в акта за дарение. Като право на ползване или като на обитаване. В последния случай е само на живеене. Иначе правото на ползване дава права и за даване под наем на имота.
telman
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 24 Юли 2017, 20:46

Re: имуществен спор

Мнениеот lexy21 » 09 Сеп 2017, 00:17

Няма такова "право на обитаване", пък било то и със съдържание като на "живеене". Идея нямам как на хората им идват на акъла такива глупости, още по-малко - защо ги пишат. Вие сте гол собственик, баща Ви, като титуляр на ограниченото вещно право на ползване, може да предостаави на сестра Ви, както и на всяко друго лице - възмездно или не - ползвателят може да предостави ползването на имота на друго лице под формата на наем, както и под формата на заем за послужване и съответно да упражнява правото си чрез другиго.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2548
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: имуществен спор

Мнениеот kalahan2008 » 13 Сеп 2017, 21:47

Само че, доколкото разбирам, бащата е един от дарителите и затова той има право на ползване само върху 1/2 идеална част от имота. Майката е починала и нейното право на ползване върху другата 1/2 се е погасило със смъртта ѝ.
Според мен бащата може да предостави на сестрата ползването само върху 1/2. Останалата 1/2 ид. част може да се ползва от двете сестри, при равни квоти, т.е. всяка по 1/4 ид. част.
Ако бащата предостави на сестрата своята 1/2, тя ще има още 1/4, т.е. общо 3/4. Като мажоритарен ползвател ще може да управлява самостоятелно имота, но на основание чл. 31, ал. 2 от Закона за собствеността ще трябва да се плати обезщетение на питащата за това, че е лишена от правото на ползване върху 1/4 от имота.
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 3002
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: имуществен спор

Мнениеот jhoro » 14 Сеп 2017, 00:49

galia172 написа:Здравейте, имам следния казус-в спор съм със сестра ми за наследствен имот, който е наследство от родителите ни дарение на къща на два етажа, разделени по равно на двете ни. Дарението е с право на безвъзмездно и пожизнено ползване. Вмъквам като уточнение, че майка ми е починала. Въпроса ми е - има ли право сестра ми да ползва моята част от имота, ако имат договорка с баща ми и какви са моите права в случая? Благодаря ви предварително!

Здравейте. Първо да кажа, ча подобни спорове са ... много глупави - по принцип.
Имота е (бил) собственост на двамата родители - по 1/2.
Към момента е починала майка ви (Бог да я прости!) и наследници сте - вие, сестра ви и баща ви! Всеки получава по 1/3 от нейната част - тоест по 1/6 от къщата. Баща Ви има 4/6, а вие - по 1/6.
Но това са идеални части!!
Казвате - дарение, къща, два етажа - има ли ситуирано, кой етаж на кого ще е ? Нали се сещате, че когато има идеални части - няма граници?
Питате - „има ли право сестра ми да ползва моята част от имота“ - какво значи „ползва“???
Има ли право да преминава през входната врата на къщата (ако приемем, че първия етаж е ваш, а втория - на сестра ви)???

И други подобни въпроси.
btw - вие колко сестри имате???
jhoro
Потребител
 
Мнения: 560
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: имуществен спор

Мнениеот telman » 14 Сеп 2017, 01:40

Правото на обитаване е закрепено като почти правен обичай - "аз като умрем, вие ще го делите", тоест има отделно право на ползване и на обитаване.
И мен ме е учудвало, но е факт, при все Венедиков, Таджер и Владимир Петров - но е така.

Животът е саморегулиращ се.
Но тук нюанса е безразличен, явно може бащата да се намъкне някак в имота и т.н.
telman
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 24 Юли 2017, 20:46

Re: имуществен спор

Мнениеот lexy21 » 15 Сеп 2017, 18:40

telman написа:Правото на обитаване е закрепено като почти правен обичай - "аз като умрем, вие ще го делите", тоест има отделно право на ползване и на обитаване.

Ей пустото упорство да се пишат глупости няма спиране... Няма такова нещо. Правото на обитаване е било уредено като личен сервитут в отменения ЗИСС.
Калахан,
Решение № 347 от 2.12.2011 г. на ВКС по гр. д. № 30/2011 г., II г. о., ГК написа:
„По въпроса за правото на ползвателя да ползува целия имот, а оттам и да получи обезщетение за целия имот в хипотеза на запазено право на ползуване за две лица заедно и поотделно в решение № 2029/10.02.2006 г. по гр. д. № 1331/2004 г. на IV ГО на ВКС е прието, че клаузата на договора, съгласно който едно лице си запазва право на ползуване заедно и поотделно с друго лице предлага на всеки от тях две възможности за упражняване на правото-сам или заедно с другия носител на същото право и от момента, в който единият ползвател напусне имота, правото на ползуване на другия срещу носителя на голата собственост е в пълен обем.
Настоящият състав на Второ ГО на ГК на ВКС, след преценка на застъпените становища по поставения въпрос в цитираното решение и в постановеното от Великотърновския апелативен съд, на основание чл. 291, т. 1 ГПК приема за правилно становището, изразено в решение № 2029/10.02.2006 г. по гр. д. № 1331/2004 г. на IV ГО на ВКС
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2548
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron