начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Декларация при сключване на договор, че не съм бременна

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Декларация при сключване на договор, че не съм бременна

Мнениеот dzuffy » 11 Юли 2017, 23:23

Здравейте,

Много бих се радвала, ако някой може да ми даде съвет за тази ситуация, а именно:

Работя в една компания (с две дружества) от малко повече от година, но с трудов договор (само към едното дружество на 8 ч.) - по заместване на служител в майчинство. Преди около 3 месеца (средата на април) ми съобщиха, че единият колега напуска и се освобождава място за мен, което да заема на постоянна позиция. През това време обаче забременях и лекарите ме посъветваха да не казвам за това, докато не разпиша новият договор и аз така и направих. Получих новият си договор едва преди няколко дни (с нач. дата 03.07.2017), т.е. новите договори, тъй като бях назначена и в двете дружества на по 4 ч. раб. ден, като всъщност едното беше споразумение към старият договор, че преминавам на 4 ч., а другият си беше нов договор отново на 4 ч. Фирмата изисква, при подписване на нов договор, да се попълнят доста декларации (за поверителност на лични данни, на важна за компанията информация и т.н.), от които една от декларациите беше за това, че не съм бременна. Аз я разписах, за да не заподозре някой нещо и да ми откажат подновяване.
Това, което смятам да направя е да кажа сега, че съм бременна и не съм знаела за това, когато съм разписвала тази декларация.
Въпросът ми е: Може ли по някакъв начин да се докаже, че съм излъгала, т.е. евентуално да се намери(изиска) някой медицински документ, който показва установяване на брменност и дали могат да ми прекратят договора?

Ще бъда изключително благодарна, ако някой има някаква информация относно този казус или подобен такъв.



Декларация

Днес ................ долуподписаният /ната/.....................................................................................
ЕГН .................... на длъжност .............................................. в ................................................

Декларирам, че:
1. Не боледувам от Наредба №5 на МЗ:
исхемична болест на сърцето........................................................................................................
онкологично заболяване..............................................................................................................
захарна болест..........................................................................................................................
активна форма на туберколоза......................................................................................................
професионално заболяване..........................................................................................................
психично заболяване..................................................................................................................

2./Не/ съм бременна или майка на дете до 3 - годишна възраст...........................................................

3. Не съм тудоустроен................................................................................................................

4. Не съм член на ръководство на синдикалана организация................................................................

За неверност в декларацията нося отговорност по чл. 313 от Наказателният кодекс
dzuffy
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 11 Юли 2017, 22:26

Re: Декларация при сключване на договор, че не съм бременна

Мнениеот vaskovasko » 12 Юли 2017, 08:52

Постъпката Ви не е особено етична. Въпросите също.
vaskovasko
Потребител
 
Мнения: 160
Регистриран на: 24 Мар 2010, 00:37

Re: Декларация при сключване на договор, че не съм бременна

Мнениеот dzuffy » 12 Юли 2017, 09:36

Фирмата постъпи толкова пъти некоректно спрямо мен, така че изобщо не мисля, че това, което аз направих не е етично. Не е етично тяхното държание спрямо мен, но това е съвсем друга тема. Търся съвет, а не упрек, Благодаря!
dzuffy
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 11 Юли 2017, 22:26

Re: Декларация при сключване на договор, че не съм бременна

Мнениеот elichkaa » 12 Юли 2017, 10:07

По принцип споделям мнението, че постъпката не е особено етична, а колкото то това, дали могат да изискат медицински документ, могат да го изискат от Вас , а лекарят, който Ви следи не е сигурно, дали ще си заложи името и ще запише в амбулаторният лист данни, които не са съвсем така...., важно е и в кой месец сте, ако сте минала 3 месец е малко трудно за вярване, че толкова време не сте забелязали нещо необичайно.....
А и забелязахте ли, че сте се подписала, че носите наказателна отговорност за неверни данни ???? :idea:
elichkaa
Младши потребител
 
Мнения: 74
Регистриран на: 09 Юни 2010, 12:32

Re: Декларация при сключване на договор, че не съм бременна

Мнениеот dzuffy » 12 Юли 2017, 10:43

Не съм минала третия месец (не е това проблема) и ако бяха ми дали договора тогава, когато ми казаха, нямаше изобщо да се притеснявам, защото тогава наистина не знаех. Ако бях има казала, когато разбрах, рискувах да не го подновят и да ме освободят, защото съм бременна - това също не е етично нали?
И да, видях, че нося наказателна отговорност, за което всъщност имам най-големи притеснения.
Благодаря Ви за отговора!
dzuffy
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 11 Юли 2017, 22:26

Re: Декларация при сключване на договор, че не съм бременна

Мнениеот dog123 » 12 Юли 2017, 10:47

...... декларацията , тя сама по себе си е достатъчна обида за да ги лъжа до като посинея.
Ако е бременна е нещо като саката? Или ако е в ръководство на синдикална организация , е негодна да си изпълнява задълженията?
Интересно е също че коментиралите до тук, коментират постъпката като укорима , но декларацията изглежда намират за нормална!
dog123
Младши потребител
 
Мнения: 67
Регистриран на: 30 Авг 2010, 13:51

Re: Декларация при сключване на договор, че не съм бременна

Мнениеот dzuffy » 12 Юли 2017, 11:56

Благодаря за разбирането!
dzuffy
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 11 Юли 2017, 22:26

Re: Декларация при сключване на договор, че не съм бременна

Мнениеот jhoro » 13 Юли 2017, 19:10

На тези, който упрекват питащата, само ще кажа - направете си труда да прочетете откога една жена се води бременна! И доколко е доказуем този факт. За „цветна бременност“ пък... да не говорим.
А този, който е измислил въпросната декларация... бех му казал това-онова, ама не тук - нали сме културни.
Отделно, че се отнася и за „майки на деца до 3 год възраст“!!!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Декларация при сключване на договор, че не съм бременна

Мнениеот toni_g » 13 Юли 2017, 19:53

Тази измислена декларация няма никаква правна стойност - освен като основание да ги накажат за дискриминационни практики.. Въз основа на нея нищо не могат да ви направят.
Помислете за друго обаче - в договора нямате ли предвиден изпитателен срок? Ако има ще трябва да криете още 6 месеца..
toni_g
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 28 Юли 2015, 18:14

Re: Декларация при сключване на договор, че не съм бременна

Мнениеот bobi9 » 14 Юли 2017, 09:35

Както ви казаха колеги, декларацията няма никаква правна стойност и не могат да ви освободят, на основание че сте излъгала в декларацията. Отделно не можете да бъдете привлечена към отговорност по чл.313 от НК дори и да имаше стойност. Този чл.313 касае затаяване на истина или потвърждаване на неистина, които по силата на закон се дават пред орган на властта. Тоест само ако специален закон ви задължава да подадете такъв документ (например митническа декларация) пред агенция митници. Пред което и да е друго лице, което не е държавен орган, декларирането на неистина по този член не е престъпление и не се носи отговорност.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Декларация при сключване на договор, че не съм бременна

Мнениеот bludniq_sin » 14 Юли 2017, 12:00

Кво си чешете езиците - ако договорът е стандартен, то е предвиден 6 месечен срок за изпитване уговорен в полза на работодателя. В рамките на този срок ако не бъркам, работодателят може да освободи служителя по всяко време без предизвестие вкл. и бременна служителка.

Относно плюещите по работодателя, че се интересува от това дали служителя, с който възнамерява да сключи договор ще е на разположение да го изпълнява или не - ами нормално е. Наемаш човек, който да работи, а не някой, който след 3 до 6 месеца ще изчезне за 2 години и я се върне, я не.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Декларация при сключване на договор, че не съм бременна

Мнениеот dog123 » 14 Юли 2017, 13:44

Нормално е работодателя да си гони интереса , не е нормално да го прави по този долен начин.
Него раждали ли са го , или са го изсрали след ядене на колбас?
После раждаемоста била ниска , изчезвали сме като нация.
С такива работодатели , е цяло чудо че не говорим за изчезването ни в минало време!
Нямало кадри ! А от къде да се повят ? От циганската махала....
dog123
Младши потребител
 
Мнения: 67
Регистриран на: 30 Авг 2010, 13:51

Re: Декларация при сключване на договор, че не съм бременна

Мнениеот bludniq_sin » 14 Юли 2017, 14:16

Дам - декларация като тази не е най-адекватния начин да наемеш служителка, за която искаш да си сигурен, че не е бременна или не възнамерява скоро да бъде. Така или иначе по интервюта, на които се явяват жени във връзраст, в която може да се предположи, че ще забременеят, този въпрос се обсъжда. Тези, които възнамеряват скоро да имат деца масово лъжат при поставяне на този въпрос на интервюто, работодателите масово ги уволняват ако забременеят в срока за изпитване. Масово се изчаква да мине 6 месечния период, след това забременяват, на 3-тия месец си изкарват болничен и две години и половина ги няма.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Декларация при сключване на договор, че не съм бременна

Мнениеот fbr65 » 14 Юли 2017, 14:28

Взе да ми се изяснява, защо меките китки се радват на такъв небивал интерес.
fbr65
Потребител
 
Мнения: 221
Регистриран на: 14 Мар 2010, 19:44

Re: Декларация при сключване на договор, че не съм бременна

Мнениеот trohichka » 14 Юли 2017, 16:46

bludniq_sin написа:...ако договорът е стандартен, то е предвиден 6 месечен срок за изпитване уговорен в полза на работодателя. В рамките на този срок ако не бъркам, работодателят може да освободи служителя по всяко време без предизвестие вкл. и бременна служителка.


Тя работи повече от година към едното от дружествата на компанията на договор "по заместване". По този договор има анекс и по него никакъв нов изпитателен срок не може да се прилага. По втория договор към другото дружество е несигурно (аз не знам и не ми се проверява точния текст в КТ) доколко може да се приложи изпитателен срок. Максималното, което може да загуби е назначаването й на безсрочен договор, т.е. гаранцията, че след майчинството ще се върне на сигурно работно място. Което от своя страна е изключително неудобно и неблагоприятно за работодателя - има една позиция, за която след не повече от 6 месеца отново ще търси човек по заместване (при това за още по-кратко време) и още една, за която пак ще търси същото. Но това вече не е правен проблем и както имаше предишно мнение - краткосрочните интереси на работодателя са едно, а кой ще ражда бъдещите работещи? (Казано съвсем грубо и ангро.)

П.С. Регистрирах се във форума преди месец-два, защото имах проблем с предишния си работодател и търсех някакво благоприятно за мен решение по финансови въпроси. Вече работя на ново място, където повечето служители са от 9+ години и шефовете имат специално, при това по-благоприятно (!) отношение към жените с перспектива да създадат деца и които имат деца (аз не съм в тази категория, но отношенията във фирмата са просто човешки). Казвам това единствено, за да се знае, че има и нормални частни фирми. Дано не бъркам.
trohichka
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 19 Май 2017, 10:13

Re: Декларация при сключване на договор, че не съм бременна

Мнениеот dzuffy » 17 Юли 2017, 12:22

Здравейте,
Не съм на изпитателен срок, тъй като вече работя в компанията от 16 месеца. Изискването, за да мина на постоянен договор (т.е. не по заместване) е да ме назначат и в другото дружество, за което и подписах отново същите декларации, които подписах и при първоначалното ми назначаване (преди 16 мес.).
Излъгах, защото не ми се рискуваше да ми откажат преназначаване на постоянен договор, а не искам да се отказвам от бебето, заради работа. Не съм толкова напреднала бременност, че да не мога да кажа, че уж току що съм разбрала, а и реално ако не бяха се забавили толкова с документите, аз наистина нямаше да знам. Така или иначе аз ще изчакам още поне 1, 2 седмици, за да не е толкова явно.

Благодаря на всички за отговорите!
dzuffy
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 11 Юли 2017, 22:26

Re: Декларация при сключване на договор, че не съм бременна

Мнениеот bludniq_sin » 18 Юли 2017, 09:07

trohichka - вторият договор си е нормален трудов договор към друг работодател - вероятно има срок за изпитване /питащата може да каже/ и вероятно работодателят ще се възползва от правото си да го прекрати /ако си е предвидил това право/. За договора по заместване - питащата казва, че работи по него от 16 месеца - т.е заместваната в близко бъдеще ще се върне, с което приключва и този договор.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Декларация при сключване на договор, че не съм бременна

Мнениеот todor72 » 13 Авг 2017, 10:09

Здравейте, искането да бъде подписанана подобна декларация е абсолютно незаконно. Работодателят няма право да поставя подобно условие за постъпване на работа, а вие не носите никаква отговорност, ако дадете неверни данни. Заплахата с чл. 313 НК звучи особено гротескно и вие можете да се оплачете налагането на подобни дискриминационни изисквания в инспекцията по труда.
Сключването на трудови договори само със служителки, които не са бременни е груба форма на дискриминация и работодателят ви може да бъде осъден за това. Имато право на обезщетение, ако трудовият ви договор ъде прекратен на това основание.
За безплатна консултация в областта на трудовоправните въпроси, незаконно уволнение и др. - адвокат Мангъров, София
http://tml-consult.bg/index.php?lang=bg
todor72
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 04 Авг 2017, 10:08


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron