начало
Всички ефективни присъди в държавата вече са тайна за обществото Всички ефективни присъди в държавата вече са тайна за обществото

Напускане без предизвестие

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Напускане без предизвестие

Мнениеот lilith » 05 Авг 2017, 09:55

Здравейте! Знам, че има множество такива теми и аз ги изчетох, но поне според мен моя договор има особености. Работя като продавач-консултант на черноморието. В договора ми пише това " Трудовият дговор се сключва за неопределен срок. Срокът на изпитване е 6 месеца. Срокът на предизвестие при прекратяване на трудовия договор и за двете страни е три месеца." Няма никакви алинеи и членове. Според мен не е уточнено в чия полза е изпитателния срок. Мога ли да напусна без предизвестие и без санкции?
lilith
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Авг 2017, 09:48

Re: Напускане без предизвестие

Мнениеот katerinakuch » 05 Авг 2017, 13:41

Все пак е добре да спазите срока на предизвестието.
katerinakuch
Потребител
 
Мнения: 880
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Напускане без предизвестие

Мнениеот bvoykov » 05 Авг 2017, 17:33

Не би трябвало да има проблеми да напуснете без предизвестие, при положение, че не е изтекъл срокът за изпитване и не е посочен в полза на чия страна е уговорен. Това следва от няколко разпоредби в Кодекса на труда: чл. 70, ал. 2: "В договора по ал. 1 се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни" и чл. 71, ал. 1: "До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие" . Уговарянето на срок за предизвестието е възможно само за хипотезите на прекратяване на трудовия договор с предизвестие, които са в чл. 326 и чл. 328 от КТ.
bvoykov
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Напускане без предизвестие

Мнениеот lilith » 05 Авг 2017, 19:11

Благодаря много за втория отговор! Защото няма как да дам три месеца предизвестие за работа, която така или иначе ще е два месеца и половина. А и няма да работя за някой, който не ми плаща обещаното, не е спазил нито едно от нещата, за които сме се разбрали(две смени от по девет часа-вместо това след подписване на договора ме кара да работя по 14 часова смяна, уж ми поемаше и квартирата, а нямало оборот, което както знаете не зависи от мен, и ще ме накара да платя квартирата за този месец). А длъжен ли е да ми прати документите обратно?
lilith
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Авг 2017, 09:48

Re: Напускане без предизвестие

Мнениеот bvoykov » 06 Авг 2017, 16:00

По принцип да, но зависи за какви документи става въпрос.
bvoykov
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Напускане без предизвестие

Мнениеот todor72 » 06 Авг 2017, 16:02

Здравейте, в случая срокът на изпитване за прекратяване на трудовия договор е договорен в полза и на двете страни. Това означава, че той може да бъде прекратен по всяко време до изтичане на срока за изпитване от всяка от страните.
http://tml-consult.bg/index.php?lang=bg
todor72
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 04 Авг 2017, 10:08

Re: Напускане без предизвестие

Мнениеот lilith » 07 Авг 2017, 10:26

Той е първия ми работодател и трудовата ми книжка е в него и ме притеснява какво ще правя ако не ми я върне
lilith
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Авг 2017, 09:48

Re: Напускане без предизвестие

Мнениеот bvoykov » 07 Авг 2017, 17:48

След прекратяване на трудовия договор, работодателят е длъжен незабавно да ви я върне на основание чл. 350, ал. 1 от Кодекса на труда и чл. 6, ал. 2 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж. Ако не го направи доброволно, трябва да се обърнете за съдействие към държавата в лицето на Инспекцията по труда и/или съда.
bvoykov
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Напускане без предизвестие

Мнениеот lov3rka » 12 Авг 2017, 18:17

Здравейте, имам следния казус... започнах работа, подписах трудов договор, шефа се оказа идиот , разбрах че самата работа не е за мен и реших да напусна. Това се случва след околко 6 - 7 работни дни. Когато му казах че искам да напусна той ми каза че му дължа един месец предизвестие или ще ме уволни дисциплинарно и ще му платя една брутна заплата...... спрях да ходя на работа и той наистина ме уволни дисциплинарно. Това е историята накратко. На оспорвам вината си но въпроса ми е... Какъв е срока за плащане на обещетението от моя страна ??? и изобщо нормално ли е при положение че за тези 7 работни дни той ми е даде околко 50 лв аз да му дам цяла брутна заплата???
lov3rka
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Авг 2017, 18:07

Re: Напускане без предизвестие

Мнениеот bvoykov » 14 Авг 2017, 18:36

В общите случаи пред работник или служител има няколко варианта да прекрати трудовия договор - по взаимно съгласие между него и работодателя на основание чл. 325, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда (КТ), да иска едностранно прекратяване на трудовия договор с предизвестие по смисъла на чл. 326 КТ или, ако са налице основанията за едностранно прекратяване без предизвестие по чл. 327 КТ - да се възползва от някое от тях. Разбирам, че първият вариант се е оказал невъзможен, щом работодателят ви е казал да му дадете предизвестие, което е и трябвало да направите. От цялата работа е нямало да изгубите нищо, освен време (един месец), през който е трябвало да работите. Докато тече срокът на предизвестието и Вие работите, работодателят ви дължи заплащане за положения труд. Като не сте ходили на работа сте му дали достатъчно основание да ви уволни дисциплинарно, най-вероятно на основание чл. 190, ал. 1, т. 2. При това положение чл. 221, ал. 2 КТ му дава правото да иска от Вас обезщетение в размер на цяла брутна заплата, така че от законодателна гледна, за съжаление, изглежда напълно нормално. Задължението за плащане на обезщетение няма срок, което означава, че за да предприеме нещо против Вас, бившият Ви вече работодател трябва изрично да е поискал да му платите, след момента на уволняването. Надявайте се да не му се занимава да си търси парите от Вас или да е забравил, в противен случай може да Ви накара да платите. Това е моето мнение по въпроса или поне аз виждам нещата така.
bvoykov
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Напускане без предизвестие

Мнениеот lov3rka » 14 Авг 2017, 19:28

Благодаря за отговора :) освободена съм по чл.190 но когато ми връчи книжката не ме пита например "Кога ще ми дадеш парите?" и се чудя просто да чакам по някъкав начин писмено ли да ми ги поиска - например с писмо покана или нещо такова или сама да отида да му платя като поп. :oops:
lov3rka
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Авг 2017, 18:07

Re: Напускане без предизвестие

Мнениеот bvoykov » 14 Авг 2017, 20:32

Винаги може да си траете и да не плащате, дори и когато ви е поканил, освен ако няма сериозно намерение да Ви съди за тези пари.
bvoykov
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron