начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Мнениеот stanila_di » 27 Май 2015, 17:42

Здравейте,

Искам да помоля за малко помощ с разрешаването на първата стъпка към вземането на изпита за адвокат. Не съм учила в България и не съм запозната с учебниците и материалите по право. Разглеждайки конспекта (vas.lex.bg/files/konspekt.doc), идентифицирам следните сфери на правото:
- Наказателно
- Гражданско
- Облигационно
- Търговско
- Семейно
- Административно
- Гражданско процесуално

Моля да ме ориентирате кои са актуалните, добри четива за успешна подготовка. Ще съм признателна за помощта.
stanila_di
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 27 Май 2015, 17:04

Re: Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Мнениеот lanfear » 28 Май 2015, 06:43

Я да видим ... Гражданско - Павлова и пракитка. По облигационно четох Калайджиев и Кожухаров, плюс съдебна практика. По търговско - Герджиков (предимно) плюс съдебна практика. Взела съм си сега на Калайджиев книжката за персоналните и оод, ама като мине изпита ще си я чета. :D По наказателно - учебниците на Стойнов, и лекциите на Чинова за процеса плюс съдебна практика. Граждански процес - Сталев, плюс познай какво - практика. Семейно и наследствено - тези ги пропуснах, прехвърлих си само лекциите от държавните и закона плюс вездесъщата практика, (не особено много в моя случай), но има един учебник на Христо Тасев по наследствено. По семейно в университета четях един коментар на СК, който тогава тъкмо беше излязъл. Розов един, с интересна корица. Административно - законите, практика и коментара на АПК на Сиела.
За практиката - на Сиела има едно издание на ГПК с практика в него, доста удобно изведена към текстовете на закона. Освен това Нова звезда пуснаха сега един сборник с по граждански дела. По наказателни има един от 90-те, с практика от 53-90, доста изчерпателна, обаче го няма по книжарниците - антиквари или библиотеки. И естествено, Сиела/Апис.
Аз стигнах, за съжаление малко късно за тази сесия, до извода, че нещото което ти трябва за казуса, е практика, практика, и още практика. Пък и за изпита като цяло. Пък и за практикуването след това, предполагам. :)
lanfear
Потребител
 
Мнения: 182
Регистриран на: 15 Юли 2009, 09:40

Re: Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Мнениеот stanila_di » 02 Юни 2015, 14:17

Благодаря! Доверявам се и купувам :)
stanila_di
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 27 Май 2015, 17:04

Re: Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Мнениеот chandra » 04 Юни 2015, 11:54

По облигация бих препоръчала Калайджиев, Кожухаров макар и класика е доста "семпъл" и е крайно недостатъчен.
Не бих препоръчала Павлова, но уви по-добри са само старите класици, а те трудно се намират, а и да ги намерите, трябва да се чете "селективно", което отнема време.
Търговско, нямате много избор - Герджиков така и не преиздаде всичките томове, а само първият. Калайджиев има хубави неща по търговско също. Най-вече съдебна практика.
Задължително ТР на ВКС (ОСГК, ОСТК и ОСГТК).
Практика по чл.290 ГПК също.
Колегата в офиса си беше взела някакво помагало, спомням си имаше сериозен скандал около него, но твърди, че и е свършило работа.
Освен изложеното - трябва и късмет!
chandra
Потребител
 
Мнения: 407
Регистриран на: 21 Дек 2008, 14:55
Местоположение: гр.Варна

Re: Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Мнениеот momopoku » 08 Сеп 2016, 06:38

Благодаря 8) 8) 8)
bet365 gclub ที่สุดแห่งการเล่นพนันออนไลน์ โดยไม่ต้องเสียค่าใช้จ่าย
gclub
momopoku
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 08 Сеп 2016, 06:26

Re: Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Мнениеот vse_tazi » 11 Сеп 2016, 08:33

chandra написа:По облигация бих препоръчала Калайджиев, Кожухаров макар и класика е доста "семпъл" и е крайно недостатъчен.
Не бих препоръчала Павлова, но уви по-добри са само старите класици, а те трудно се намират, а и да ги намерите, трябва да се чете "селективно", което отнема време.
Търговско, нямате много избор - Герджиков така и не преиздаде всичките томове, а само първият. Калайджиев има хубави неща по търговско също. Най-вече съдебна практика.
Задължително ТР на ВКС (ОСГК, ОСТК и ОСГТК).
Практика по чл.290 ГПК също.
Колегата в офиса си беше взела някакво помагало, спомням си имаше сериозен скандал около него, но твърди, че и е свършило работа.
Освен изложеното - трябва и късмет!


Chandra, ти не беше ли решила да ставаш магистрат преди 2,3г.? Спомням си, че тогава и на мен ми минаваха такива мисли, но се отказах после и бях влизал тук във форума и помня, че и на теб май минаваха подобни мисли.
vse_tazi
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 24 Юни 2016, 17:29

Re: Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Мнениеот teogeo » 16 Сеп 2016, 21:38

Аз бих препоръчал само законите + някои синтезирани помагала.

Поредицата "Modus Studendi" на Марков и Тасев е идеална за целта - гражданско,облигационно,вещно, семейно и наследствено. Помагалца семпли има и по НК обща част и НПК.

Няма кого да впечатлите с практика и четене на цели книги, монографии и т.н.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Мнениеот mirel78 » 17 Сеп 2016, 20:56

Откъде бих могъл да ги закупя?
mirel78
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 10 Апр 2016, 22:43

Re: Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Мнениеот pendeva » 26 Юли 2017, 12:23

Здравейте. Искам да помоля,ако някой има решени казуси падали се на изпита за адвокати ги прати. Ще се явявам на изпита а не мога да се справя с казусите. Благодаря на всички предварително.
pendeva
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Юли 2017, 11:48

Re: Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Мнениеот toni_g » 26 Юли 2017, 16:40

Този изпит не се взема със знания, тъй че няма нито смисъл, нито нужда да четете. Или си "някой", или си плащаш. Иначе пиеш една солена вода.
toni_g
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 28 Юли 2015, 18:14

Re: Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Мнениеот ivanov_p » 26 Юли 2017, 16:59

pendeva написа:Здравейте. Искам да помоля,ако някой има решени казуси падали се на изпита за адвокати ги прати. Ще се явявам на изпита а не мога да се справя с казусите. Благодаря на всички предварително.


Не си губи времето. Сядаш и научаваш, до степен пълно осъзнаване, какво е юридически факт, повече не ти трябва за да решиш даден казус.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Мнениеот toni_g » 26 Юли 2017, 17:08

Не факти, а действия трябват. Bezahlen, bezahlen.. :D
toni_g
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 28 Юли 2015, 18:14

Re: Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Мнениеот boxko » 26 Юли 2017, 17:22

toni_g написа:Този изпит не се взема със знания, тъй че няма нито смисъл, нито нужда да четете. Или си "някой", или си плащаш. Иначе пиеш една солена вода.


Ихааа!
Добре, че четох в университета качествено, че да не се възмущавам от такива изказвания.
Хората имат склонност да оправдават собствените си несгоди със световни конспирации!
Всеки осъзнат юрист ще вземе изпита с лекота!
boxko
Потребител
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Авг 2010, 14:54

Re: Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Мнениеот toni_g » 26 Юли 2017, 20:17

boxko написа:Добре, че четох в университета качествено, че да не се възмущавам от такива изказвания.
Всеки осъзнат юрист ще вземе изпита с лекота!


И сам надали си вярваш. Иначе за последното съм съгласен, с разлика в интерпретацията. Всъщност именно това твърдя и аз. И се опитвам да помогна на колегите своевременно да осъзнаят, че парата прави правилата.. Но, който е достатъчно мазохист - да бие пътя до София, да харчи за гориво, нощувки, такса, пропуснати надници, който взима неплатена - и всичко за какво? За едната подигравка.
toni_g
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 28 Юли 2015, 18:14

Re: Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Мнениеот boxko » 27 Юли 2017, 11:40

Инвестирай време в учене и няма да ти се подиграват следващия път.
И пак повтарям- много хора оправдават собствените си несгоди със световни конспирации!
Ако си завършил нейде из провинцията- инвестирай много време, ама много. После ще ти бъде полезно...
boxko
Потребител
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Авг 2010, 14:54

Re: Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Мнениеот pendeva » 27 Юли 2017, 11:49

Да така е. Трябва четене може би късмет и някой и друг познат за да достигнеш до целта. Аз нямам познат, но определено имам проблем с решаването на казуси. Така, че сериозно моля за помощ. Благодаря на одзовалите се. Лек ден.
pendeva
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Юли 2017, 11:48

Re: Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Мнениеот lawyer2016 » 27 Юли 2017, 13:47

toni_g написа:Този изпит не се взема със знания, тъй че няма нито смисъл, нито нужда да четете. Или си "някой", или си плащаш. Иначе пиеш една солена вода.

Не съм съгласна! И го казвам като човек, който си е взел изпита, разчитайки единствено на знания и малко доза късмет, без никакви връзки или даване на пари на някой... Готвила съм се от учебници и лекции, от които съм чела и за семестриалните изпити и разбира се закони и практика. Относно казусите, лично аз се упражнявах с тези, които са се падали на магистратските конкурси, те са публикувани с решенията на сайта на ВСС. Относно тестовете - решавайте тези, които са разпространени в интернет.
Успех!
lawyer2016
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 08 Юли 2016, 11:07

Re: Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Мнениеот jzschrstsprstr » 27 Юли 2017, 13:50

pendeva написа:Да така е. Трябва четене може би късмет и някой и друг познат за да достигнеш до целта. Аз нямам познат, но определено имам проблем с решаването на казуси. Така, че сериозно моля за помощ. Благодаря на одзовалите се. Лек ден.


Вижте на лични съобщения.
jzschrstsprstr
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 01 Мар 2011, 19:56

Re: Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Мнениеот boxko » 27 Юли 2017, 14:49

lawyer2016 написа:
toni_g написа:Този изпит не се взема със знания, тъй че няма нито смисъл, нито нужда да четете. Или си "някой", или си плащаш. Иначе пиеш една солена вода.

Не съм съгласна! И го казвам като човек, който си е взел изпита, разчитайки единствено на знания и малко доза късмет, без никакви връзки или даване на пари на някой... Успех!


+1
boxko
Потребител
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Авг 2010, 14:54

Re: Откъде се учи най-добре за изпита за адвокат?

Мнениеот Melly » 27 Юли 2017, 23:05

boxko написа:
lawyer2016 написа:
toni_g написа:Този изпит не се взема със знания, тъй че няма нито смисъл, нито нужда да четете. Или си "някой", или си плащаш. Иначе пиеш една солена вода.

Не съм съгласна! И го казвам като човек, който си е взел изпита, разчитайки единствено на знания и малко доза късмет, без никакви връзки или даване на пари на някой... Успех!


+1

+!+1+1 Само така се успява :idea:
Хленчовците :arrow: у лЕво. 8)
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Следваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron