начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

КЪСАТ МИ МОБЛАТА ЗА НАПУСКАНЕ, НЕ Я ПРИЕМАТ И ЧРЕЗ КУРИЕР?

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


КЪСАТ МИ МОБЛАТА ЗА НАПУСКАНЕ, НЕ Я ПРИЕМАТ И ЧРЕЗ КУРИЕР?

Мнениеот mariset » 06 Апр 2017, 16:38

Здравейте, много ви моля за правен съвет. Подадох си молба за напускане с предизвестие от 30 календарни дни по чл 326, както си му е редът. Молбата ми беше късана няколко пъти, след което я изпратих с куриер, като на разписката изрично бе упоменато, че това е молба за напускате и моите три имена. Съответно писмото беше върнато.
Тъй като ще почвам нова работа, сегашният ми работодател ме възпрепятства и не желае да ми приеме молбата.
След като изтече предизвестието, аз няма да се явя на работа.
Няма деловоства, така, че и входящ номер не може да се сложи, освен ако не си я входирам сама тъй като аз съм на секретарската позиция!
Много ви моля да ми дадете съвет.
От ИТ казват да се обърна към адвокат, но аз нямам средства за това...просто се оказва, че нямам права!
mariset
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Апр 2017, 16:25

Re: КЪСАТ МИ МОБЛАТА ЗА НАПУСКАНЕ, НЕ Я ПРИЕМАТ И ЧРЕЗ КУРИЕ

Мнениеот neutralen » 06 Апр 2017, 18:15

Опитай връчване чрез нотариус
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: КЪСАТ МИ МОБЛАТА ЗА НАПУСКАНЕ, НЕ Я ПРИЕМАТ И ЧРЕЗ КУРИЕ

Мнениеот mariset » 06 Апр 2017, 18:44

Вече писах, че не мога да си го позволя в момента...не може да няма друго решение!
mariset
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Апр 2017, 16:25

Re: КЪСАТ МИ МОБЛАТА ЗА НАПУСКАНЕ, НЕ Я ПРИЕМАТ И ЧРЕЗ КУРИЕ

Мнениеот bobi9 » 06 Апр 2017, 22:42

както когато работника отказва да получи заповедта за уволнение изпратена чрез куриер и ВКС приема, че е редовно уведомен и отказът да я получи е без правно значение, то няма причина в обратния случай да е различно. Ако куриера е удостоверил отказа, то от този ден предизвестието ви си тече. Няма нужда да се занимавате с нотариуси.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: КЪСАТ МИ МОБЛАТА ЗА НАПУСКАНЕ, НЕ Я ПРИЕМАТ И ЧРЕЗ КУРИЕ

Мнениеот Melly » 06 Апр 2017, 23:28

bobi9 написа:както когато работника отказва да получи заповедта за уволнение изпратена чрез куриер и ВКС приема, че е редовно уведомен и отказът да я получи е без правно значение, то няма причина в обратния случай да е различно. Ако куриера е удостоверил отказа, то от този ден предизвестието ви си тече. Няма нужда да се занимавате с нотариуси.


bobi9,
С цялото ми уважение към теб, но считам че отговорът ти е подвеждащ.
Поразрови по-задълбочено съдебната практика по въпроса за "надлежното връчване" при отказ за получаване на документ с правно значение като предизвестие с 30-дневен срок за прекратяване на ТПО!
... Подадох си молба за напускане с предизвестие от 30 календарни дни по чл 326, както си му е редът. Молбата ми беше късана няколко пъти - допускам, че този факт ще е трудно доказан в един бъдещ процес, тъй като се е осъществявал "на четири очи", което обстоятелство не ползва питащата.


Предполагам да ти е известно, че нямам навик да поствам извадки от съдебната практика в общите раздели на форума, но уверявам те, че такава в подкрепа на написаното, ми е добре известна.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: КЪСАТ МИ МОБЛАТА ЗА НАПУСКАНЕ, НЕ Я ПРИЕМАТ И ЧРЕЗ КУРИЕ

Мнениеот svettoslav » 07 Апр 2017, 00:38

Бъдещ процес за какво ли може да е?
Ако жената е описала случая и пред ИТ, на нея ли ще вярват или на него?
Така или иначе там повече няма да се работи.
Ако ще има спор, той ще е за плащането вероятно последната заплата.Онзи ще иска задържане като обезщетение. Това най - много.
Пък щом не иска прекратяване, нека да продължава да й дължи осигуровки в НАП.
Само да вметна, че тези унищожавяния на документи представлява ПРЕСТЪПЛЕНИЕ. И един сигнал до прокуроратата ,.....ще му се види това напускане най - безобидната работа. .....
Така или иначе правоотношението вече е прекратено.
Ако няма писмен сигнал до ИТ -ПОДАВАЙТЕ! По пощата, а не на място! !!!!
А тоя филм " нямам 30 лв. " за писмо чрез нотариуса или с "Телепоща"(със заверено съдържание ) го разказвайте другаде.
Като искате всичко да ви е ОК, ще вземете назаем! Аз така правя като нямам в момента.

Така че е толкова окъкан вашия работодател, че му е слаба фантазията.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: КЪСАТ МИ МОБЛАТА ЗА НАПУСКАНЕ, НЕ Я ПРИЕМАТ И ЧРЕЗ КУРИЕ

Мнениеот ivanov_p » 07 Апр 2017, 08:20

В случая каквото е могло да се направи е направено. Няма смисъл да се пробва пак. Нотариусите не взимат по 30 лв., а 80-90 за от единият край на улицата до другия, отделно ще мине месец, а телепощата при отказ да се получи ще създаде проблем в съда. Работили сте в тази фирма, знаете служебните телефони, знаете ел.поща, изпращате съобщенията на тях. Искайте от ИТ проверка, ако въобще се мръднат и започнете работа другаде. Нека ви води на работа, ако иска да ви уволни дисциплинарно, тогава вие няма да си получавате съобщенията.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4332
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: КЪСАТ МИ МОБЛАТА ЗА НАПУСКАНЕ, НЕ Я ПРИЕМАТ И ЧРЕЗ КУРИЕ

Мнениеот svettoslav » 07 Апр 2017, 09:08

Голям казус стана , хихи.

Това с електронната поща е далавера, също от полза.Разпечатката е електронен документ.
А бе от тук- от там ,ще се посъберат данни.
Но ИТ е много важно.Дори да не направят нищо, което не е редно, факта че има сигнал за подобно поведение, играе голяма роля заедно с другите неща (изпратени писма до него ).
Иначе, не може да я уволни дисциплинарно. Тъй като тя вече се е "самоуволнила ". :) Пък няма пречка ако иска и още два три -пъти да й прекрати трудовия договор.
И като откаже да й даде заплатата -тогава пак в ИТ, че да го посетят . Той ще каже -ами имаме спор! Че ти винаги имаш "спор " като отказваш да платиш, имат спор по дадено право. Само че и това било неоснователно именно с оглед предходния сигнал за неполучаване на предизвестието подаден до инспекцията.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: КЪСАТ МИ МОБЛАТА ЗА НАПУСКАНЕ, НЕ Я ПРИЕМАТ И ЧРЕЗ КУРИЕ

Мнениеот svettoslav » 07 Апр 2017, 09:19

Иначе, с тая Телепоща проблем винаги може да възникне.Дори и при получаване.
Заверяват съдържанието, но кой го заверява?

Трябва да призоваваш заверилия го да каже пред съда, че той лично е направил ксерокопие на документа, намиращ се у изпращача. И у адресата е именно това копие.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: КЪСАТ МИ МОБЛАТА ЗА НАПУСКАНЕ, НЕ Я ПРИЕМАТ И ЧРЕЗ КУРИЕ

Мнениеот svettoslav » 07 Апр 2017, 09:28

А за този месец на недопускането до работа, просто забрави за пари.
То е обезщетение всъщност.
Също , трябва да се обезпечи доказателствено.
Някой друг свидетел.Ведно със сигнала до ИТ, че не е допускана.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: КЪСАТ МИ МОБЛАТА ЗА НАПУСКАНЕ, НЕ Я ПРИЕМАТ И ЧРЕЗ КУРИЕ

Мнениеот mariset » 07 Апр 2017, 12:10

Здравейте, благодаря за отговорите ви.
По случай последния коментар за допускане на работа, аз съм допускана.
По случай за късането на молбата не е било само на четири очи, имаше свидетели, но не знам.дали, ако се наложи биха свидетелствали.
mariset
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Апр 2017, 16:25

Re: КЪСАТ МИ МОБЛАТА ЗА НАПУСКАНЕ, НЕ Я ПРИЕМАТ И ЧРЕЗ КУРИЕ

Мнениеот bludniq_sin » 07 Апр 2017, 15:39

Използвайте услугата Телепоща със заверка на съдържанието на Български пощи. Струва около 10 лв.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: КЪСАТ МИ МОБЛАТА ЗА НАПУСКАНЕ, НЕ Я ПРИЕМАТ И ЧРЕЗ КУРИЕ

Мнениеот neutralen » 07 Апр 2017, 16:36

Мисля, че вече имате доказателство за подаденото предизвестие - Това е върнатото писмо, което сте изпратили по куриер и което Работодателя е ОТКАЗАЛ да приеме. Ами да го е приел, той е длъжен да го приеме. В правото има принцип - "никой не може да черпи права от неправомерното си поведение". В случая предизвестието тече от датата на "отказа" да се приеме писмото, доставено от куриера. :idea:
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: КЪСАТ МИ МОБЛАТА ЗА НАПУСКАНЕ, НЕ Я ПРИЕМАТ И ЧРЕЗ КУРИЕ

Мнениеот svettoslav » 07 Апр 2017, 19:27

neutralen написа:Мисля, че вече имате доказателство за подаденото предизвестие - Това е върнатото писмо, което сте изпратили по куриер и което Работодателя е ОТКАЗАЛ да приеме.


Стига да не е разпечатано вече.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: КЪСАТ МИ МОБЛАТА ЗА НАПУСКАНЕ, НЕ Я ПРИЕМАТ И ЧРЕЗ КУРИЕ

Мнениеот mariset » 08 Апр 2017, 09:13

Благодаря!
mariset
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Апр 2017, 16:25


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 18 госта


cron