начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Мнениеот citron » 19 Мар 2017, 11:44

Здравейте! Имам въпроси относно разлика в скицата на граници на имот по кадастър и по регулация, като предварително се извинявам ако ползвам неправилна терминология, но съм лаик в тази област. Случаят е следния: В съседния имот построиха къща и собствениците искат да преместим оградата между техния и моя имот с 2,50 метра навътре в моя имот. От скицата им е разбирам, че в момента границата между двата имота (където е оградата) е маркирана с черна линия (по кадастър), а синята линия (по регулация) действително е с 2,50 м навътре в моя имот. Нямам нищо против да преместим оградата по синята линия. Изчетох доста материал по въпроса и стигнах до следните изводи, които може и да не са правилни:
1. Синята линия на скицата е проектна граница, т.е. не е узаконена - това вярно ли е ли не?
2. За да стане синята линия черна е необходимо съседите да направят плащане на частите за изравняване - т.е. на мен ли е необходимо да заплатят придаваемата част или е само такса към общината?
3. Ако синята линия е вярната граница, квадратурата на моя имот се намалява - необходимо ли е да си извадя нови документи за собственост - нотариален акт и скица?
Въпросите са ми спешни, тъй като съседът иска до една седмица да преместим оградата и аз не искам да го забавям и да му преча ако той е в правото си.
citron
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Мар 2017, 11:21

Re: Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Мнениеот probcho » 19 Мар 2017, 12:28

Здравейте!
На Ваше място не бих си преместил оградата!
citron написа:
1. Синята линия на скицата е проектна граница, т.е. не е узаконена - това вярно ли е ли не?
2. За да стане синята линия черна е необходимо съседите да направят плащане на частите за изравняване - т.е. на мен ли е необходимо да заплатят придаваемата част или е само такса към общината?
3. Ако синята линия е вярната граница, квадратурата на моя имот се намалява - необходимо ли е да си извадя нови документи за собственост - нотариален акт и скица?

За въпросите:
1. Да - проектна. Узаконена или законна има разлика.
2. Да - за да придобият собственост е необходио да Ви наплатят квадратите.
3. Да - необходимо е, но все пак първо да се докаже, че тази граница е вярна.

пп На какво разстояние от Вашата ограда построиха новата къща? :roll:
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Мнениеот citron » 19 Мар 2017, 12:40

Мноооого благодаря за бързия отговор!

Новата къща е с гараж, който е на отстояние 2 метра от оградата. А по тяхната скица (която сега виждам) би трябвало да е на 3 м от нея (черната линия от скицата), т.е. според мен неправилно са построили къщата с гаража. По време на строежа преди 7 - 8 години попитах съседите защо гаражът им е на 2 метра от границата и те ми обясниха, че им е законен. Тогава си помислих, че явно са променени регламентиращите документи за строежи и не съм проучвал нещата, защото принципно вярвам на хората... докато не ме излъжат :-)
citron
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Мар 2017, 11:21

Re: Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Мнениеот citron » 19 Мар 2017, 13:09

А какво значение има на колко метра от оградата е новата къща?
citron
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Мар 2017, 11:21

Re: Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Мнениеот citron » 19 Мар 2017, 14:07

И още въпроси:
1. Ако е законна границата, а не е все още узаконена аз би трябвало да помоля съседите да ми покажат Нотариален Акт за придаваемата площ или най-малко Обяснителна записка от общината за снабдяване с нотариален акт по регулация с приложени и платежните документи : разписка, бордеро. Или може би някакви други документи за доказателство?
2. Ако не е узаконена и не е законна аз мога ли да откажа да продам на съседа придаваемата площ?

Предварително благодаря!
citron
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Мар 2017, 11:21

Re: Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Мнениеот teogeo » 20 Мар 2017, 00:38

citron написа:И още въпроси:
1. Ако е законна границата, а не е все още узаконена аз би трябвало да помоля съседите да ми покажат Нотариален Акт за придаваемата площ или най-малко Обяснителна записка от общината за снабдяване с нотариален акт по регулация с приложени и платежните документи : разписка, бордеро. Или може би някакви други документи за доказателство?
2. Ако не е узаконена и не е законна аз мога ли да откажа да продам на съседа придаваемата площ?

Предварително благодаря!


Трябва да видите кога са се случили тези регулационни придавания, тъй като от приложимия закон (ЗТСУ, ЗПИНМ, ЗСПЗЗ - за плана на новообразуваните имоти по пар. 4) много зависи какъв е фактическият състав на прилагане на регулацията. Т.е. дали е приложена тази регулация. И аз, като колегата, не бих Ви съветвал да местите оградата. По ЗПИНМ има много случаи, в които регулацията е приложена (изплатени са придаваемите площи), но НА не е ваден, т.е. не разчитайте на НА.

Ако регулацията не е приложена, тя отпада (вижте в преходните и непреходните разпоредби на ЗУТ).
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Мнениеот citron » 20 Мар 2017, 06:58

Благодаря!
Ако сега наема фирма да трасира моя имот по коя линия от скицата ще "забие колчетата" - по синята или по черната?
citron
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Мар 2017, 11:21

Re: Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Мнениеот teogeo » 20 Мар 2017, 12:18

citron написа:Благодаря!
Ако сега наема фирма да трасира моя имот по коя линия от скицата ще "забие колчетата" - по синята или по черната?


По черната - чл. 2, ал. 5 от ЗКИР. Но при оформящия се спор за материално право между двете страни, всяко набиване на колчета, съпроводено със самоволна промяна на фактическата обстановка (действия, упражнени върху спорния предмет - границата), ще си е самоуправство. Говорете със съседа си, обяснете му Вашето виждане и ако не намерите общо решение - отнесете спора си до съд. Или по-добре - предложете му да не избързва. Ако е разбран човек, би следвало двете страни да наемете заедно някой специалист, който да се разрови в нещата и да ви обясни кое как стои. Това е идеалният вариант, но е по-скоро химера.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Мнениеот citron » 20 Мар 2017, 20:42

Поканих съседа (всъщност собственика на имота, който се оказа, че е зетят и не живее в момента във въпросната къща) в събота да дойде да се уточним. Но понеже доста станаха лъжите, започнах да се съмнявам в твърденията им и исках да съм подготвен поне малко. Още веднъж благодаря на всички, които се отзоваха на молбата ми за информация!
citron
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Мар 2017, 11:21

Re: Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Мнениеот gridiron » 20 Мар 2017, 23:33

citron.ако не иска можели да откаже на съседа да му продаде придаваемата площ ?
gridiron
Потребител
 
Мнения: 290
Регистриран на: 10 Ное 2013, 21:28

Re: Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Мнениеот gridiron » 21 Мар 2017, 10:58

probcho написа :
2. Да - за да придобият собственост е необходио да Ви наплатят квадратите


Предлагатму да му наплатят квадратите .той обаче не иска да ги продаде .При това полужение можели насила съдът да го задължи да им продаде предаваемата площ ?
gridiron
Потребител
 
Мнения: 290
Регистриран на: 10 Ное 2013, 21:28

Re: Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Мнениеот probcho » 21 Мар 2017, 20:09

gridiron написа:probcho написа :
2. Да - за да придобият собственост е необходио да Ви наплатят квадратите


Предлагатму да му наплатят квадратите .той обаче не иска да ги продаде .При това полужение можели насила съдът да го задължи да им продаде предаваемата площ ?

по принцеп - не. Но все пак да не се забравя, че някои решения се взимат на базата на документи.
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Мнениеот Melly » 21 Мар 2017, 20:58

Описаната ситуация при доказан правен интерес сочи на спор за материално право!
В случая питащият не бива да измества ДОБРОВОЛНО оградата. :idea:
Съседът, ако му стиска, нека си предяви претенцията по общия исков ред. Ще се завърти колелото, но няма да се стигне до желания от него резултат. При добра защита (адвокат се нарича това лице) на питащия искъг ще бъде отхвърлен като неоснователен.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Мнениеот Melly » 21 Мар 2017, 21:16

ВКС написа:Дворищната регулация не е приложена, щом като нито са били заплатени придаваемите се места, нито са били заети от собственик на парцела, към който са били придадени. При това положение вещното действие на дворищнорегулационния план не е настъпило.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Мнениеот rosenh » 21 Мар 2017, 23:21

§ 6. (1) Действащите към деня на влизане в сила на този закон териториалноустройствени планове, общи и подробни градоустройствени планове запазват действието си. Посочените планове се изменят при условията и по реда на този закон.

(2) Действащите към деня на влизане в сила на този закон дворищнорегулационни планове могат да бъдат приложени по досегашния ред в 6-месечен срок от деня на влизането в сила на закона. Общинската администрация осигурява извършването на необходимите оценки в едномесечен срок от постъпване на искането.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2001 г.) Проекти за териториалноустройствени планове, общи и подробни градоустройствени планове и кадастралните планове към тях, които са внесени за обявяване до 31 май 2001 г., се съобщават, съгласуват, одобряват, обжалват и влизат в сила по досегашния ред. В тези случаи актовете за одобряване се издават до 31 декември 2001 г.

(4) След влизане в сила на дворищнорегулационните планове по ал. 3 те могат да бъдат приложени по досегашния ред в 6-месечен срок от деня на влизането им в сила. Общинската администрация осигурява извършването на необходимите оценки в едномесечен срок от постъпване на искането.

(5) След изтичане на сроковете по ал. 2 и 4 не могат да се извършват сделки за разпореждане с дворищнорегулационен парцел, за който не са изплатени дължимите обезщетения за уреждане на сметки по регулация, когато такива обезщетения се предвиждат.

(6) (Отм. - ДВ, бр. 36 от 2004 г.).

(7) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) Наличните кадастрални планове, плановете за земеразделяне и другите планове, свързани с възстановяване правото на собственост върху земеделски земи и поземлени имоти в горски територии, се ползват за изработване на устройствени планове до изработването и влизането в сила на кадастрална карта за съответната територия.

(8) (Нова - ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) Плановете по ал. 7, които не са в цифров вид, преди изработване на устройствения план се преработват в цифров вид във формат, определен по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър.

§ 7. (Отм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г.).

§ 8. (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г.) (1) След изтичане на сроковете по § 6, ал. 2 и 4 отчуждителното действие на влезлите в сила, но неприложени дворищнорегулационни планове за изравняване на частите в образувани съсобствени дворищнорегулационни парцели и за заемане на придадени поземлени имоти или части от поземлени имоти се прекратява.

(2) Собствениците на поземлени имоти по ал. 1 могат да:

1. приложат влезлите в сила неприложени дворищнорегулационни планове с договор за прехвърляне на собственост в нотариална форма;

2. поискат изменение на дворищнорегулационните планове при условията и по реда на този закон;

3. поискат вътрешните регулационни линии на техните имоти да бъдат поставени в съответствие със съществуващите граници на поземлените имоти.

(3) Договорите с държавата или с общината по ал. 2, т. 1 се сключват във формата, при условията и по реда на чл. 15, ал. 4 и 5 и чл. 17, ал. 4 и 5.

(4) Изменението на дворищнорегулационния план по ал. 2, т. 3 се одобрява със заповед на кмета на общината. Кметът на общината издава заповед за отказ по исканото изменение на плана, когато не са изтекли сроковете по § 6, ал. 2 или 4, налице са хипотезите на ал. 6 или 7 или ако изменението предвижда образуване на урегулирани поземлени имоти без изход по чл. 14, ал. 4. Заповедите по изречение първо и второ се обявяват само на собствениците на непосредствено засегнатите имоти, а жалбите срещу тях не спират изпълнението им.

(5) Строителство в урегулирани поземлени имоти по ал. 1 не се разрешава до реализиране на една от възможностите по ал. 2. Строителство в урегулирани поземлени имоти по ал. 1 не се разрешава и когато в резултат на изменение на дворищнорегулационния план по ал. 2, т. 3 планът за застрояване за съответните урегулирани поземлени имоти е влязъл в противоречие с действащите устройствени правила и норми.

(6) Започнатите производства по прилагане на дворищнорегулационни планове се довършват по досегашния ред. За започнато производство се смята денят на подаване на искането за оценка в общинската администрация в срока по § 6, ал. 2 и 4.

(7) Алинеи 1 и 2 не се прилагат за действащите регулационни планове за обекти на публичната собственост.
rosenh
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 16 Авг 2010, 15:59

Re: Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Мнениеот Melly » 22 Мар 2017, 00:15

rosenh написа:........................................... и т.н.

ДобрУтро! Е`валарка си! Можеше да постнеш цялата законодателна уредба преди и след ЗУТ-а. :lol: :lol: :lol:
Мъка ми е като си помисля, че си открила "топлата вода". Що мълча до сега, а не "отговори" на питащия, а? 8)
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Мнениеот aspida » 26 Мар 2017, 11:16

"Съседът, ако му стиска, нека си предяви претенцията по общия исков ред. ..."
Melly Можеш ли да си представиш че именно аз изведнъж се оказах в позиция към общият исков ред да се опитам да прибавя още материя. Срещнах отпор разбира се, но един от опонентите приведе следният аргумент.... "И тогава на "твоята приятелка" (истинското ти име) ще и набуташ още работа . Тя ще каже "машаалах" и това ще стане с твоето активно съдействие. Тя ще ти се присмива и с основание, защото ще е истина!". Tака че! "вървежна си" не бой се и не обръщай внимание на квалификациите ми относно твоята персона!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
aspida
Потребител
 
Мнения: 113
Регистриран на: 08 Мар 2010, 21:50

Re: Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Мнениеот Melly » 27 Мар 2017, 00:07

aspida написа:"Съседът, ако му стиска, нека си предяви претенцията по общия исков ред. ..."
Melly Можеш ли да си представиш че именно аз изведнъж се оказах в позиция към общият исков ред да се опитам да прибавя още материя. Срещнах отпор разбира се, но един от опонентите приведе следният аргумент.... "И тогава на "твоята приятелка" (истинското ти име) ще и набуташ още работа . Тя ще каже "машаалах" и това ще стане с твоето активно съдействие. Тя ще ти се присмива и с основание, защото ще е истина!". Tака че! "вървежна си" не бой се и не обръщай внимание на квалификациите ми относно твоята персона!

:lol: :lol: :lol: хахахаааааааа.....
Ех, Емонски, Емонски,
Припомняш ми една стара поговорка: "Вълкът козината си мени, но нравът си НЕ"
Така че, жУвей си, не ме интересуваш - ама хич! 8)

П.П. Казала съм ти някога, и не бива да забравяш - в защитата, която съм поела по съдебен спор, съм непредвидима. Едно от предимствата които притежавам по отношение на другата страна. Без значение кой колега ще ми се изправи насреща.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Мнениеот aspida » 28 Мар 2017, 06:11

Melly написа:П.П. Казала съм ти някога, и не бива да забравяш - в защитата, която съм поела по съдебен спор, съм непредвидима. Едно от предимствата които притежавам по отношение на другата страна. Без значение кой колега ще ми се изправи насреща.

Предвидима си Melly предвидима си! Дори и не можеш да си представиш колко! но.....Това е друга опера!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
aspida
Потребител
 
Мнения: 113
Регистриран на: 08 Мар 2010, 21:50

Re: Скица имот - разлика по кадастър и регулация

Мнениеот Melly » 28 Мар 2017, 11:32

Ех, Емонски, Емонски,
Припомняш ми една стара поговорка, която чудесно ти приляга: "Вълкът козината си мени, но нравът си НЕ"
Така че, жУвей си, не ме интересуваш - ама хич! Твоята ценностна система НЕ Е МОЯТА. 8)
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Следваща

Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 12 госта


cron