начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Пренасяне на дърва в асансъор и спирането му.

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Пренасяне на дърва в асансъор и спирането му.

Мнениеот ellie2 » 15 Яну 2017, 09:46

Здравейте,

Живея в около 16 годишна сграда, около 5-етажна.
Имаме малък асансъор, който побира 2 - ма, максимум трима човека.
Всяка зима, един от съседи товари дърва в една количка на две колела, която едвам се побира в асансъора.
Винаги след този акт на съседа ни, асансъора спира и се налага да викаме техници, и така 16 години.
Когато сме се обръщали устно към домоуправителите, те казват, че не е от количката. Съпругът ми е говорил със съседа човешки, и го е помолил да пренася дървата в кофи, или чували, съседа казва, че не е от него.
Този път 2 пъти със съпруга ми бяхме свидетели, как съседа ни отново пренася дърва с количката.
Веднага след това асансъора спря, така 5 - ти ден.
Няма да споменавам колко пъти са пренасяни огромни мебели, които нарушават целостта на асансъора от същия съсед.
Нито че дървата му са поставени в коридора на общите части.

Какви правни съвети бихте ми дали, тъй като в нашата сграда цари пълна безстопанственост. Нямаме правилник за вътрешния ред, като спомена на домоуправителите, не са съгласни. Стана пожар в сградата, поради развалени домофони - години наред молихме съседите да ги оправим, мълчат и не реагират - в същото време вместо да платим за поправка 30 - 100, сградата плати 1600 лева за пожара.
Един нов асансъор струва между 11 и 12 хиляди лева. Съседите ни вечно нямат пари за поддържане на тази сграда. Съгласно ЗУЕС, който притежава повече % имот, има по-голяма тежест.Съответно те са мнозинство и налагат позицията си на безхаберие.

Писна ми да плащам за хора, които рушат. Какви са начините да се справя с този проблем? Да говоря ли първоначално с домоуправителите?! Препоръчано писмо ли да им пращам, че повече отказвам да плащам за бейдействието им. (преди години подадохме жалба до пожарната за складираните дърва в коридора - съседите си продължават)
ellie2
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 24 Апр 2015, 11:32

Re: Пренасяне на дърва в асансъор и спирането му.

Мнениеот tochotocho » 15 Яну 2017, 11:09

Елементарно ! Асансьорът е изчислен да вози поне 3 човека или 240 кг. Нашият човек нека да е 80 кг. Едва ли количката с дървата е 150 кг. Явно амортизирана машина. И при мен е така. Заинтересованите от последния етаж събрахме около 1000 лв и -основен ремонт. И съответно договор с фирмата. Ако изключи, идват същия ден! И недейте да се косите! При мен асансьорът е от партера и директно на 6 етаж. Всички други врати са блокирани. Не плащат и не искат тази услуга. Само 6 етаж- все едно това е наша собственост. Е, тарикатите от 5 етаж, се качват на 6-тия и слизат на техния. Сега има идея да се сложи чип или нещо такова! Излишен разход, ще го счупят, изкъртят и т.н. Решението ви е основен ремонт и договор с фирмата !
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Пренасяне на дърва в асансъор и спирането му.

Мнениеот ellie2 » 16 Яну 2017, 07:08

Грешка
Последна промяна ellie2 на 16 Яну 2017, 07:11, променена общо 1 път
ellie2
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 24 Апр 2015, 11:32

Re: Пренасяне на дърва в асансъор и спирането му.

Мнениеот ellie2 » 16 Яну 2017, 07:10

Изображение
Тази количка има товароносимост, 300 кг. - количката му е още по-стара, и колелетата са по-малки. Съседът ни е към два метра и тежи 110 кг. В асансъора влизат спокойно двама, но не и трима човека. Широчината на количката е със сантиметри по-тясна от входа на асансьора.
Амортизация не може да има всяка година - зимата след като си натовари дървата с количката.
Проблемът е, че долната метална част на количката с колелетата, задират и натоварватт предната част на пода на асансъора докато я набута в него, защото той буквално набутва количката, за да влезе. В началото на пода на асансъора има един метален панел, който се натоварва, дори беше изкъртен след поредното извозване. Винаги асансъора пропада и викаме техници след поредното пренасяне на дърва, от началото на експлоатацията на този асансъор.
Разбираш ли, нивото на пода пропада, понякога с около 20 - 30 сантиметра. Бога ми, това е всяка зима, всяка година след като съседът си натовари количката в асансъора.
Абонамент за поддръжка и техници имаме.

Въпросът е, че не искам да плащам за хора, които рушат умишлено, какви са законните начини за справяне със ситуацията.
ellie2
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 24 Апр 2015, 11:32

Re: Пренасяне на дърва в асансъор и спирането му.

Мнениеот tochotocho » 16 Яну 2017, 17:49

АЛЕ ТОЛКОВА ЛИ НЕ МОЖЕТЕ ДА ИЗМИСЛИТЕ НЕЩО НА ВАШЕ БЛОКОВО НИВО ! иЗЧЕЗВА КОЛИЧКАТА. дЪРВАТА СЕ ПОЛИВАТ С КАТРАН И Т.Н. ИМА СИ СПЕЦИАЛНИ АГЕНЦИИ!
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Пренасяне на дърва в асансъор и спирането му.

Мнениеот dikobraz » 20 Яну 2017, 11:44

Аз го виждам като тотално спиране на асансьора, до решаване на проблема.
Другите съседи какво казват по случая. Или си траят да не ги навикват
dikobraz
Потребител
 
Мнения: 170
Регистриран на: 14 Ное 2005, 20:33

Re: Пренасяне на дърва в асансъор и спирането му.

Мнениеот ellie2 » 13 Фев 2017, 07:00

Отново сме без асансьор :cry:
Предишният път говорих с домоуправителите, с молба тактично да помолят съседа ни да не пренася с тази количка дърва. Говорейки с техника по подръжка за някакво становище, той упомена "че не е лицензиран, за да състави Констативен протокол". Според неговите думи следствие на претоварване на асансьора, някаква част е допряла контакт и асансьора е спрял. Бяхме уведомени, че товароносимостта на асансьора е 240 кг., като е желателно да се наторварва асансьора до 200 - 210 кг.
Асансьора е спрял на етажа, на който живее въпросния съсед, те са само два апартамента. Въпросът е, че няма как законно да докажем, че този човек нанася щети.
Имаме съсед с видеокамера, обхващаща входа и може да се види, дали отново е пренасял дърва, но доколкото знам видеозаписите нямат доказателствена стойност пред съда.

В случая съседите си траят. Никакъв ефект след разговора с домоуправителите.
Ще говоря с домоуправителите, но те са против свикването на ОС - така 5 год.
ellie2
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 24 Апр 2015, 11:32

Re: Пренасяне на дърва в асансъор и спирането му.

Мнениеот lakavitsa » 14 Фев 2017, 00:06

Всеки собственик на етажна единица /апартамент/ и със съответен дял от общите части може и има правото да свика Общо събрани, включ. и във вашия случай. т.е. в неотложен случай. "Дърварят" може да ви остави изобщо без асансьор. Разгледайте ЗУЕС в частта му Свикване на Общо събрание.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Пренасяне на дърва в асансъор и спирането му.

Мнениеот ellie2 » 08 Фев 2018, 10:22

Сагата асансьор на „Ами Буе“ № 27 продължава:

Месец октомври 2017 г. в разстояние на 10 дни асансьорът спря 4-ри пъти, отново!.
Казах на домоуправителите, че трябва да се свика ОС (не е свиквано 5 г.), не беше свикано, в името на мира не свиках такова.
На предложението ми, ако има техническа възможност да монтираме у-во срещу претоварване на асансьора, домоуправителят отказа.

9 януари 2018 асансьорът отново спря 4-ри дни.
На въпрос към техник поддръжка, каква е причината за зачестили спирания ми бе отговорено:
„Асансьорът е вехт – износени спирачки.“ – като бивш шофьор „червената лампа светна“ .
На молби да издаде становище кои части трябва да се сменят, касаещи безопасността ни, отговори че не бил оторизиран да издава предписания.
Търсех фирмата по поддръжка в електронния регистър на технически надзор, нямаше такава.
Подадох сигнал за проблемен асансьор.
На 19 януари, асансьорът отново спря.

На 22 януари е идвал технически надзор, бе поставено следното съобщение на таблото:
Протокол:
-регистрационен номер на асансьора – неизвестен
-технически надзор на асансьора се извършва от – неустановен
- липсва ревизионна книга,
-няма сключен договор,
-асансьорът е спрян поради повреда в ел. мотор,
-липсва аварийно осветление в шахта,
-липсва двустранна аварийна връзка,
-дневник на асансьора и последна вписана проверка – неустановени.
На 30 бе поставена Заповед от г-н Гюров.


На 29. януари случайно видях техници, попитах ги за фирма и телефонни номера. „Витоша - Мерджанов“ . Уведомиха ме, че ще вземат електромотора за ремонт и ще монтират двустранна връзка. Втора седмица „ ни вест ни кост“, не знаем какво се случва.

Въпроси:
1. Трябваше ли домоуправителят да свикат ОС за ремонт на асансьор и избор на фирма, цена, оферта?
2. Не знаем каква част трябва да се смени, нова, стара – може би ще е по-изгодно да купим нов електромотор.
(Предстои изграждане на двустранна връзка, всички знаем че техниците ще предлжат най-скъпата и с поставянето ще стигне към 500 лв. Но има варианти за устройства от 140 лв. отговарящи на европейски стандарт - EN81-28:2004, едно е 200 – 240 лв., друго е 500)
3. Има ли законноустановен срок, в който техниците са длъжни да ремонтират асансьора?
4. Имам ли право да искам фактура – описваща сменен детайл, цена, гаранция, труд?
5. Да откажа да плащам с мотива, че не е свикано ОС, не е предоставена оферта и избор на фирма за ремонта на асансьора – имам сериозни основания, да предположа, че ще бъде представена касова бележка, или на табло за съобщения директно ще пише кой, какво дължи?
6.. Трябва ли офиси с отделни входове да плащат ремонта, гаражи, мазета? (според мен – не – все пак има тълкуване на законите, но след като не е свикано ОС?)
7. Трябва ли собственик на втори етаж не живеещ в апартамент да плащат ремонт?

На позицията ми, че искам оферта за избор на фирма, и примерен договор, какви услуги по поддръжка и цена се предлагат, домоуправител ми отговори:
„Вместо да подаваш жалби, да се беше заела с асансьора“.
(щях да се заема, да предложа оферти, цени, ако беше свикано ОС и т.н.)

Благодаря на отзовалите се!
ellie2
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 24 Апр 2015, 11:32

Re: Пренасяне на дърва в асансъор и спирането му.

Мнениеот tochotocho » 21 Фев 2018, 20:26

Борбата е безмилостно ЖЕСТОКА! При вас има борба, даже война!Действаите в обстановка на борба / война. Ако Ви приемат пуснете в РПУ , че сте във война!НЕВЪОРЪЖЕНА !
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron