начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Разваляне на дарение и чл.88 от ЗЗД

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Разваляне на дарение и чл.88 от ЗЗД

Мнениеот lisi4ko » 05 Ное 2016, 02:35

Здравейте,
Може ли някой да даде компетентно мнение и дали се е сблъсквал с подобен казус...става дума за разваляне на дарение при възстановяване на запазена част на наследник.
Баща ми има дете от първи брак. Аз съм от втория брак. По време на втория брак с майка ми придобиват имот в режим на СИО. Когато бях непълнолетен ми го дариха (двамата) без да знаят,че и детето от първия брак би имало право на запазена част. След като са разбрали и са направили консултация с адвокат аз съм дарил имота само на майка ми,след което няколко години по-късно тя ми го прехвърля чрез покупко-продажба.
Баща ми вече е покойник,а първото дете има претенции за имота, т.е.разваляне на дарението или наплащане на неговата запазена част, която (според него) е накърнена...само да вметна, че баща ми е оставил свободно движимо и недвижимо имущество след смъртта си,което тепърва трябва да разделяме с детето от първия брак,но то си иска и запазената част от всички дарения направени приживе от баща ми.
Въпросът ми е конкретно за този имот дали имам повод да се притеснявам,че може да бъде развалено дарението или да трябва някой да му наплаща някаква част.

Визирам чл.88 от ЗЗД, който гласи: ''....Развалянето на договори, които подлежат на вписване, не засяга правата, придобити от трети лица преди вписване на исковата молба.''
Т.е.ако разсъждавам логично с дарението на имота от мен на майка ми (която се явява трето лице в случая) би трябвало да нямам проблеми в съда.
lisi4ko
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 28 Фев 2012, 22:55

Re: Разваляне на дарение и чл.88 от ЗЗД

Мнениеот Melly » 05 Ное 2016, 13:37

lisi4ko написа:Здравейте,
Може ли някой да даде компетентно мнение и дали се е сблъсквал с подобен казус...става дума за разваляне на дарение при възстановяване на запазена част на наследник.
Баща ми има дете от първи брак. Аз съм от втория брак. По време на втория брак с майка ми придобиват имот в режим на СИО. Когато бях непълнолетен ми го дариха (двамата) без да знаят,че и детето от първия брак би имало право на запазена част. След като са разбрали и са направили консултация с адвокат аз съм дарил имота само на майка ми,след което няколко години по-късно тя ми го прехвърля чрез покупко-продажба.
Баща ми вече е покойник,а първото дете има претенции за имота, т.е.разваляне на дарението или наплащане на неговата запазена част, която (според него) е накърнена...само да вметна, че баща ми е оставил свободно движимо и недвижимо имущество след смъртта си,което тепърва трябва да разделяме с детето от първия брак,но то си иска и запазената част от всички дарения направени приживе от баща ми.
Въпросът ми е конкретно за този имот дали имам повод да се притеснявам,че може да бъде развалено дарението или да трябва някой да му наплаща някаква част.

Визирам чл.88 от ЗЗД, който гласи: ''....Развалянето на договори, които подлежат на вписване, не засяга правата, придобити от трети лица преди вписване на исковата молба.''
Т.е.ако разсъждавам логично с дарението на имота от мен на майка ми (която се явява трето лице в случая) би трябвало да нямам проблеми в съда.

Ако вече сте в съдебна фаза, добронамерено ви съветвам да се обърнете към колега адвокат, колкото и да ви се струва тази фраза за клиширана.
Въпреки това, а и с оглед изложеното следва да осъзнаете, че проблемът ви е сериозен.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Разваляне на дарение и чл.88 от ЗЗД

Мнениеот lisi4ko » 05 Ное 2016, 14:41

Все още не е заведен иск, но имам покана за доброволно разрешаване на въпроса. Тъй като не бях в страната изтървах срока на поканата (взех я прекалено късно), но в последствие разбрах, че и другата страна не се е явила на срещата при нотариуса, на която е трябвало да представи исканията си...странно.
Адвокат ще бъде ангажиран, но едва след няколко седмици поради текущата му натовареност с други дела.

Исках да разбера дали някой се е натъквал на подобен казус...възстановяване на запазена част от имот, дарен на наследник и след това дарен на трето лице. От правна гледна точка с второто дарение наследникът не се е облагодетелствал финансово, за да се иска изплащане на дял от имота (за разлика от покупко-продажбата).
lisi4ko
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 28 Фев 2012, 22:55

Re: Разваляне на дарение и чл.88 от ЗЗД

Мнениеот REVOLUTION » 05 Ное 2016, 16:15

Последващото дарение от Вас към майка Ви и след това покупко продажба , нямат значение. :wink:
Дали е накърнена запазената част на брат/сестра Ви е конкретен въпрос, на който може да се отговори след като се направи преценка на наследственото имущество.
Но пак казвам , последващите сделки направени след 1 дарение не се взимат в предвид.
И дарение не се разваля и чл.88 от ЗЗД не важи
Нормите за защита на запазената част са в ЗН.

Успех!
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Разваляне на дарение и чл.88 от ЗЗД

Мнениеот ivanov_p » 05 Ное 2016, 16:26

Кой е преживелият родител и кога е починал бащата?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Разваляне на дарение и чл.88 от ЗЗД

Мнениеот lisi4ko » 05 Ное 2016, 18:53

REVOLUTION написа:Последващото дарение от Вас към майка Ви и след това покупко продажба , нямат значение. :wink:
Дали е накърнена запазената част на брат/сестра Ви е конкретен въпрос, на който може да се отговори след като се направи преценка на наследственото имущество.
Но пак казвам , последващите сделки направени след 1 дарение не се взимат в предвид.
И дарение не се разваля и чл.88 от ЗЗД не важи
Нормите за защита на запазената част са в ЗН.
Успех!

Благодаря за инфото :) Съжалявам, че не боравя с точната терминология...вярно е, че в този случай не се разваля дарението, а съдът може да намали дарственото разпореждане с Х и.ч.за допълване на зап.част на наследника (ако няма останало достатъчно свободно имущество за удовл.на неговата част).
Идеята е,че в конкретния случай съдът може да отреди единствено парично обезщетение, тъй като имотът отдавна не е в мен...освен това мисля, че има достатъчно останало своб.имущество, за да се удовлетвори неговата част.

ivanov_p написа:Кой е преживелият родител и кога е починал бащата?

Баща ми е починал преди около 2 години. Преживелият родител е майка ми.
Детето, което оспорва наследството е от първи брак на баща ми.
lisi4ko
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 28 Фев 2012, 22:55


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 17 госта


cron