начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Търговски регистър - промяна на капитал

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Търговски регистър - промяна на капитал

Мнениеот lexy21 » 11 Окт 2016, 12:56

Колеги, от кога ТР е започнал да изисква двойна такса - и такава по чл. чл.16а ал.4 т.1 от Тарифата и по чл. чл.16а ал.4 т.2 от нея, когато се заявява промяна на капитала на дружество? Вярно, ядосана съм в момента и не разбирам защо до скоро промените в обстоятелствата относно капитала се "таксуваха" само по т. 2 (поне при мен всички заявления са били вписвани така), а сега получих следните указания:
Съгласно чл.16а ал.4 т.2 от Тарифата за държавните такси, събирани от Агенцията по вписванията
по заявление за промяна на вписани обстоятелства в търговския регистър, подадено по електронен
път, се събира такса в размер на 15лв.
Съгласно чл.16а ал.4 т.1 от Тарифата за държавните такси, събирани от Агенцията по вписванията
по заявление за промяна на капитала на търговско дружество, подадено по електронен път, се
събира такса в размер на 15лв.
В случая се представя документ за внесена държавна такса в размер на 15 лева с основание
"намаляване на капитала".
На основание чл.22 ал.5 от ЗТР следва да се представи и документ за държавна такса относно
промяна на обстоятелства в размер на 15 лева.

Аз ли съм в грешка (ако да - защо :roll: ) или има нова мода за събиране на приходи, която разчита на това, че 1 на 10 сигурно ще обжалва евентуален отказ за 15 лв.?
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: Търговски регистър - промяна на капитал

Мнениеот vassilev » 11 Окт 2016, 13:39

А как намаляваш капитала ?
vassilev
Активен потребител
 
Мнения: 1380
Регистриран на: 18 Яну 2002, 14:47

Re: Търговски регистър - промяна на капитал

Мнениеот lexy21 » 11 Окт 2016, 13:44

В смисъл? Обявих си решението за намаляването преди 3 м., изтекоха, никой не пищи, сега с А4 си заявявам промяната.
П.П. Ако питаш за начина - ефективно, чрез намаляване на стойността на дяловете в капитала на съдружниците, има ли значение :roll:
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: Търговски регистър - промяна на капитал

Мнениеот vassilev » 11 Окт 2016, 13:55

Явно са приели, че промененото обстоятелство е стойността на дяловете. Имал съм такъв случай, но ставаше въпрос обезсилване на акции и респ. намаляване.
vassilev
Активен потребител
 
Мнения: 1380
Регистриран на: 18 Яну 2002, 14:47

Re: Търговски регистър - промяна на капитал

Мнениеот lexy21 » 11 Окт 2016, 14:01

Ама вЕрно понякога съм много тъпа, но пак не схващам - дори да е така, защо се събира двойна такса? При всяко положение, когато се променя капитала, се променя едновременно и вписано обстоятелство. В същото време, когато променямe по сто различни вписани обстоятелства (например седалище и адрес на управление, управител, собственик на дружествени дялове) - плащаме една такса.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: Търговски регистър - промяна на капитал

Мнениеот vassilev » 11 Окт 2016, 14:56

...защото "обстоятелства" е мн.число. :D
Не се хаби.
И аз не схващам защо адвокатски хонорар може да бъде редуциран, а 4%-та ДТ не може да бъде намалена при липса на фактическа и правна сложност. :lol: Маса търговски спорове са такива, но с голям интерес... :roll:
vassilev
Активен потребител
 
Мнения: 1380
Регистриран на: 18 Яну 2002, 14:47

Re: Търговски регистър - промяна на капитал

Мнениеот lexy21 » 11 Окт 2016, 15:22

Последното го схаващам много добре :lol: Както и теорията на много от юристите "на заплата", че адвокатската работа се състои главно от две движения - навеждане (събиране на пари от земята) и изправяне (прибиране в джоба). И се дразнят на тези некомпетентни, лениви лентяи, на които те по принудата на служебното си положение "вършат работата и оправят бакиите", вместо което лентяите вземат за едно дело тройната им заплата, пък те десетки и стотици такива дела работели за без пари :wink: Ама като ги питаш те що не станат тогава лентяи, ами как що - то тяхната работа била призвание :lol:
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron