начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Мнениеот et9ap41 » 05 Май 2012, 15:07

1. Общ водомер
Живеем в блок с общ водомер и по апартаментите няма индивидуални водомери.

Много от собственици на апартаментите не живеят в блока и няма достъп, за да се монтира на всеки апартамент водомер. Това основание ли е да не се монтират водомери в останалите апартаменти? В някой от неизползваните апартаменти може да има теч, за който да плащат всички останали от блока. Къде, кой и какви разходи за вода прави не е ясно.

Сумата се определя според броя на живущите във всеки апартамент.
За бебета и деца има ли закон, който да определя дали да плащат и съответно колко за вода? :?:
Мога ли да си сложа водомер и да ми се признае? :?:

2. Такси за вход
Таксата за вход е сума от:
- такса за вход
- такса за асансьор
- такса за чистачка
- такса за вода
- такса за домашно животно

За бебета и деца до 6 годишна възраст кое трябва и кое не трябва да покрива? :?:

От закона знам, че деца до 6 годишна възраст са освободени от такси.
Има ли закон, който да определя по отношение на водата каква сума трябва да се плаща, когато тя е за лични нужди на семейството? :?:

3. Такси за ежедневно идващи баба и дядо, но неживеещи в апартамента(живеят в същия квартал).
Живеем майка, баща и две деца(ненавършили 6 години) в апартамента и ходим на работа. Баба и дядо идват да ги гледат през деня, но не живеят при нас.
Кои такси трябва и кои не трябва да плащаме за тях? :?:
Има ли закон, който определя неживущи, но посещаващи редовно даден апартамент за какво трябва да плащат? :?:


4. Според закона за кой какво трябва да плащаме?
- майка и баща
- баба и дядо (неживеещи при нас)
- две деца ненавършили 6 годишна възраст
- домашни животни - куче и папагал
et9ap41
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Май 2012, 14:18

Re: Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Мнениеот TheOldMan » 05 Май 2012, 21:19

et9ap41 написа:1. Общ водомер
Живеем в блок с общ водомер и по апартаментите няма индивидуални водомери.

Много от собственици на апартаментите не живеят в блока и няма достъп, за да се монтира на всеки апартамент водомер. Това основание ли е да не се монтират водомери в останалите апартаменти? В някой от неизползваните апартаменти може да има теч, за който да плащат всички останали от блока. Къде, кой и какви разходи за вода прави не е ясно.

Сумата се определя според броя на живущите във всеки апартамент.
За бебета и деца има ли закон, който да определя дали да плащат и съответно колко за вода? :?:
Мога ли да си сложа водомер и да ми се признае? :?:


Няма закон - всичко е основано на договор между потребителя и доставчика, За съжаление... доставчика монтира общ водомер на входа на имота и заявява "Това, което е минало през този водомер, трябва да се заплати!" Кой колко... да се оправят помежду си. Според разни наредби и т.н. водомера трябва да се намира във водомерна шахта на не повече от 2 м от границата на имота, Ако сградата е на по-малко от 5 м, се допуска водомера да се монтира и в сградата, веднага след като излезе изпод земята. Така че апартаментните водомери имат само за контролни функции, загубите от течове и от тези без водомери ще се поемат пак от всички.
Та ... да ,можете да си монтирате водомери, ще плащате някаква сума по тях, но веднъж на няколко месеца ще идват "изравнителни" сметки ,в които е бъде начислена и "загубената" или "откраднатата" вода от некоректните абонати без водомери. На тези без водомери трябва да им се начислява някаква консумация "на калпак", но дали ще стигне за да се компренсира реално изразходваната вода... не знам

et9ap41 написа:2. Такси за вход
Таксата за вход е сума от:
- такса за вход
- такса за асансьор
- такса за чистачка
- такса за вода
- такса за домашно животно

За бебета и деца до 6 годишна възраст кое трябва и кое не трябва да покрива? :?:

От закона знам, че деца до 6 годишна възраст са освободени от такси.
Има ли закон, който да определя по отношение на водата каква сума трябва да се плаща, когато тя е за лични нужди на семейството? :?:

Въпрос на решение не общото събрание е. Може да са освободени от заплащане на някои суми, може и да не са. Примерно в нашия вход 1 и 2 етаж са освободени от плащане на такса асансьор.

et9ap41 написа:3. Такси за ежедневно идващи баба и дядо, но неживеещи в апартамента(живеят в същия квартал).
Живеем майка, баща и две деца(ненавършили 6 години) в апартамента и ходим на работа. Баба и дядо идват да ги гледат през деня, но не живеят при нас.
Кои такси трябва и кои не трябва да плащаме за тях? :?:
Има ли закон, който определя неживущи, но посещаващи редовно даден апартамент за какво трябва да плащат? :?:

съгласно буквата на закона не трябва да плащате а бабата и дядото, но погледнато реално... и те пишкат и акат докато гледат децата, ползват и асансьора. Аз лично се затруднявам да дам категоричен отговор, но по-скоро клоня към "да, трябва да се заплаща някаква сума, може и не цяла, но поне някаква."

et9ap41 написа:4. Според закона за кой какво трябва да плащаме?
- майка и баща
- баба и дядо (неживеещи при нас)
- две деца ненавършили 6 годишна възраст
- домашни животни - куче и папагал

За живеещите хора - плащате. За неживеещеите, но постоянно приходящи... казах по-горе. Аз примерно работя във фирма, която се помещава в един апартамент в жилищна сграда. Да, не спя в офиса (поне не всяка вечер :) ) но си плащаме многократно повече от живущите, щото сме 8 човека. Правилно ли е според вас? :)
За децата - отново е според решение на ОС. Децата също консумират вода, ползват асансьор...
За кучето си има общинска наредба, че се приравнява на живущ. Но за папагал... ако и за него ви искат такса "асансьор" вече ще е наглост :)
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Мнениеот et9ap41 » 09 Май 2012, 19:13

А нормално ли е да ми искат пълна такса и за двете деца, които нямат 6 години? Според закона нямат право да искат такси за вход за малки деца.

Когато няма кой да гледа малкия само тогава идват. Явно всичко е до договорка на общото събрание по всички изброени казуси!
et9ap41
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Май 2012, 14:18

Re: Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Мнениеот trando58 » 10 Май 2012, 23:12

Пак някакви интерпретации.Да четат тук юристите и да умират от смях.Ми четете закона и се придържайте към него.Какви са правомощията на Общото събрание м/у другото също е записано в него.То може да взема всякакви въпроси във връзка с управлението и поддръжката на ЕС,НО САМО,АКО НЕ ПРОТИВОРЕЧАТ НА ОСНОВНИЯТ ЗАКОН.По принцип ОС може да опрощава задължения,НО НЕ МОЖЕ ДА НАЛАГА ТАКИВА НЕСЪБРАЗЕНИ СЪС ЗАКОНА.
Така,че питащият трябва да знае и да заплаща необходимите такси като за трима души месечно:за него ,за жена му и за кучето.Всякакви други такси са незаконни.Това,че бабата и дядото пишкали и акали(ще умра от смях)не пречом,това не създава финансова тежест в/у ЕС и водата която се пуска в тоалетната минава през водомера на собственика на съответният кенеф.За асансьор също не дължат нищо,всеки има право да си посреща колкото си иска гости и те като такива не заплащат нищо.Задължени са само постоянно живущи в ЕС ,регистрирани в домовата книга,как и по-колко също е описано подробно в нормативният акт.
Всяко незаконно решение на ОС се обжалва в 14 дневен срок пред РС и пада автоматично.Умната и с акъл!
trando58
Потребител
 
Мнения: 441
Регистриран на: 16 Юли 2009, 15:25

Re: Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Мнениеот et9ap41 » 12 Май 2012, 22:19

trando58 написа:Пак някакви интерпретации.Да четат тук юристите и да умират от смях.Ми четете закона и се придържайте към него.Какви са правомощията на Общото събрание м/у другото също е записано в него.То може да взема всякакви въпроси във връзка с управлението и поддръжката на ЕС,НО САМО,АКО НЕ ПРОТИВОРЕЧАТ НА ОСНОВНИЯТ ЗАКОН.По принцип ОС може да опрощава задължения,НО НЕ МОЖЕ ДА НАЛАГА ТАКИВА НЕСЪБРАЗЕНИ СЪС ЗАКОНА.
Така,че питащият трябва да знае и да заплаща необходимите такси като за трима души месечно:за него ,за жена му и за кучето.Всякакви други такси са незаконни.Това,че бабата и дядото пишкали и акали(ще умра от смях)не пречом,това не създава финансова тежест в/у ЕС и водата която се пуска в тоалетната минава през водомера на собственика на съответният кенеф.За асансьор също не дължат нищо,всеки има право да си посреща колкото си иска гости и те като такива не заплащат нищо.Задължени са само постоянно живущи в ЕС ,регистрирани в домовата книга,как и по-колко също е описано подробно в нормативният акт.
Всяко незаконно решение на ОС се обжалва в 14 дневен срок пред РС и пада автоматично.Умната и с акъл!


Бабата и дядото, след като не са постоянно живущи, но гледащи малките деца не трябва да плащам такса за тях? Мога ли да цитирам от закона?

Апартаментите няма индивидуални апартаменти. Как следва да плащам за вода? Пак ли според постоянно живущите?

Коя част от закона определя за постоянно живущите и регистрираните по домавата книга какво и как да плащам?

Искам да си плащам по закон таксите, които следва да плащам, а не как е правилно или не!

Сега плащам за 3ма души, но ми правят проблеми за бабата и дядото, а няма да се учудя да ме накарат в най-скоро време да плащам за 5 човека асансьор.

Искам да мога чрез закона за ЕС да се реши какво и колко да плащам, а не според касиерката, която дори не знае, че не трябва да се плаща за деца до 6 год. възраст.
et9ap41
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Май 2012, 14:18

Re: Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Мнениеот isiana » 22 Юли 2012, 21:16

Здравейте на всички борещи се със ЗУЕС!!!
Имам следния въпрос. На ОС на ЕС взехме решение на Управителя да се заплаща такса от 10 лв на апартамент.Одобри се с голямо мнозинство / около 75% /. В последствие неживеещите там отказаха да плащат. В закона чл 51 ал 1. Неживеещите не заплащат за общи разходи на ЕС. Чл. 51 ал 4. Ако има портиер всички плащат без изключение. За Управител, платен няма текст???
isiana
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Юли 2012, 20:33

Re: Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Мнениеот colomba » 23 Юли 2012, 18:11

До et9ap41
1. Няма закон, който да ви забранява да си монтирате си индивидуален водомер(2 броя, ако сте топлофицирани) за вашия апартамент. Тук има пълно инфо за процедурата:
http://www.sofiyskavoda.bg/services/svc_watermeters.aspx?k=64,
която е бърза и лесна - с едно обаждане заявявате монтажа и те си монтират, пломбират и завеждат на отчет водомерите. После се регистрирате на сайта и си подавате ежемесечни самоотчети на показанията като сте задължени поне 1 път годишно да осигурите достъп на инкасатора. Започвате да си плащате само начислените суми за реалното, легално отчетено потребление към Софийска вода и си пазете фактурите и касовите бележки. Софийска вода ще извади вашето потребление и остатъка ще начисли на общия водомер - апартаментите без водомери да си го разпределят с бакалските сметки край дувара както искат. Съответно Общото събрание не може да ви иска плащане на вода за входа без легален отчитащ уред-водомер, отделящ личното потребление вода по апартаментите от водата за общи нужди на входа.
2.За таксите на входа - дължат се само от собственици, ползватели или обитатели - т.е. регистрираните като живеещи в сградата в Книгата на ЕС:
ЗУЕС чл.51 (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Разходите за управление и поддържане на общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Не се заплащат разходите по ал. 1 за деца, ненавършили 6-годишна възраст, както и от собственик, ползвател и обитател, който пребивава в етажната собственост не повече от 30 дни в рамките на една календарна година.
(7) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственици, ползватели и обитатели, които отглеждат в етажната собственост животни, подлежащи на извеждане, заплащат разходи за електрическа енергия, вода, отопление, почистване на общите части и абонаментно обслужване на асансьора за всяко животно в размер като за един обитател.
Вие дължите такса за входа в размер на 3 броя живущи (2+кученце:)) каквито и Решения да са приели край дувара. Подгответе си разписка за:
" месечна такса вход ....лв. от ап. №....., адрес, за месец/година съгл. ЗУЕС чл.51 ал.1, 2 и 7 Подпис (касиер)"
Ако касиерът не приеме плащането - пратете ги с пощенски запис със същото описание на реквизитите :)
colomba
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 10 Мар 2010, 05:30

Re: Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Мнениеот galinda » 07 Окт 2012, 14:49

Здравейте,
Съжалявам ако въпросът ми се повтаря, но не намерих конкретен отговор.
А именно: с решение на общото събрание на входа да се събират режийни такси за деца под 6 години, редно ли е ?
Благодаря предварително !
galinda
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Окт 2012, 14:45

Re: Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Мнениеот TheOldMan » 07 Окт 2012, 20:35

Аз пък си имам друг проблем... при пияницата се появиха наематели. Отивам да говоря с него - да ги впишем в домовата книга, да ми каже колко човека са ... "Ми то ... само една жена е тук постоянно, другите й идват на гости..." А ежедневно (а вероятно и еженощно) там пребивават 3 ханъми омотани с чаршафи от петите до носовете, един с муджахидинска брада и още 2 жени с по-европейско облекло... А, да ... и едно детенце на 8-9 години. Честно казано имам едно съмнение че са някакви нелегално пребиваващи... Очаквам "Аллах Акбар" и някой с колан с експлозиви в асансьора ...
Някаква идея какво да правя?
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Мнениеот muncho » 07 Окт 2012, 20:59

Здравейте, от години съм собственик на необитаем апартамент в жилищна кооперация, като това мога да го докажа с фактури за липсата на консумация на ток и най-вече за вода в имота ми (ако е необходимо).

Въпреки това съм заплашван от домоуправителя със съд, защото отказвам да плащам разходите за управление и поддържане на общите части на етажната собственост включително и разходите за портиер. Според домоуправителят съм длъжен да плащам поне за портиер, независимо че въобще не пребивавам в собствеността си.

Отделно активно си плащам сумите които ми се полагат когато се налагат ремонти в сградата.

Според чл. Чл. 51. (2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Не се заплащат разходите по ал. 1 за деца, ненавършили 6-годишна възраст, както и от собственик, ползвател и обитател, който пребивава в етажната собственост не повече от 30 дни в рамките на една календарна година.

Трябва ли да имам основания за притеснение от евентуален съдебен спор?
В случай, че получа нотариална покана (от домоуправителя) за да се разплатя за натрупани според него суми (сумите които отказвам да плащам), как да постъпя?
muncho
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 07 Окт 2012, 20:19

Re: Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Мнениеот rumitv » 25 Мар 2013, 23:33

Здравейте, управител съм на фирма, която е наемател на офис в центъра на София. В офиса има 1 работно място и не се посещава от клиенти, но дейността на фирмата изисква 24-часов режим на работа, който се покрива от 5 човека за да се спазят изискванията на КТ. Моля, помогнете да разтълкуваме "Чл. 51. (5) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственик, ползвател или обитател, който упражнява професия или извършва дейност в самостоятелен обект на етажната собственост, свързана с достъп на външни лица, заплаща разходите за управление и поддържане на общите части в размер от трикратния до петкратния размер, определен с решение на общото събрание." Бих искала да знам на какво мога да разчитам в започналия спор с председателката на УС относно размера на такса вход. Предварително благодаря!
rumitv
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Мар 2013, 22:46

Re: Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Мнениеот trando58 » 27 Мар 2013, 14:37

Имате отговор на лично запитване,но не сте си активирали в профила опцията за получаване на лични съобщения.Направете го,за да можете да прочетете мнението ми,както сте пожелали.
trando58
Потребител
 
Мнения: 441
Регистриран на: 16 Юли 2009, 15:25

Re: Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Мнениеот toni_sf » 29 Мар 2013, 14:21

TheOldMan написа:Аз пък си имам друг проблем... при пияницата се появиха наематели. Отивам да говоря с него - да ги впишем в домовата книга, да ми каже колко човека са ... "Ми то ... само една жена е тук постоянно, другите й идват на гости..." А ежедневно (а вероятно и еженощно) там пребивават 3 ханъми омотани с чаршафи от петите до носовете, един с муджахидинска брада и още 2 жени с по-европейско облекло... А, да ... и едно детенце на 8-9 години. Честно казано имам едно съмнение че са някакви нелегално пребиваващи... Очаквам "Аллах Акбар" и някой с колан с експлозиви в асансьора ...
Някаква идея какво да правя?

:)))Моят приятел Трендо още ли не ти е писал на лично :) как да фащаш пушкалото
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Мнениеот toni_sf » 29 Мар 2013, 14:27

muncho написа:Здравейте, от години съм собственик на необитаем апартамент в жилищна кооперация, като това мога да го докажа с фактури за липсата на консумация на ток и най-вече за вода в имота ми (ако е необходимо).

Въпреки това съм заплашван от домоуправителя със съд, защото отказвам да плащам разходите за управление и поддържане на общите части на етажната собственост включително и разходите за портиер. Според домоуправителят съм длъжен да плащам поне за портиер, независимо че въобще не пребивавам в собствеността си.

Отделно активно си плащам сумите които ми се полагат когато се налагат ремонти в сградата.

Според чл. Чл. 51. (2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Не се заплащат разходите по ал. 1 за деца, ненавършили 6-годишна възраст, както и от собственик, ползвател и обитател, който пребивава в етажната собственост не повече от 30 дни в рамките на една календарна година.

Трябва ли да имам основания за притеснение от евентуален съдебен спор? :))))Мунчо прочети си чл 51 ал3 и си виж протокола от ОС и тогава задавай тоз въпрос.
В случай, че получа нотариална покана (от домоуправителя) за да се разплатя за натрупани според него суми (сумите които отказвам да плащам), как да постъпя?
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Мнениеот svetpavloff » 31 Май 2013, 01:37

Здравейте,

Моля за вашето мнение по чл 51 ал 5 от ЗУЕС При положение, че има 16 служителя на трудов договор в офис, смятам, че трябва да плащат 16 пъти по 3, т.е като за 48 обитателя. Те твърдят, че назависимо от броя хора, работещи в офиса - максимумът, кйто следва да плащат е като за 5 обитателя.

Не намерих съдебна практика и коментари Като се рових в закона ми се струва, че материално правно положението е следното.

Съгласно § 1. от Допълнителни разпоредби на ЗУЕС "Обитатели" са физически или юридически лица, които не са собственици или ползватели на самостоятелни обекти в сграда в режим на етажна собственост, но пребивават в тях на друго правно основание.

Договор по КТ с определено работно място ми се струва очевидно правно основание. Реквизит на трудово договор Съгласно Чл. 66. от КТ е 1. мястото на работа;

Ясно е, че в консумативните разноски за поддържане на общи части трябва да участват не само собствениците на самостоятелните обекти, но и обитателите на сгради в режим на етажна собственост.
Съгласно чл. 6 ал (3) от ЗУЕС Обитателите на сграда в режим на етажна собственост имат задълженията по ал. 1, с изключение на тези по ал. 1, т. 9.
т.е обитателите имат включително и задължението по чл 6, ал 1. т 10. (изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) заплащат разходите за управлението и поддържането на общите части на сградата;

Съгласно чл 51, ал 5, обитателите (включително служителите във фирмите без самостоятелен вход следва да плащат от 3 до 5 пъти сумата на обитател)

Собственик, ползвател или обитател, който упражнява професия или извършва дейност в самостоятелен обект на етажната собственост, свързана с достъп на външни лица, заплаща разходите за управление и поддържане на общите части в размер от трикратния до петкратния размер, определен с решение на общото събрание.

Съгласно цитираните текстове от закона ми се струва, че всеки служител на трудов договор е обитател, който съгласно чл 6 дължи плащане на консумативи, а съгласно чл 51, размерът на плащането е от 3 до 5 пъти повече от другите обитатели.
svetpavloff
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Мар 2013, 15:55

Re: Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Мнениеот toni_sf » 12 Юни 2013, 03:24

svetpavloff написа:Здравейте,

Моля за вашето мнение по чл 51 ал 5 от ЗУЕС При положение, че има 16 служителя на трудов договор в офис, смятам, че трябва да плащат 16 пъти по 3, т.е като за 48 обитателя. Те твърдят, че назависимо от броя хора, работещи в офиса - максимумът, кйто следва да плащат е като за 5 обитателя.

Не намерих съдебна практика и коментари Като се рових в закона ми се струва, че материално правно положението е следното.

Съгласно § 1. от Допълнителни разпоредби на ЗУЕС "Обитатели" са физически или юридически лица, които не са собственици или ползватели на самостоятелни обекти в сграда в режим на етажна собственост, но пребивават в тях на друго правно основание.

Договор по КТ с определено работно място ми се струва очевидно правно основание. Реквизит на трудово договор Съгласно Чл. 66. от КТ е 1. мястото на работа;

Ясно е, че в консумативните разноски за поддържане на общи части трябва да участват не само собствениците на самостоятелните обекти, но и обитателите на сгради в режим на етажна собственост.
Съгласно чл. 6 ал (3) от ЗУЕС Обитателите на сграда в режим на етажна собственост имат задълженията по ал. 1, с изключение на тези по ал. 1, т. 9.
т.е обитателите имат включително и задължението по чл 6, ал 1. т 10. (изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) заплащат разходите за управлението и поддържането на общите части на сградата;

Съгласно чл 51, ал 5, обитателите (включително служителите във фирмите без самостоятелен вход следва да плащат от 3 до 5 пъти сумата на обитател)

Собственик, ползвател или обитател, който упражнява професия или извършва дейност в самостоятелен обект на етажната собственост, свързана с достъп на външни лица, заплаща разходите за управление и поддържане на общите части в размер от трикратния до петкратния размер, определен с решение на общото събрание.

Съгласно цитираните текстове от закона ми се струва, че всеки служител на трудов договор е обитател, който съгласно чл 6 дължи плащане на консумативи, а съгласно чл 51, размерът на плащането е от 3 до 5 пъти повече от другите обитатели.

Не сте си включили личните съобщения .
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Мнениеот delian1914 » 31 Юли 2016, 18:53

Идвам често на гости при приятелката си в жилищен панелен блок. Касиерът настоява да плащам жилищна такса. Това законно ли е при положение, че съм гост? София Младост 3 блок 377
delian1914
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 31 Юли 2016, 18:34

Re: Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Мнениеот jhoro » 31 Юли 2016, 23:51

delian1914 написа:Идвам често на гости при приятелката си в жилищен панелен блок. Касиерът настоява да плащам жилищна такса. Това законно ли е при положение, че съм гост? София Младост 3 блок 377

Чл. 51. (1) Разходите за управление и поддържане на общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите и членовете на техните домакинства независимо от етажа, на който живеят.

За гостите няма и думичка в целия ЗУЕС.

Единствен вариант за частично плащане е, ако в асансьора има касичка.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Мнениеот ivanov_p » 05 Окт 2016, 11:13

Решението на ОС за събиране на определена сума за извършване на ремонт основание ли е за съдебно събиране при неплащане?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Етажна собственост - разходи, такси и задължения

Мнениеот ivanov_p » 06 Окт 2016, 14:49

Чакам до утре и ако в събота няма отговор в неделя сам ще го прочета!
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 13 госта


cron