начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

наследство по съребрена линия, въпрос

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


наследство по съребрена линия, въпрос

Мнениеот tihomir_mitev » 08 Юли 2016, 22:24

Зравейте,

Бих искал да разбера дали пра племенник може да наследи пра леля си при положение, че има жива леля, която е племенничка на починалата.

Починалата има сестра (1.1) (починала преди нея), няма други наследници, единствените наследниците са дъщерята на тази сестра (1.1) (племенничка) и сина на починал племенник син на същата сестра (1.1) (починал преди наследодателката).

Прочетох малко и разбирам, че племенничката е 3 степен а пра племенника е 4 степен, да разбирам ли, че племенничката изключва пра племенника?

Благодаря предварително
Тихомир
tihomir_mitev
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 08 Юли 2016, 22:16

Re: наследство по съребрена линия, въпрос

Мнениеот ivanov_p » 08 Юли 2016, 22:43

Ако наистина няма други наследници тези двамата наследяват по равно.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: наследство по съребрена линия, въпрос

Мнениеот tihomir_mitev » 08 Юли 2016, 22:56

Благодаря, но по-близкият по степен не изключва ли по-далечният. т.е. племенничката от 3 степ не изключва ли пра племенника от 4 -та или нещо не разбирам степенуването.

Благодаря
tihomir_mitev
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 08 Юли 2016, 22:16

Re: наследство по съребрена линия, въпрос

Мнениеот ivanov_p » 08 Юли 2016, 23:33

Степенуването и аз не го разбирам, българският закон винаги е бил загадка за мен, ползвам биологията и генетиката.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: наследство по съребрена линия, въпрос

Мнениеот jhoro » 09 Юли 2016, 18:09

Мала корекция
tihomir_mitev написа:Починалата има сестра (1.1) (починала преди нея), няма други наследници, единствените наследниците са дъщерята на тази сестра (1.1) (племенничка) и сина на починал племенник син на същата сестра (1.1) (починал преди наследодателката).

Сестрата не е 1.1, а е 3 ред, 1 група.
I ред са децата, II ред са родителите на наследодателя.
Така обяснено - и двамата (дъщерята на сестрата и внука на сестрата) са от една степен.
Ако единия беше наследник по права линия на майката, а другия на бащата на майката - тогава щяха да са от различни степени.
Изображение
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: наследство по съребрена линия, въпрос

Мнениеот ivanov_p » 09 Юли 2016, 20:30

А колко по-просто е биологичното правило на кръвта: при липса на низходящи наследяват възходящите.
Сестрата умира и няма наследници. Не я наследява сестра й, а възходящите - родителите й. Сестрата е техен наследник. Тя има две деца, първото е живата леля - 50%, второто и син, който е починал - 50%. Синът има наследник - син и му предава своите 50%. Биологичната линия на кръвта е ясна - живата леля и живият син на брат й наследяват по-равно.
Линии, степени...българска работа! На този изпит трябва да съм преписвал или тогава да съм бил по-умен!
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: наследство по съребрена линия, въпрос

Мнениеот jhoro » 10 Юли 2016, 00:45

ivanov_p написа:А колко по-просто е биологичното правило на кръвта: при липса на низходящи наследяват възходящите.
Сестрата умира и няма наследници. Не я наследява сестра й, а възходящите - родителите й. Сестрата е техен наследник. Тя има две деца, първото е живата леля - 50%, второто и син, който е починал - 50%. Синът има наследник - син и му предава своите 50%. Биологичната линия на кръвта е ясна - живата леля и живият син на брат й наследяват по-равно.
Линии, степени...българска работа! На този изпит трябва да съм преписвал или тогава да съм бил по-умен!

Браво. Айнщайн е казал
Ако не можете да обясните нещо на едно дете на 6 години, то това значи, че вие въобще нямате понятие какво означава това нещо.

Така и аз го разбрах (макар да не съм на 6 отдавна.)
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: наследство по съребрена линия, въпрос

Мнениеот barakuda » 10 Юли 2016, 15:05

Наследяват при два равни дяла. Изключването на по-далечния от по-близкия по степен е при съребрените, тук е наследяване от сестра, която се замества от нейните деца и внуци по колена. Наследственото е най-простото право, няма нужда от картинки, че е смешно в юридически форум.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: наследство по съребрена линия, въпрос

Мнениеот jhoro » 10 Юли 2016, 15:13

barakuda написа:Наследяват при два равни дяла. Изключването на по-далечния от по-близкия по степен е при съребрените, тук е наследяване от сестра, която се замества от нейните деца и внуци по колена. Наследственото е най-простото право, няма нужда от картинки, че е смешно в юридически форум.

Картинки или не, юридически или не - факта, че не знаете, че родството между брат и сестра е "втора степен родство по съребрена линия" ...

Какво да кажа повече ???
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: наследство по съребрена линия, въпрос

Мнениеот tihomir_mitev » 10 Юли 2016, 17:17

Явно аз се обърквам заради тълкувателното решение на чл 8. което казва:

цитат:

Р Е Ш И:

Разпоредбата на чл. 8, ал. 4, изр. 2 ЗН не допуска наследяване по право на заместване за съребрените роднини от трета до шеста степен включително.

от линк: http://www.juen.bg/sp-vks/razni/40061214.htm
tihomir_mitev
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 08 Юли 2016, 22:16


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron