начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Обжалване на наказателно постановление от КАТ

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Обжалване на наказателно постановление от КАТ

Мнениеот lchristov » 20 Юни 2016, 01:51

Здравейте!

В края на 2012 - та ми бе съставен акт от служител на КАТ.
Наказателното постановление излезе към края на януари 2013 - та и аз го обжалвах в законовия срок.
Подавайки жаблата в КАТ, получих входящ № върху моя екземпляр.
До момента чакам да бъда призован в съда, но това все не се случва. Не съм получавал нито призовка, нито някой ме е търсил на посочените от мен координати.

Междувременно шофирам с копие от акта и жалбата с входящия номер.

Въпросът ми е:

Какво следва да направя - да отида и да проверя в КАТ, в съда...........?

При положение, че са изминали повече от 3 години от момента на подаване на жалбата, какво следва?

Възможно ли е наказателното постановление да е отпаднало по давност и заради това да не ме търсят?

Поздрави!

Л. Христов.
lchristov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 20 Юни 2016, 01:36

Re: Обжалване на наказателно постановление от КАТ

Мнениеот jhoro » 20 Юни 2016, 02:32

Браво бе - вие много навреме сте се сетили.

Вариант 1 - НП е отменено от издаващия орган.
Вариант 2 - жалбата Ви е препратена в "съответния районен съд в района, където е констатирано нарушението", същия е насрочил дело в открито заседание, но Вие не сте получили призовка. Ако е така - може да е присъдено неприсъствено решение.

Сега трябва да отидете в Районния съд (но нали помните - "в района, където е констатирано нарушението") и да проверите - по входящия номер.

Колкото до давността - рано е още. Щом НП е влязло в сила 01.2013 г - брой се от 01.01.2014. Така, че даже за 3-годишната давност е рано.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Обжалване на наказателно постановление от КАТ

Мнениеот lchristov » 20 Юни 2016, 15:42

Леле, как си лети времето! :D

В интерес на истината - не бързам, защото в случая държавата ми е отнела една хартийка и ми е дала на нейно място друга, което не ме бърка.

Предполагаемото нарушение "беше извършено" с София и касае минаването на червен светофар.
Обжалвах НП защото от 1980 - та до днес аз никога не съм минавал на червен светофар и в случая не става въпрос за едни 50 лв.
Преди години изпаднах в подобна ситуация но тогава нещата след подаването на жалбата се развиха доста по-бързо и съдът отсъди в моя полза.

Ще направя справката в съда (предполагам - Софийски градски съд), както ме посъветвахте.

Сърдечно Ви благодаря за бързия и точен отговор.
lchristov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 20 Юни 2016, 01:36

Re: Обжалване на наказателно постановление от КАТ

Мнениеот lchristov » 29 Юни 2016, 15:07

Направих справка в районния съд.

Намериха № на делото и № на състава.

В деловодството на състава единствената информация, която намериха е че "делото е прекратено".
Няма мотиви, нищо повече а съдията, който го е гледал не работи вече там.

Какво означава това и какво следва оттук насетне?
lchristov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 20 Юни 2016, 01:36

Re: Обжалване на наказателно постановление от КАТ

Мнениеот lchristov » 30 Юни 2016, 14:56

Днес след повторно ходене в съда и по-щателно ровене в архива, все пак намериха документите по делото.

То е прекратено заради това, че не ме намерили на посочения адрес.

В документите са отразени 2 опита да ме открият. Следва документ - справка от общината, която потвърждава, че това е актуалният адрес. Следва документиран още един опит за откриване и накрая решение на съдия с което делото се прекратява.

През всичкото това време аз съм живял на посочения адрес. Не съм напускал страната, не са ме търсили и по телефона.

Въпросът ми е - може ли това, че куриерската служба на съда, по една или друга причина, не си е свършила работата да стане мотив за прекратяване на делото. И това означава ли, че жаблата ми се счита за неудовлетворена?
lchristov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 20 Юни 2016, 01:36

Re: Обжалване на наказателно постановление от КАТ

Мнениеот jhoro » 30 Юни 2016, 15:22

Прекратено дело - "прекратяването на делото е преустановяване висящността на спора, като се отказва решаването му по същество и се заличават с обратна сила всички процесуални действия по делото."
Следва - връщате се в изходна позиция. Със санкция от КАТ и всичко останало.
Жалбата ви не е "неудовлетворена" - все едно не сте я подавали.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Обжалване на наказателно постановление от КАТ

Мнениеот lchristov » 03 Юли 2016, 16:18

Благодаря за отговора.
При последното ми ходене в съда, ме накараха да напиша някъде по документите, че съм запознат със статуса на делото.
Когато поисках да ми издадат все пак някакъв документ, ми казаха да отида след около седмица на регистратурата и да поискам да ми издадат заверен препис от определение.

При положение, че нещата се връщат в изходна позиция, има ли смисъл да искам такъв документ?

Изобщо, какво бихте ме посъветвали да правя оттук насетне. Има ли начин и смисъл да подам нова жалба ?
Ако изчакам до февруари 2017 тогава ще се навършат 4 години от издаването на наказателното постановление. Ако тогава отида в КАТ, мога ли да претендирам за отпадането му по давност?
lchristov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 20 Юни 2016, 01:36

Re: Обжалване на наказателно постановление от КАТ

Мнениеот jhoro » 03 Юли 2016, 16:51

Оставете го този февруари - за вас сакралната дата е 1 януари 2017 - 3 години от 1 януари на годината, следваща годината, през която е наложено наказанието.
Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба;
б) шест месеца, когато наложеното наказание е временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност;
в) три месеца, когато наложеното наказание е обществено порицание.
(2) Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.
(3) Независимо от спирането или прекъсването на давността административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1.
(4) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на глобата, когато за събирането й в срока по ал. 1 е образувано изпълнително производство. Това се отнася и за висящите дела, давността по които не е изтекла до влизането на тази алинея в сила.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Обжалване на наказателно постановление от КАТ

Мнениеот kolegat » 03 Юли 2016, 17:13

lchristov написа:Благодаря за отговора.
При последното ми ходене в съда, ме накараха да напиша някъде по документите, че съм запознат със статуса на делото.
Когато поисках да ми издадат все пак някакъв документ, ми казаха да отида след около седмица на регистратурата и да поискам да ми издадат заверен препис от определение.

При положение, че нещата се връщат в изходна позиция, има ли смисъл да искам такъв документ?

Изобщо, какво бихте ме посъветвали да правя оттук насетне. Има ли начин и смисъл да подам нова жалба ?
Ако изчакам до февруари 2017 тогава ще се навършат 4 години от издаването на наказателното постановление. Ако тогава отида в КАТ, мога ли да претендирам за отпадането му по давност?


Хубавичко са ви прецакали. Подписът ви означава, че сте се запознал с определение за прекратяването на производството. След една семица ще ви изтече срокът за обжалване на определението и нещата безвъзвратно ще приключат. Обясниха ли ви, че имате право е едноседмичен срок да подадете частна жалба до АССГ срещу определението за прекратряване ? Съмнявам се.
kolegat
Потребител
 
Мнения: 375
Регистриран на: 01 Юни 2011, 15:24

Re: Обжалване на наказателно постановление от КАТ

Мнениеот lchristov » 03 Юли 2016, 20:45

kolegat написа:
Хубавичко са ви прецакали. Подписът ви означава, че сте се запознал с определение за прекратяването на производството. След една семица ще ви изтече срокът за обжалване на определението и нещата безвъзвратно ще приключат. Обясниха ли ви, че имате право е едноседмичен срок да подадете частна жалба до АССГ срещу определението за прекратряване ? Съмнявам се.


Никой не ми каза, че имам право да обжалвам определението. Просто ми казаха, че трябва да подпиша, че съм запознат.

Това ме амбицира и сега вече мисля, че трябва да подам жалба до административния съд срещу цялото това безобразие. Документите подписах на 30 06. Смятам, че имам още време.

Очевидно това е нещото, което следва да се направи в създалата се ситуация.

От друга страна за какво е всичкото това ходене по мъките? Да обжалвам прекратяването на делото, да се насрочи ново...........

Има ли смисъл да правя всичко това, при положение, че нещата ще приключат по давност на 01. 01. 2017.

Ще ви бъда благодарен, ако ми дадете Вашия съвет относно, кое от двете да предприема.


PS:

Все още не разбирам постановката с 3 годишната давност, която започва да тече от 01. 01. 2014.

Нали в цитирания текст:

"Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба;"

...се говори за 2 години ?
lchristov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 20 Юни 2016, 01:36

Re: Обжалване на наказателно постановление от КАТ

Мнениеот kolegat » 04 Юли 2016, 00:17

lchristov написа:
kolegat написа:
Хубавичко са ви прецакали. Подписът ви означава, че сте се запознал с определение за прекратяването на производството. След една семица ще ви изтече срокът за обжалване на определението и нещата безвъзвратно ще приключат. Обясниха ли ви, че имате право е едноседмичен срок да подадете частна жалба до АССГ срещу определението за прекратряване ? Съмнявам се.


Никой не ми каза, че имам право да обжалвам определението. Просто ми казаха, че трябва да подпиша, че съм запознат.

Това ме амбицира и сега вече мисля, че трябва да подам жалба до административния съд срещу цялото това безобразие. Документите подписах на 30 06. Смятам, че имам още време.

Очевидно това е нещото, което следва да се направи в създалата се ситуация.

От друга страна за какво е всичкото това ходене по мъките? Да обжалвам прекратяването на делото, да се насрочи ново...........

Има ли смисъл да правя всичко това, при положение, че нещата ще приключат по давност на 01. 01. 2017.

Ще ви бъда благодарен, ако ми дадете Вашия съвет относно, кое от двете да предприема.


PS:

Все още не разбирам постановката с 3 годишната давност, която започва да тече от 01. 01. 2014.

Нали в цитирания текст:

"Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба;"

...се говори за 2 години ?


Накарали са ви да подпишете, че сте зазпознат, за да си гарантират, че е спазена процедурата по уведомяването ви и като изтече 7-дневния срок и не обжалвате, определението ще влезне в сила и вече нищо няма да можете да направите. Щом сте се подписал на 30.06, имате време до 07.07 да подадете частна жалба до АССГ. Ако АССГ приеме, че производството е прекратено неоснователно и че не е спазена процедурата по редовното ви уведомяване за определението за прекратяване, ще отмени определението и ще върне делото на СРС за гледане по същество. А на тази тригодишна давност не разчитайте много, защото в КАТ всеки път различно я прилагат.
kolegat
Потребител
 
Мнения: 375
Регистриран на: 01 Юни 2011, 15:24

Re: Обжалване на наказателно постановление от КАТ

Мнениеот jhoro » 04 Юли 2016, 18:36

lchristov написа:PS:
Все още не разбирам постановката с 3 годишната давност, която започва да тече от 01. 01. 2014.
Нали в цитирания текст:
"Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба;"
...се говори за 2 години ?

... а по-надолу - в ал. 3 " Независимо от спирането или прекъсването на давността административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1."
Ето ти ги 3-те години.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Обжалване на наказателно постановление от КАТ

Мнениеот lchristov » 04 Юли 2016, 20:38

Благодаря Ви за разясненията и насоките.

Утре ще отида да подам жалбата срещу определението.

Бъдете живи и здрави! :D
lchristov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 20 Юни 2016, 01:36

Re: Обжалване на наказателно постановление от КАТ

Мнениеот marek972 » 05 Юли 2016, 19:52

само да попитам тези 50 лева, които се скрънзихте
да заплатите, колко точно набъбнаха, като разходи?
о, забравих, въпросът беше принципен, щото нали
от 1980 сте най-прилежния водач в тактовината ....
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

Re: Обжалване на наказателно постановление от КАТ

Мнениеот kolegat » 05 Юли 2016, 21:22

marek972 написа:само да попитам тези 50 лева, които се скрънзихте
да заплатите, колко точно набъбнаха, като разходи?
о, забравих, въпросът беше принципен, щото нали
от 1980 сте най-прилежния водач в тактовината ....


С николко не са набъбнали. Лихви не текат, а човекът очевидно се защитава сам и няма разноски за адвокатска защита.
kolegat
Потребител
 
Мнения: 375
Регистриран на: 01 Юни 2011, 15:24

Re: Обжалване на наказателно постановление от КАТ

Мнениеот lchristov » 06 Юли 2016, 21:00

marek972 написа:само да попитам тези 50 лева, които се скрънзихте
да заплатите, колко точно набъбнаха, като разходи?
о, забравих, въпросът беше принципен, щото нали
от 1980 сте най-прилежния водач в тактовината ....


Не знам, дали ви е познато усещането затова да сте наказан, без да имате вина.

Така че изобщо не става въпрос за някакви си 100 лв. Аз съм загубил много повече под формата на разправии, загуба на нерви, време и празни надежди.

Ако бях компромисен спрямо съвестта си, досега да съм ги платил и да съм забравил за случая.

Но аз не съм и поради това ще направя всичко онова, което зависи от мен за да могат измекярите от КАТ да си получат заслуженото.
lchristov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 20 Юни 2016, 01:36

Re: Обжалване на наказателно постановление от КАТ

Мнениеот lchristov » 07 Фев 2017, 18:31

Малко развитие по темата:

АС уважи жалбата ми и така делото бе подновено от РС. В началото на декември 2016 ми връчиха призовката чрез кварталния. Беше насрочено за днес и нещата се развиха в следната последователност:

Поканиха ни да влезем - аз в качеството на жалващ се и полицаят, който ми състави акта в качеството на свидетел.

Съдийката се обърна първо към него и го попита, дали може да разкаже, какво точно се е случило.

Той отговори, че ако се запознае с акта, може и да си спомни нещо.

Тя му показа акта, той го прочете и каза "ама той е от 2012 - та" и че не си спомня нищо.

Тогава съдийката ме попита, дали имам някакви въпроси към свидетеля.

Аз казах, че имам само един въпрос:

"На какъв сигнал на светофара навлязох в кръстовището?" (от мястото на което стоеше патрулът, това прекрасно се виждаше).

Полицаят каза, че не помни, дори не помни дали той или колегата му е видял "нарушението"

След това тя го освободи да си ходи.

На мен ми каза, че ще бъда известен по пощата за решението на съда.

Аз поисках разрешение да кажа нещо, и когато го получих, обясних в детайли, как се случи всичко, а именно:

Наближавах кръстовището на зелен сигнал за да правя обратен завой и когато бях на около 2 м от стоп линията, светофарът светна в жълто. В този момент аз се движех с около 10 км/час и навлязох в кръстовището. Когато бях на средата му, колата пред мен рязко спря, спрях и аз. След около 3 секунди тя потегли и аз се изнесох от кръстовището.

Накратко - не изключвам да съм напуснал кръстовището на червен светофар, но съм навлязал на жълт и то в началото на жълтия сигнал.

Накрая казах, че съм отнесъл казуса до съда, защото от 1980 - та г. за повече от 30 г. зад волана, аз никога не съм навлизал в кръстовище на червен сигнал и това за мен е въпрос на чест а не просто на някаква глоба.

Всичко това го протоколираха.

Сега ще чакам решението на съда.
lchristov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 20 Юни 2016, 01:36

Re: Обжалване на наказателно постановление от КАТ

Мнениеот marian86 » 26 Ное 2018, 10:40

Здравейте,
Имам аналогичен случаи като колегата, които е бил глобен за това, че е минал на червено (на жълто). Може ли да споделите развитието на делото? Сега чета една статия https://stamatovandpartners.com/nakazatelno-postanovlenie-objalvane/, в която е описано подробно как трябва да бъде издаден акта и наказателното постановление, и мисля че в моя случай има нарушения, но да видим ..
marian86
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Ное 2018, 10:30


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron