начало
ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери

Издръжка и последствия

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Издръжка и последствия

Мнениеот ivan_lawyer » 10 Юни 2016, 01:24

Ми трябва да видя ЗЗД, относно давностните и преклузиите, но май нема как. За дете като стане на въпрос, всичко пищи, разбираш ли. Все едно е изядено от някой. Не, че няма прекършване на разведените деца - но човека е сложна тръстика.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Издръжка и последствия

Мнениеот potrebitel777 » 10 Юни 2016, 11:45

Човекът си живее като Робинзон :) Няма нищо на хартия на негово име...неоткриваем е на адресите. Малко в стил на беглец, неоткриваем е от "Системата". Не използваш gsm след 2005, нали? Дано си се сетил сим картата или ваучера да са на чуждо име, но и това може да прескочат. Приятелчетата американци ще им услужат със софтуера за разпознаване на глас, свързват го към gsm мрежата в реално време...засичат гласа и клетката, заграждат периметъра и хоп :lol: Но откъде ще намерят гласов запис по който да търсят и сравняват :roll:

Щом 10 години живееш "без нищо" на хартия, значи няма да ти е проблем още 10 или 20 години да поддържаш това ниво. Какво е значението за теб, дали ще има изпълнителни листове и дела срещу теб!? Човек, който няма нищо, нищо не може изгуби и да му се вземе. Не плащай и здравните, за да не те прихванат по преводите и ще си напълно несъществуващ за Системата.Парите, за които ще си осъден за теб ще са просто едни виртуални числа.

Засичал съм много физически лица, пръснати от изпълнителни дела. Цъкнеш ги в НАП, и хоп човекът може да е заборчял и на кучетата, ама няма пропусната здравна вноска. Как го правят-магия! :lol: Пък да кажеш че всички са гурбетчии- не са :D
potrebitel777
Младши потребител
 
Мнения: 40
Регистриран на: 06 Яну 2016, 16:37

Re: Издръжка и последствия

Мнениеот ivan_mirchev » 10 Юни 2016, 19:32

ivan_lawyer написа:Ми трябва да видя ЗЗД, относно давностните и преклузиите, но май нема как. За дете като стане на въпрос, всичко пищи, разбираш ли. Все едно е изядено от някой. Не, че няма прекършване на разведените деца - но човека е сложна тръстика.


Аз поразучих. :) Надявам се информацията да е полезна на някого.
Имаме противоречива съдебна практика, но в повечето случаи се приема, че върху издръжка за дете, тече давност. Такива са доста решения, включително и на ВКС. Давността за погасяване е петгодишна. Едно тълкувателно - щеше да дойде по-добре. Но такова няма. Май е свързано с "пищенето". Издръжката давана от общината и след това търсена от длъжника - се води частно държавно вземане. Редът за погасяване по давност е ЗЗД. Когато става въпрос за издръжа, имаме специфика. По принцип изпълнителни дела, при които две години не се предприемат изпълнителни действия, се прекратяват по силата на закона. Но не и за издръжка. И все пак тече. От момента на последното изпълнително действие. Кои представляват такива и кои не - имаме тълкувателно решение. Давността може да бъде прекъсвана многократно. Тоест цял живот. :mrgreen: Изобщо, за да имаме давност, е нужно петгодишно бездействие от страна на взискателя/кредитора. А такова рядко се случва. Подобно е положението и при банковите кредити. Не съм сигурен обаче дали с образуване на изпълнително дело давността е всякога петгодишна? А иначе е три. Визирам кредитите. А какво стана с онова предложение за абсолютна давност?
Най-добрият начин да се освободиш от задълженията си, е като започнеш да ги погасяваш. Има един, още по-добър начин - изобщо да не допускаш задължения, но това е друга тема.
ivan_mirchev
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 18 Дек 2013, 12:02

Re: Издръжка и последствия

Мнениеот ivan_lawyer » 10 Юни 2016, 20:30

Ми аз си плащам и то кралска издръжка - е не много редовно - все пак съм на свободна практика, сега аз парализирам по змийски навсякъде, в смисъл змията ми е Тотем. Говорим за децата - да не се ошашавят - но те не се ошашавят. В момента имам 2 случая за предаване на деца и е пълна мъка - просто не ми се обяснява. Но няма побъркани деца от развод. Издръжката също е гадно като требване.
Сега - има една интересна теория - че като направиш дете (хем ти го създаваш - тоест не зиготата, а онова другото), хем са съвместни усилията за създаването на ембриона - после майката става величие. Добре, не ми се иска да създам негативна атмосфера.
Трябва да се плаща издръжка на децата - аз впрочем обичам много децата, просто винаги се спряпам да не го бутна някое чаве на улицата - смисъл - забавям ход да не бутна някое детенце което се е засилило на тротоара към мен.

За давността - няма как да стане. Давност между родители и деца не тече. Не беше ли така. Тук е доста особена работата.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Издръжка и последствия

Мнениеот ivan_mirchev » 10 Юни 2016, 22:50

ivan_lawyer написа:Ми аз си плащам и то кралска издръжка - е не много редовно - все пак съм на свободна практика, сега аз парализирам по змийски навсякъде, в смисъл змията ми е Тотем. Говорим за децата - да не се ошашавят - но те не се ошашавят. В момента имам 2 случая за предаване на деца и е пълна мъка - просто не ми се обяснява. Но няма побъркани деца от развод. Издръжката също е гадно като требване.
Сега - има една интересна теория - че като направиш дете (хем ти го създаваш - тоест не зиготата, а онова другото), хем са съвместни усилията за създаването на ембриона - после майката става величие. Добре, не ми се иска да създам негативна атмосфера.
Трябва да се плаща издръжка на децата - аз впрочем обичам много децата, просто винаги се спряпам да не го бутна някое чаве на улицата - смисъл - забавям ход да не бутна някое детенце което се е засилило на тротоара към мен.

За давността - няма как да стане. Давност между родители и деца не тече. Не беше ли така. Тук е доста особена работата.


РЕШЕНИЕ , ВКС
№ 401

София, 18.12. 2013 година

http://domino.vks.bg/bcap/scc/webdata.n ... 450047AD20

С оглед на дадено разрешение относно приложението на чл. 115, б.”а” ЗЗД, касационният съд счита за правилен извода на Бургаския окръжен съд, с който е прието, че за задължението на ищеца М. тече погасителна давност.
ivan_mirchev
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 18 Дек 2013, 12:02

Re: Издръжка и последствия

Мнениеот ivan_lawyer » 11 Юни 2016, 00:44

Еми това е убаво решение на ВКС, ето ти зайче.
Давността е много особена работа и е почти за дисертация - ахам.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Издръжка и последствия

Мнениеот bird_of_paradise » 11 Юни 2016, 21:34

Темата с давността я дъвкахме още 2013-2014г.. Решението, макар и по 290, е изолирано :idea: .
ЗЗД написа:Чл. 115. Давност не тече:
а) между деца и родители, докато последните упражняват родителски права;

Никъде в нормата на чл. 115 не се говори за ЕЖЕДНЕВНО упражняване на род. права, еле за ОБИЧАЙНА ЖИТЕЙСКА практика! Да, давност ще тече, когато детето има вземане срещу родител, който е лишен или с ограничени род. права, ама в 99% от случаите при прекратяване на брака с развод другият родител нито е лишен от род. права, нито са му ограничени род. права по смисъла на 131, респективно чл. 132 от СК; а брачното производство няма нищо общо с производството по чл. 133 от СК,, поради което мотивите в тази им част са абсолютен нонсенс:
Другият родител не е ограничен или лишен от родителски права, не е ограничено правото и задължението му да участва при решаване на въпроси, касаещи здравето, образованието, социалното развитие на детето. Това обаче не е равностойно на упражняването на родителските права от другия родител, който ежедневно е в състояние на непосредствена грижа за детето.


Излишно е да споменавам, при цялото ми уважение към съдия Надежда Зекова, че решението на този състав на ВКС е неправилно, постановено при дописване на чл. 115 ЗЗД, отделно житейски несправедливо.
Няма зайци, очевидно в този конкретен казус не правото е било водещо, защото има обилна съдебна практика, на същият този съд, която указва, че другият родител има същите права, като този комуто са предоставени род. права.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Издръжка и последствия

Мнениеот ivan_lawyer » 11 Юни 2016, 22:09

Аз като адвокат не ми е професията да чета закона като съдиите, колкото и цинично да звучи. На мен ми е работа да извращавам нормите - да въвеждам собствени теории и т.н. Да не говорим за омагьосването. Какво требва сега - да клекнем пред давността ли.

Сега и майките са малко крути - да не говорим неприятни неща, но аз така ме отблъсква това разделение на майки -бащи. Давността е общ институт, погасяват се всички вземания. Сега кладенци много - всеки ще ти докаже противното - щом ВКС е произнесъл - това е. Освен това повечето майки не купуват необходими неща за детето - а цигарки - алкохол и други техни пособия за себе си.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Издръжка и последствия

Мнениеот bird_of_paradise » 12 Юни 2016, 01:02

Извращението, за което претендираш, че ти е работа, би трябвало да бъде, ако твърдиш примерно 3г. давностен срок( не е като да няма съдебни ектове и в тая насока 8) , то и в отговор на тея измишльотини се роди коментираното тук Р на ВКС).

Аргументите за майки и бащи, респективно кой е по, по и най, какво общо имат?
Титуляр на правото на издръжка е детето и негово е вземането, а от 2016г. друг състав на ВКС проправя път, за да се поправи постановеното, като каза, че родителските права не следва да рефлектират върху право на детето за издръжка от родителя, който не я предоставя .

Време. Само това е нужно. И липса на извращение, разбира се.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Издръжка и последствия

Мнениеот ivan_lawyer » 12 Юни 2016, 05:08

Не искам да влизам във война с майките, но само маркирам, че има равенство на половете - след Девети септември - се изравняват избирателните права, правото на всичко, което се сетите, има жени, които са спортистки, тежко-атлетки, както и да е. Трудим се наравно, возим се наравно в транспорта, караме наравно леки коли и изведнъж - издръжка. Добре, детето трябва да получава издръжка, но - знаете, че жените са особено разточителни и издръжката не стига по направление, няма смисъл да обяснявам. Давността трябва да се прилага и тук. Това е необходим турникет, казано на медицински - необходима гумена лента, която да стегне артерията - за да не изтича кръвта на човека. Това е положението.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Издръжка и последствия

Мнениеот lexy21 » 13 Юни 2016, 22:07

bird_of_paradise написа:Време. Само това е нужно. И липса на извращение, разбира се.

Като първа писала в темата, че давност не тече (с пълното знание за цитираното Р :!: , но пък и със знанието, че темата не е във форум за юристи и отговаряме на питащ извън правните драми), категорично подкрепям цитата.
Хората в този форум знаят, че аз съм последният човек тук, който някога си е позволявал да "напада" съдебни актове, още по-малко списващите ги, няма да го направя и сега, просто е нужно време, за да си дойдат нещата по местата. Вярно е обаче, че за някои конкретни съдби, това с времето звучи като пълна подигравка - моля да ме извинят.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: Издръжка и последствия

Мнениеот ivan_lawyer » 13 Юни 2016, 23:36

Добре да не е давност, да не е преклузия (перемпция), - но бащата не може да е прикованият Прометей. Това е герой (персонаж) по древногръцка митология, която се учеше навремето. Нали твориме поезия - не мисля проблем да има между половете.
Примитивните сексуални отношения са проблемни. Като тръгнем от Август Форел и минем през Зигмунд Фройд, през доста други автори - има и много второстепенни автори - които са точни обаче. Има обаче един атавизъм в отношенията мъж - жена - има си го - включително се транслира и в днешните ни дни - които са и доста динамични. Жени-шофьорки, тъпи и така нататък. Но жените не искат по същество изравняване на половете.
Обаче няма къде да се ходи - колкото са възможностите и съобразно потребностите.

Резюме - инквизицията на единия родител над другия е нещо отживяло.
София, 13.06.16 г.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Издръжка и последствия

Мнениеот micky36 » 14 Юни 2016, 19:54

Аз имам друг въпрос свързан с давността върху издръжката за дете. Ясно е, че такава тече, но какво става, когато има образувано изпълнително дело, а майката получава издръжка от общината? В този случай давността трябва ли са да се смята за прекъсната? А понеже длъжника дължи на държавата, може ли да се приложи 10 годишният абсолютен давностен срок?
micky36
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Юни 2016, 19:44

Re: Издръжка и последствия

Мнениеот ivan_lawyer » 14 Юни 2016, 22:58

Има прекъсване на давността със завеждане на изп. дело. Следва да се провеждат изпълнителни действия. Непровеждането на действия влече прекратяване по право (екс леге) на процеса. От последното проведено действие - а ако не е проведено - от самото завеждане на изп. дело тече погасителна давност.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Предишна

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта