начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Наследяване на лично имущество

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследяване на лично имущество

Мнениеот valentina123 » 01 Май 2016, 19:59

След смъртта на баща ми , законни наследници на апартамента сме майка ми с 4/6 ид.ч. и аз и сестра ми с по 1/6. Жилището се обитава от майка ми. Сестра ми почина. Тя има съпруг с 30 г. брак в СИО и две дъщери.
Наследената от сестра ми 1/6 част, след смъртта и, наследява ли се по равно между тримата и наследници, или само между дъщерите и, тъй като е нейна лична собственост (наследство)?

След смъртта на дядо ми 1992 г, наследници бяха баща ми (без майка ми)и сестра му , тоест само двете му деца. От тогава има ли промяна на Закона ?
valentina123
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Май 2016, 19:11

Re: Наследяване на лично имущество

Мнениеот ivan_lawyer » 01 Май 2016, 21:08

То дядо Ви какво общо има.
Майка Ви наследява частта на всяко дете - 2 деца - две трети от дела.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Наследяване на лично имущество

Мнениеот valentina123 » 01 Май 2016, 23:02

Въпросът ми е дали съпругът на сестра ми наследява от нейното наследствено имущество, или само дъщерите и.
valentina123
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Май 2016, 19:11

Re: Наследяване на лично имущество

Мнениеот valentina123 » 01 Май 2016, 23:10

Дядо ми тук няма нищо общо. Давам го като анологичин случай.
Тогава имуществото на дядо ми наследиха само децата му (баща ми и сестра му) , а не и съпрузите им.
Затова питам дали от 1992 г насам има промяна в закона.
valentina123
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Май 2016, 19:11

Re: Наследяване на лично имущество

Мнениеот ivanov_p » 02 Май 2016, 10:54

Няма промяна на закона, дядо ви е наследил по този начин по извънредните реституционни закони.
Частта на починалия съпруг се наследява поравно от преживелия съпруг и децата, т.е. по 1/3 от 1/6. Доколкото майка ви е надживяла починалата си дъщеря нейни наследници по линия на сестра ви ще бъдат само двете внучки, без съпруга, с по 1/2 от 4/6 и вие с 1/2 от 4/6.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Наследяване на лично имущество

Мнениеот valentina123 » 02 Май 2016, 13:41

Благодаря.
Аз мислех, че преживелият съпруг наследява само 1/2 от СИО плюс по равно от другата половина. Мислех, че частта от наследството на починалата ми сестра (наследство от баща ни), придобито дори по време на брака, се дели само между дъщерите им.

В такъв случай, защо пишете, че след смъртта на майка ми, преживяла сестра ми, наследници ще бъдат само внучките, а не съпруга на сестра ми?
Двата случая не са ли аналогични ?
valentina123
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Май 2016, 19:11

Re: Наследяване на лично имущество

Мнениеот ivanov_p » 02 Май 2016, 14:09

Как ще са аналогични? В единият случай наследодател е починалата съпруга, която има съпруг и две деца и се е сдобила с имота по време на брака, но той не е СИО, а лично неин, затова се наследява по равно от наследниците. Във втория случай починалата майка има две дъщери между които се дели наследството. Едната е починала и е оставила двама кръвни внуци на наследодателя, които наследяват чрез нея. Съпругът на вече починалата дъщеря е в качество филанкишия, без кръвна връзка с тъщата и не наследява нищо.

Просто нашият закон е написан по-неясно от немския. За да разбереш нашето наследствено право трябва да прочетеш немският граждански законник или да говориш с някой лекар, биолог или поп.

За читателите на решения: защо се казва съребрена линия?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron