начало
Живко Коцев вече е обвиняем по делото за корупция в митниците Живко Коцев вече е обвиняем по делото за корупция в митниците

Отказ от грижи за болен родител

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Отказ от грижи за болен родител

Мнениеот rayna75 » 15 Сеп 2015, 13:35

И аз бих била съгласна в това положение,че не се покрива състава на престъплението по чл. 181 от НК,защото съпругата е била по цял ден при съпруга си и доколкото разбирам има и материални интереси,неуредени в ЧНД 89/2013 г. между двете страни.Разликата между моя казус и този,който посочвате,е много структурна.Аз не съм по цял ден при майка ми,работя в друг град и ме няма 12 часа вкъщи,няма договор за задължение за гледане на болен срещу завещание.При това става въпрос за психично болен човек,при който заболяването е без ремисия,с изключително важни последици,опасност от самонараняване или нараняване на други лица,човек почти без никаква преценка,което означава ежедневни грижи или по-точно присъствие на друг човек до него ежесекундно.
rayna75
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 10 Сеп 2015, 12:54

Re: Отказ от грижи за болен родител

Мнениеот rayna75 » 24 Сеп 2015, 13:13

С еднакви грижи сме отгледани със сестра ми,затова не смятам да се предавам,сега подадох жалба в окръжната прокуратура.Не е по силите на един човек да се справя с психично болен човек,чиято диагноза граничи с човешки бяс.Не може един да си съсипва здравето,бъдещето,живота,а другия да не мисли въобще какво става вкъщи.След това съм намислила да имам иск и за материален интерес,пък каквото ще да става.
rayna75
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 10 Сеп 2015, 12:54

Re: Отказ от грижи за болен родител

Мнениеот ttom81 » 18 Мар 2016, 12:40

Здравейте!
Казусът, на който търся отговор е следният.
През 2013г. при развод, мой близък дарява 1/2 идеална част от апартамент/ придобит повреме на брака/
на непълнолетната си дъщеря, като оставя на тяхно разположение и гараж / негова собственост/. Със съпругата си постигат споразумение по имотните въпроси/ тя си запазва апартамент, който е нейна собственост и поема заем от 50000лв, с който е извършен ремонт на дареното жилище точно преди развода/ и детето, което остава при нея.
През декември 2015г.моят познат получава масивен инсулт.След тежка борба за живота му към март месец 2016г. човекът е в съзнание и контактен, но с парализирани леви крайници. Нуждае се от рехабилитация, с цел възстановяване и борба за самостоятелност.
През целият период от страна на семейството не беше показана никаква загриженост към живота и здравето на пострадалото лице. След като вече беше стабилизиран, майката благоволи да доведе дъщеря му 2 пъти да го види. При една от срещите болният поиска от дъщеря си да се върне в жилището си поради следните причини:
1. Програмата личен асистент е по постоянен адрес и само в старото жилище може да му бъде осигурен такъв;
/по лична карта болният е регистриран на адреса на дарения имот/.
2. ТЕЛК може да му бъде издаден само по постоянен адрес;
3. Болницата по профилактика и рехабилитация се намира близо до дарения имот;
4 Лекуващите му лекари са в София и му предстои нова операция, за въстановяване част от черепа;
Отговорът на дъщерята беше цитирам:"Знаеш, че място за теб в това жилище няма".
Като оставим настрана липсата на морални норми в едно 15 годишно дете, въпросът е какви са
шансовете на дарителя да развали дарението.
Като допълнително уточнение дарителят няма доходи и всички разходи се извършват от приятели,
дъщерята и майката имат два апартамента на разположение и гараж, който се отдава под наем. Във
въпросния имот майката живее с новия си приятел.
Има ли дори и минимален шанс пострадалото лице да спечели дело за разваляне на дарението?
Ще съм благодарна за всяка насока и коментар!
Благодаря!
ttom81
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 18 Мар 2016, 11:48

Re: Отказ от грижи за болен родител

Мнениеот bird_of_paradise » 18 Мар 2016, 15:26

ttom81 написа:Има ли дори и минимален шанс пострадалото лице да спечели дело за разваляне на дарението?

На този етап всичко е обречено на неуспех.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Отказ от грижи за болен родител

Мнениеот jhoro » 19 Мар 2016, 15:35

bird_of_paradise написа:
ttom81 написа:Има ли дори и минимален шанс пострадалото лице да спечели дело за разваляне на дарението?

На този етап всичко е обречено на неуспех.

А дали не може да се приложи
Чл. 227. Дарението може да бъде отменено, когато дареният:
в) отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.
Тия разпоредби не се отнасят до обичайните и възнаградителните дарове.
Искът може да се предяви в едногодишен срок откакто на дарителя са станали известни основанията за отменяване на дарението. До изтичането на този срок искът може да бъде предявен и от наследниците на дарителя, ако той е починал преди това.
Предварителният отказ от този иск е нищожен.
Отменението на дарението не засяга правата, които трети лица са придобили върху подарените имоти преди отбелязването на исковата молба, но дареният дължи на дарителя обезщетение за онова, с което се е обогатил.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Отказ от грижи за болен родител

Мнениеот bird_of_paradise » 19 Мар 2016, 20:49

Не може- надарено лице непълнолетно :idea: , отделно имаш и ТР, което ти казва кое, как.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Отказ от грижи за болен родител

Мнениеот ttom81 » 21 Мар 2016, 16:05

bird_of_paradise написа:
ttom81 написа:Има ли дори и минимален шанс пострадалото лице да спечели дело за разваляне на дарението?

На този етап всичко е обречено на неуспех.

Има ли етап, на който може да се постигне нещо? Може да е
само добавяне на клауза за ползване на имота.
Предполагам,че дарителят има някакви чисто човешки права, които
биха минали в съда, освен дарител е и човек в неравностойно положение.
С отказа си да го допусне до жилището, дъщеря му го лишава от жизнено необходими
за него неща /асистент, доходи, рехабилитация, покрив/.
ttom81
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 18 Мар 2016, 11:48

Re: Отказ от грижи за болен родител

Мнениеот madooeiei » 30 Мар 2016, 11:22

което ти казва кое, как. :roll:
holiday palace ผ่านเว็บ
madooeiei
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 06 Окт 2015, 12:47

Предишна

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron