начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Изплащане на кредит

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Изплащане на кредит

Мнениеот xune69 » 14 Мар 2016, 14:21

Здравейте. Казвам се Стела и съм на 46. Разведена съм и имам син, който е на 26. След неговото завършване на средно образование, имахме финансови затруднения, но за да него лиша от "правото" на обучение във висше учебно заведение се наложи да прибегна до използването на кредит с висока стойност. След като той завърши, не успя да се реализира в професията си и започна работа към автомивка първоначално на граждански договор, а след това на срочен. Помагаше ми в изплащането на месечните задължения към банката (285 лв./мес), но преди два месеца той се изнесе с приятелката си на квартира и съответно спря да ми помага (финансово). Както разбирате в момента съм в много голямо финансово затруднение, тъй като при 340 лв. заплата (чисто), 285 лв. дългове, не са никак малко, затова бих искала да ми дадете съвет как мога да предявя съдебен иск да ми помага поне с половината от изплащането? Все пак този кредит е изтеглен именно заради неговото следване и съответно има моралното задължение да го възстановява? Има ли начин той да извърти нещата, като се разбере с шефа си, да го назначи отново на граждански договор, така че евентуално в съда да каже че е безработен или с негарантиран месечен доход?
xune69
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 14 Мар 2016, 11:53

Re: Изплащане на кредит

Мнениеот ivanov_p » 14 Мар 2016, 16:15

Кредитът обезпечен ли е?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Изплащане на кредит

Мнениеот xune69 » 14 Мар 2016, 17:22

Не. Остават още 32 вноски.
xune69
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 14 Мар 2016, 11:53

Re: Изплащане на кредит

Мнениеот ivanov_p » 14 Мар 2016, 22:18

Ако нямаш имоти, освен апартамента, спри да им плащаш.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Изплащане на кредит

Мнениеот jhoro » 14 Мар 2016, 23:21

ivanov_p написа:Ако нямаш имоти, освен апартамента, спри да им плащаш.

Като изключа, че масово се практикува - идеята не е добра. Следва вписване в Централния кредитен регистър като „лош платец“. Това остава в архивите и може в най-неподходящия момент да ви попречи да получите нов кредит.
На първо време може да комуникирате с кредитора - за преструктуриране, евентуално с гратисен период. Друг вариант е да прехвърлите кредита в друга банка.
Казвате - 32 вноски по 285 лева, но това е с лихвите - главницата в момента ще е по-малко. Ако в момента се внесе само главницата - кредита е погасен.
Преди време предоговорих един кредит и вноската намаля с 25%.

Ако спрете - вероятно ще последва дело, съдия-изпълнител ... Сумата ще се увеличи с разходи за адвокати, държавните такси ...
Щом работите и получавате 340 лева, съгласно чл. 446, ал. 1, т. 2 от ГПК - имат право да ви запорират и удържат 1/3 от заплатата.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Изплащане на кредит

Мнениеот ivanov_p » 14 Мар 2016, 23:55

Наистина след това ще е трудно да теглиш кредити, затова обиколи всички бързаци и тегли колкото можеш, естествено без да връщаш нищо. Все тая дали ще дължиш 10 или 15 хил.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Изплащане на кредит

Мнениеот bird_of_paradise » 15 Мар 2016, 01:03

xune69 написа:при 340 лв. заплата (чисто)

Заплатата ви е несеквестируема, т.е. не може да ви правят удръжки от тази сума.
От там насетне имате проблем, защото като майка нямам идея как ще съдите детето си.
Юридически ми е ясно, доказването ще е трудно, осъждането почти невъзможно( освен ако не признае иска), но и след делото ще трябва да се гледате в очите със собствената си плът. Пат. Предполагам, че наистина ножа е до кокала, за да питате точно това.

Нямам решение, заради кръвните обструкции, но ако имате възможност- предоговарянето е някакъв вариант, макар, че трябва да смените банкерите си, защото сте ползвала услугите на онези фирми за бързи кредити( по размера на вноската и броят им).
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Изплащане на кредит

Мнениеот jhoro » 15 Мар 2016, 01:44

bird_of_paradise написа:
xune69 написа:при 340 лв. заплата (чисто)

Заплатата ви е несеквестируема, т.е. не може да ви правят удръжки от тази сума.

Да не би да има някаква промяна на ГПК след ... "ДВ. бр.15 от 23 Февруари 2016 г." ???
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Изплащане на кредит

Мнениеот bird_of_paradise » 15 Мар 2016, 03:18

jhoro написа:
bird_of_paradise написа:
xune69 написа:при 340 лв. заплата (чисто)

Заплатата ви е несеквестируема, т.е. не може да ви правят удръжки от тази сума.

Да не би да има някаква промяна на ГПК след ... "ДВ. бр.15 от 23 Февруари 2016 г." ???


Не, и в моите ПИС това е дата на актуализацията, а проверих - ПМС № 375/28.12.2015г. също не е отменено.
Нещо ви убягва от ал.1 ( ГПК е в сила от 2008г. и от тогава до момента доста вода изтече, а обществените отношения следват динамиката на Вожда... НЗ, няма да ме разберете), но пък в ТР № 2 е казано ясно и кратко.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Изплащане на кредит

Мнениеот ivanov_p » 15 Мар 2016, 10:07

Нищо не могат да ти вземат! 420 чисти са несеквестируеми, това е заплата към 500 лв., каквато в провинцията получават половината от хората и вероятно 80% от длъжниците на банки и бързи кредити. С 1108 лв. може да обезсмислиш всякакво събиране.
Банките имат бол пари, не ги жалете, така или иначе на фалиралите вие ще им плащате бакиите! От мене крадат по 5-6 лв. на ден само такси, все едно имам незаконни деца от майката-банка и да трябва да плащам алименти.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Изплащане на кредит

Мнениеот jhoro » 15 Мар 2016, 14:51

ivanov_p написа:Банките имат бол пари, не ги жалете, така или иначе на фалиралите вие ще им плащате бакиите! От мене крадат по 5-6 лв. на ден само такси, все едно имам незаконни деца от майката-банка и да трябва да плащам алименти.

Аз банките изобщо не ги мисля, банкерите - също.
Лошото е, че те ще се оправят, а парите не са техни - а на вложителите.
А това за таксите и комисионните се отнася за Вашите банки - моята не ми е взела и една стотинка (пени) за две сметки, като едната е от 4 години (вече).
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Изплащане на кредит

Мнениеот xune69 » 15 Мар 2016, 16:39

С две думи съм безсилна и закона в случая не може да ми помогне?
xune69
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 14 Мар 2016, 11:53

Re: Изплащане на кредит

Мнениеот jhoro » 15 Мар 2016, 16:49

След като коментирахме кредита, на въпросите Ви
xune69 написа:... как мога да предявя съдебен иск да ми помага поне с половината от изплащането? Все пак този кредит е изтеглен именно заради неговото следване и съответно има моралното задължение да го възстановява?

отговорите са и лесни, и трудни.
Лесни - защото няма да сте първия случай, при който роднини се съдят даже и за по-малки неща.
Трудни - защото сигурното, от подобен процес е, че ще си развалите съвсем отношенията.
Колкото до другото - закона е едно, морала - друго, но длъжник по кредита сте Вие.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Изплащане на кредит

Мнениеот xune69 » 15 Мар 2016, 18:25

jhoro написа:...но длъжник по кредита сте Вие.

Но нали този кредит е изтеглен именно заради него? Реално той се е възползвал в най-голям процент от него.
xune69
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 14 Мар 2016, 11:53

Re: Изплащане на кредит

Мнениеот REVOLUTION » 15 Мар 2016, 18:37

Няма никакъв начин да принудите юридически синът ви да плаща част или целия кредит.
Презумирам , че длъжникът сте само Вие иначе нямаше да има проблем.
Не може да искате и връщане на част или цялата сума-.изпълнила сте един нравствен дълг да осигурите възможност на детето Ви да получи образование.

За съжаление сте жертва на неблагодарност , но така стоят нещата. Предоговорете кредита като намалите вноските.Уведомете синът си , че ако не Ви помогне ще се погрижите да не получи и 1 стотинка наследство.
Ако не се вразуми го направете реално.
Човешката непризнателност трябва да се наказва сурово.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Изплащане на кредит

Мнениеот xune69 » 15 Мар 2016, 18:51

Относно наследството мисля че изобщо не му пука. За момента си живеят на квартира и май това ги удовлеторява. Просто нямам думи. Наистина имах поне мъничка надежда законово да бъде заставен да си върне дълга, но явно както казахте по-горе - съм жертва на неблагодарност.
xune69
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 14 Мар 2016, 11:53

Re: Изплащане на кредит

Мнениеот jhoro » 15 Мар 2016, 20:34

xune69 написа:
jhoro написа:...но длъжник по кредита сте Вие.

Но нали този кредит е изтеглен именно заради него? Реално той се е възползвал в най-голям процент от него.

Да, така е, но ...
REVOLUTION написа:Няма никакъв начин да принудите юридически синът ви да плаща част или целия кредит.
...
Уведомете синът си , че ако не Ви помогне ще се погрижите да не получи и 1 стотинка наследство. Ако не се вразуми го направете реално.

Това е възможно, но също не е толкова просто
Чл. 3. Не може да наследява като недостоен: ...

освен, ако приживе (извинявам се за израза) се разпоредите с имуществото си и не остане нищо за наследяване.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron