начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Споразумение и възражение едновременно по чл.410 ГПК

Виртуални съдебни процеси.

Посетителите на форума следва предварително да заявят качеството, в което се включват в процеса и да следват правилата в реалния процес.

Нека правото бъде с вас :)


Споразумение и възражение едновременно по чл.410 ГПК

Мнениеот yonex » 15 Яну 2013, 17:03

Здравейте!
При мен възникна следния проблем: имам заявление по чл.410 ГПК, издадена заповед. Дължникът идва и подписваме споразумение за плащане за 10 месеца, платена е първоначална вноска. В споразумението пише, че изцяло признава вземането. След това отива в съда и подава в срок възражение. Опитвам се да го убедя да го оттегли, обяснявам, че в споразумението сме се задължили да не предприемаме други съдебни действия спрямо него, за да може съдът да издаде ИЛ, който да ни е гаранция, в случай че плащанията спрат. Той е непреклонен, не иска да оттегля възражението си. Междувременно ми тече срокът за депозиране на искова молба. Бихте ли ме посъветвали как да постъпя? Да подам ли искова молба в срока?
yonex
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 21 Дек 2007, 15:19
Местоположение: Бургас

Re: Споразумение и възражение едновременно по чл.410 ГПК

Мнениеот n_hristozova » 15 Яну 2013, 17:08

Здравейте колега,
Според мен лично - трябва да подадете ИМ, защото иначе попадате в хипотезата на чл.415, ал.2 За съжаление ще трябва да платите другите 2 % ДТ.
А защо след като образувате исково пр-ство не искате спиране на делото по взаимно съгласие? Да, ще трябва да постигнете съгласие с другата страна, но... мисля е по-добре отколкото да изгорите с цялото заповедно пр-ство.
Успех!
n_hristozova
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Юли 2007, 19:14

Re: Споразумение и възражение едновременно по чл.410 ГПК

Мнениеот yonex » 15 Яну 2013, 20:10

Благодаря за мнението! Аз също мисля по този начин, но не го написах, за да не окаже влияние на четящите въпроса. Лека вечер от мен!
yonex
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 21 Дек 2007, 15:19
Местоположение: Бургас

Re: Споразумение и възражение едновременно по чл.410 ГПК

Мнениеот neutralen » 15 Яну 2013, 20:43

:roll: Според мен Длъжникът е прав - вие нарушавате Споразумението като си вадите ИЛ :shock:
Ако предявите ИМ по чл.422 от ГПК, съдът би следвало да отхвърли иска като неоснователен, тъй като вземането не е изискуемо - длъжника изпада в забава след 10 месеца, каквото е вашето Споразумение :D
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Споразумение и възражение едновременно по чл.410 ГПК

Мнениеот maycheto » 15 Яну 2013, 21:30

Мисля, че Neutralen е напълно прав за неоснователността на иска. За съжаление мисля, че сте се поддали на изкушението да имате споразумение, без да съобразите последствията от наличието му преди снабдяването с изпълнителен лист.
maycheto
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 06 Яну 2006, 18:37
Местоположение: Пловдив

Re: Споразумение и възражение едновременно по чл.410 ГПК

Мнениеот zlatanovtodor » 19 Яну 2013, 00:25

Според мен, най-правилно е да не предприемате нищо сега. Ако длъжникът ви спре плащанията по спогодбата, тогава ще образувате ново заповедно въз основа на нея или направо ще депозирате иск, за да може да поискате обезпечение. Лошото е, че ще изгорите с такста по заповедното производсво, което сте образували сега.
zlatanovtodor
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 12 Яну 2011, 13:28

Re: Споразумение и възражение едновременно по чл.410 ГПК

Мнениеот ivan_lawyer » 21 Яну 2013, 13:20

Колеги, правете разлика между подновяване на вземане и споразумение. Аз така си мисля. Не, че е ясно какво е.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Споразумение и възражение едновременно по чл.410 ГПК

Мнениеот todorst » 20 Дек 2015, 20:05

Защо не почетете глава 37 от ГПК ЗАПОВЕДНО ПРОИЗВОДСТВО. Вие сте ЗАЯВИТЕЛ и по чл. 410 можете да пуснете ЗАЯВЛЕНИЕ. за издаване на заповед за изпълнение. Производството е без участието на ДЛЪЖНИКА. Съдът не знае за въпросното споразумение. Следва Изпълнителен лист, съдия изпълнител, покана за доброволно. Чак сега длъжникът ще разбере какво се е случило. Практика на "Топрофикация София". И ако не пропусне сроковете за възражение -минерална вода МЕРИЧРЕЛИ! Ако пусне ВЪЗРАЖЕНИЕ в срок, то отивате към 415 ал. 1 . Е без такси не става. И нека някой да обясни кое е по-стойностно : Изпълнителен лист или Споразумение. Мисля си ,че от споразумението винаги може да се ОТМЕТНЕМ. И каква ИСКОВА молба? Заповедното производство борави с ИСК, заявител, длъжник. Няма ИМ, ищец, ответник, аналогия и т.н. Това все още и някои съдии не го вдяват! Ако бях съдия и ми пуснеш искова молба по чл.415, ще ти я върна. Обезмисля се глава 37. Аналогично защо да пусна искова молба , а не заявление, искане, жалба. Не става. Всяко нещо по реда си. Извинете, че се увлекох!
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Споразумение и възражение едновременно по чл.410 ГПК

Мнениеот todorst » 23 Дек 2015, 19:11

няма коментар. Защо вмсто Искова молба да не пусна ИСКОВО ЗАЯВЛЕНИЕ, ИСКОВА ЖАЛБА или ИСКОВО ИСКАНЕ. ГПК тълкувателен закон ли е или не. Или всеки да си тълкува,пък съсът да му мисли! Срещу мен има искова молба. Отговарям с НЕСЪГЛАСИЕ.
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Споразумение и възражение едновременно по чл.410 ГПК

Мнениеот todorst » 23 Дек 2015, 19:14

няма коментар. Защо вмсто Искова молба да не пусна ИСКОВО ЗАЯВЛЕНИЕ, ИСКОВА ЖАЛБА или ИСКОВО ИСКАНЕ. ГПК тълкувателен закон ли е или не. Или всеки да си тълкува,пък съсът да му мисли! Срещу мен има искова молба. Отговарям с НЕСЪГЛАСИЕ.
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Споразумение и възражение едновременно по чл.410 ГПК

Мнениеот ivanov_p » 24 Дек 2015, 01:17

Сядаш си на дирника и чакаш да си платят по споразумението, иначе ще изгубиш иска. Пропуснат ли, за всяка вноска пускаш отделен иск и по още един за лихвите.
Следващият път се споразумяваш само когато нямаш никакви шансове да спечелиш. даже може да опростиш половината и повече от дълга, аз така правя. Имаш ли шансове да спечелиш забравяш думата споразумение, освен ако не платят веднага поне главницата и лихвите, може да им опростиш част от адвокатските, които компенсираш от разликата между законната и обикновенната лихва, която прибираш от клиента, все пак има споразумение.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Споразумение и възражение едновременно по чл.410 ГПК

Мнениеот teogeo » 24 Дек 2015, 15:33

ivanov_p написа:Сядаш си на дирника и чакаш да си платят по споразумението, иначе ще изгубиш иска. Пропуснат ли, за всяка вноска пускаш отделен иск и по още един за лихвите.


Отделен иск за всяка вноска???

Чл. 124.
(2) Може да се предяви иск за осъждане на ответника да изпълни повтарящи се задължения, дори тяхната изискуемост да настъпва след постановяване на решението.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Споразумение и възражение едновременно по чл.410 ГПК

Мнениеот ivanov_p » 25 Дек 2015, 10:28

Не знаех, че споразумение за плащане на дълг на вноски е периодично плащане. Сега трябва да се гърбя да проверяват давностните срокове на всички такива договори.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Споразумение и възражение едновременно по чл.410 ГПК

Мнениеот teogeo » 25 Дек 2015, 18:33

ivanov_p написа:Не знаех, че споразумение за плащане на дълг на вноски е периодично плащане. Сега трябва да се гърбя да проверяват давностните срокове на всички такива договори.


Разсрочването на дълга не се приема за обективна новация, както и не променя давностните срокове (от 5 на 3-годишни). Така, като се замисля, сте прав - чл. 124/2 ГПК няма да намери приложение (той е за периодични, а не за частични плащания).
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Споразумение и възражение едновременно по чл.410 ГПК

Мнениеот madooeiei » 02 Мар 2016, 12:06

Сега трябва да се гърбя да проверяват давностните
จีคลับเล่นผ่านเว็บ
madooeiei
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 06 Окт 2015, 12:47


Назад към Виртуално деловодство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron