начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Иск срещу етажна собственост



Иск срещу етажна собственост

Мнениеот alexandar25 » 07 Ное 2015, 18:28

[url][/url]Здравейте, за първи път имам процес срещу етажна собственост, който най-вероятно ще спечелим. Не ми е ясно, обаче, как ще се удоволетворим при положение, че ЕС няма пари по сметката си, а задължението е за 37000 лв (извършени СМР). От идеалните части на всеки съсобственик или? :roll:
Аватар
alexandar25
Потребител
 
Мнения: 533
Регистриран на: 19 Мар 2008, 12:52

Re: Иск срещу етажна собственост

Мнениеот lakavitsa » 08 Ное 2015, 12:48

фактура за разходваните средства за извършените СМР?
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Иск срещу етажна собственост

Мнениеот alexandar25 » 08 Ное 2015, 15:05

lakavitsa написа:фактура за разходваните средства за извършените СМР?


Това, в каква връзка???
Не питам, какви доказателства ми трябват в процеса, а евентуално, ако получа положително решение и след това ИЛ, от къде бих си събрал вземането? В случаят, ЕС няма никакви средства по сметката си.
Аватар
alexandar25
Потребител
 
Мнения: 533
Регистриран на: 19 Мар 2008, 12:52

Re: Иск срещу етажна собственост

Мнениеот bird_of_paradise » 08 Ное 2015, 15:14

ИЛ е срещу ЕС, не срещу отделните собственици.
А, че върху ид. част от общите части принудително изпълнение не можеш да предприемеш, защото са неделими ( 38 ЗС). Друг е въпросът ако притежават самостоятелен обект, собственост на ЕС.... или вземане от трети лица за възмездно ползване на такъв обект.
Не мисля, че може да се предприеме принудително изпълнение върху вземанията им за ремонт и обновяване.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Иск срещу етажна собственост

Мнениеот alexandar25 » 08 Ное 2015, 15:21

Собственост нямат, а вземания....нямам си на идея-по вероятно не, но ще проверя.
Благодаря ти.
Говорих с един съдебен изпълнител и ми каза, че при подобен случай, изпращал ПДИ до всичките съсобственици. Едни платили, други не, като се разчитало на това, изрядните да принудят някак си, неизрядните платци. :roll:
Аватар
alexandar25
Потребител
 
Мнения: 533
Регистриран на: 19 Мар 2008, 12:52

Re: Иск срещу етажна собственост

Мнениеот kdkrastev1234 » 08 Ное 2015, 16:51

Аз бих търсил вариант да съдя директно собствениците.
Иначе ако осъдиш ЕС, наложи запор на вземанията й от отделните собственици /би трябвало да има такива, щом е правен ремонт, вероятно има решение на ОС, ведомости и т.н./ След това с иск по чл. 134 ЗЗД ще съдиш отделните собственици от името на ЕС.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Иск срещу етажна собственост

Мнениеот Melly » 08 Ное 2015, 17:24

alexandar25 написа:[url][/url]................., а задължението е за 37000 лв (извършени СМР). От идеалните части на всеки съсобственик или? :roll:

Струва ми се, че спестяваш някои неща. Вложен труд и материали (СМР) на ст-ст 37 хил. лв. но не получени, погледнато от всякъде, си е сериозна сума... :roll:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Иск срещу етажна собственост

Мнениеот lakavitsa » 08 Ное 2015, 17:43

Струва ми се, че спестяваш някои неща. Вложен труд и материали (СМР) на ст-ст 37 хил. лв. но не получени, погледнато от всякъде, си е сериозна сума... Затова попитах по-горе фактура някаква има ли? Та нали затова повечето не предприемат ремонти за своя сметка и после да си търсят 37 или друга сума хиляди лева.Член 49 зуес и молиш кмета да се занимава с това, нали в понеделник на второ четене /и/ с това ще се занимават/ония/ в парламента. Само дето предложените глоби им са твърде рехави.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Иск срещу етажна собственост

Мнениеот alexandar25 » 08 Ное 2015, 17:45

kdkrastev1234 написа:Аз бих търсил вариант да съдя директно собствениците.
Иначе ако осъдиш ЕС, наложи запор на вземанията й от отделните собственици /би трябвало да има такива, щом е правен ремонт, вероятно има решение на ОС, ведомости и т.н./ След това с иск по чл. 134 ЗЗД ще съдиш отделните собственици от името на ЕС.


Това трябва да го помисля.

Melly написа:
alexandar25 написа:[url][/url]................., а задължението е за 37000 лв (извършени СМР). От идеалните части на всеки съсобственик или? :roll:

Струва ми се, че спестяваш някои неща. Вложен труд и материали (СМР) на ст-ст 37 хил. лв. но не получени, погледнато от всякъде, си е сериозна сума... :roll:


Честно казано, нищо не спестявам, или поне сега, в момента не се сещам. Иначе, стойността на целият договор е малко над 100 000 лв, плати ли са частично и остава да се търсят тези 37 000 лв.
СМР са сериозни, а кооперацията е доста голяма и луксозна. Собствениците са много заможни и за това ме е яд, /слагали са се скъпи парапети, автоматични врати на всеки етаж и др.подобни/.
Аватар
alexandar25
Потребител
 
Мнения: 533
Регистриран на: 19 Мар 2008, 12:52

Re: Иск срещу етажна собственост

Мнениеот kdkrastev1234 » 08 Ное 2015, 20:54

Нормално, заможните по-трудно плащат.
Дано да успееш. Аз ако трябваше да избирам кой да защитавам, бих си си харесал собствениците :)
За такава голяма сума и настройката на съда ще е срещу теб. Имаш ли проекти, договори за възлагане, актове за СМР, осчетоводяване, фактури, ДДС внесено ли е и т.н. На много места можеш да гръмнеш ... То затова са малко мнителни колегите.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Иск срещу етажна собственост

Мнениеот lakavitsa » 09 Ное 2015, 11:40

Взето ли е Решение на Общото събрание на собствениците на ЕС, взето ли е под внимание, че решението, ако е имало такова, е било с мнозинство от 67%, както беше досега и доколкото знам, все още не е променено от идеалните части спрямо сумата от всички идеални части в сградата в режим ЕС? Иначе казусът е твърде интересен.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Иск срещу етажна собственост

Мнениеот alexandar25 » 10 Ное 2015, 12:14

Има Р на ОС на ЕС. Има го и мнозинството. Освен това, има и няколко плащания по договора.
Имаме и договор за възлагане, Акт обр.19 за извършените СМР /подписани от представителите на ЕС/.
Изпълнителят си е водил редовно счетоводството.
Аватар
alexandar25
Потребител
 
Мнения: 533
Регистриран на: 19 Мар 2008, 12:52

Re: Иск срещу етажна собственост

Мнениеот bobi9 » 11 Ное 2015, 13:43

ЧСИ-то правилно се е ориентирал според мен. ПДИ до всеки съсобственик,като общата подлежаща на принудително изпълнение сума, се разделя между всички спрямо дела им в общите части. Тоест принудителното изпълнение се насочва спрямо личното имущество на всеки съсобственик,но съобразно дела с който участва в общите части.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Иск срещу етажна собственост

Мнениеот lakavitsa » 11 Ное 2015, 16:08

bobi9 написа:ЧСИ-то правилно се е ориентирал според мен. ПДИ до всеки съсобственик,като общата подлежаща на принудително изпълнение сума, се разделя между всички спрямо дела им в общите части. Тоест принудителното изпълнение се насочва спрямо личното имущество на всеки съсобственик,но съобразно дела с който участва в общите части.


А ако преди това сумата по принудителното изпълнение или без него е била съобразно дела с който участва в общите части?
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron