начало
Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов

Проблем с агенция

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Проблем с агенция

Мнениеот westham » 19 Окт 2015, 15:58

Здравейте,
Пиша защото имам проблем с агенция при следния казус. Ходих на оглед на апартамент, хареса ми, в края на огледа се подписах на протокол за оглед на имота, и после отправих оферта чрез договор за депозит за сума Х. Агенцията, която предлага имота не спази условията по договора за депозит и продължи да води хора на оглед и по този начин ме накара да изравня оферта от друг купувач, ест. по-висока. После отказа да ми даде копия на документите на имота и искаше капаро, за да ми ги предостави, единствено ми даде да погледна нот. акт набързо в офиса й. На мен цялото това нейно отношение ми се видя много съмнително дори незаконно, а от самата покупка мислех да се откажа, защото тя не ми предостави дори проверка от агенцията по вписвания дали имота няма ипотеки или каквито и да е било други доказателства, за да докаже информацията, която ми представяше за имота. За късмет познах името на собственика по нот. акт и се свързах с него и така се разбрахме за сделката. Реално агенцията не е свършила нищо за мен или за да защити интересите ми, но ме притискат да подписвам договор с тях и да им дам комисионна точно защото била осъществила посредничество и ми била защитавала интересите.
Въпросът ми е дали тя има някакво законно право да иска такова нещо от мен при положение, че огледа на имота и договорката за цена са изцяло (поне по моите разбирания) е по договорните й отношения с продавача, а не с мен. Как да отговоря на оказания в/у мен натиск и да подписвам ли договор и да й дам комисионна?
westham
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Окт 2015, 15:45

Re: Проблем с агенция

Мнениеот borovinka » 19 Окт 2015, 17:17

Започни отзад напред.
1. Имаш ли подписан договор за посредничество при покупка на недвижим имот с тази агенция?
2. Какъв е този "Договор за депозит" - между кои страни е сключен и изпълнен ли е? (Кой на кого е трябвало да даде депозит и даден ли е?)
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Проблем с агенция

Мнениеот westham » 19 Окт 2015, 17:37

1. Имаш ли подписан договор за посредничество при покупка на недвижим имот с тази агенция? - не, намерих обявата в интернет.
2. Какъв е този "Договор за депозит" - между кои страни е сключен и изпълнен ли е? (Кой на кого е трябвало да даде депозит и даден ли е?) - този договор е сключен м/у мен и агенцията което е гаранция (сумата е гаранция) за намеренията ми да купя имота, чрез който те се задължават да спрат да предлагат имота на други купувачи, а моята оферта за цена е отправена към собственика. Сумата по депозита я плащам аз на агенцията, като тя подлежи на връщане при отхвърляне на офертата или при недостигане на сделка.
westham
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Окт 2015, 15:45

Re: Проблем с агенция

Мнениеот borovinka » 19 Окт 2015, 18:04

"Договор за депозит" ли се казва това нещо или е нещо друго?

На практика като си подписал това, ти си признал, че ползваш услугите на агенцията. Я виж в договора - при неизпълнение от твоя страна (несключване на сделка), дължиш ли им нещо, губиш ли го този "депозит", те в кой момент го дават (целия или част от него) на продавача и такива ми ти работи.
На практика такива договори за депозит агенциите изнудват хората, търсещи имот да им подпишат, като някъде в договора се споменава, че дадената сума е всъщност "част от възнаграждението на брокера за това, че е намерил и предложил имот" или "че е свързал страните", или друга подобна, но сходна по смисъл формулировка.

При теб така ли е?
За какво точно се дават парите (и дадени ли са) и какво става, ако някоя от страните не си изпълни задължението.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Проблем с агенция

Мнениеот westham » 19 Окт 2015, 19:49

Договор за депозит" ли се казва това нещо или е нещо друго? - точно "Договор за депозит" е името на документа.

На практика като си подписал това, ти си признал, че ползваш услугите на агенцията. Я виж в договора - при неизпълнение от твоя страна (несключване на сделка), дължиш ли им нещо, губиш ли го този "депозит", те в кой момент го дават (целия или част от него) на продавача и такива ми ти работи.
На практика такива договори за депозит агенциите изнудват хората, търсещи имот да им подпишат, като някъде в договора се споменава, че дадената сума е всъщност "част от възнаграждението на брокера за това, че е намерил и предложил имот" или "че е свързал страните", или друга подобна, но сходна по смисъл формулировка.

При теб така ли е?
За какво точно се дават парите (и дадени ли са) и какво става, ако някоя от страните не си изпълни задължението.
Направо ще го изпиша, той не е много дълъг:
чл.1 КУПУВАЧЪТ възлага на ПОСРЕДНИКА да договори продажна цена със собственика на следния имот...

чл. 2 КУПУВАЧЪТ се задължава да закупи имота при постигане на продажна цена от ХХХХХХ
чл. 3 КУПУВАЧЪТ депозира при посредника сумата от ХХХХХХХ която представлява гаранция за намеренията му за покупка на имота
чл. 4 Срокът на договора е до ......
чл. 5 Посредникътсе задължава да прекрати по-нататъшното предлагане на имота
чл. 6 При непостигане на предложената от КУПУВАЧА цена, ПОСРЕДНИКЪТ му връща депозираната сумата
чл. 7 При неподписване на предварителен договор по вина на купувача или при подписване на предварителен договор без участието на ПОСРЕДНИКА, КУПУВАЧЪТ губи депозираната сума.
чл. 8 При неподписване на предварителен договор по вина на ПРОДАВАЧА, депозираната сума се връща на КУПУВАЧА
westham
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Окт 2015, 15:45

Re: Проблем с агенция

Мнениеот borovinka » 20 Окт 2015, 09:37

A при "Неподписване на предварителен договор по вина на ПОСРЕДНИКА!" (както е във вашия случай), последният е чист и свят, нищо не дължи и няма отговорност спрямо платилия му "депозит" купувач.

Дотук, ако е вярно това, което сте описал, агенцията не е изпълнила нито едно от задълженията си - нито е спряла да предлага имота (напротив, изнудвала ви е чрез друг купувач да вдигнете цената), нито ви е договорила цена ХХХХ, която вие сте предложил.
Лошото е, че нямате писмени документи за това и доказването е трудно.

Не им подписвайте договор за посредничество и дано не сте се набутал с голям "депозит", защото няма да ви го върнат (Неподписване на предв.договор по вина на КУПУВАЧА). Преценете рисковете и материалния интерес (дали може да прежалите тези пари) и договаряйте пряко със собственика.

Добавка: Пуснете им една покана на тия наглеци, в която им кажете, че договорка за цена не е постигната и искате да ви върнат депозита на основание съответния член в договора за депозит, след което развалете договора.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Проблем с агенция

Мнениеот westham » 20 Окт 2015, 09:40

Изключително съм Ви благодарен за съвета и бързите отговори. :) Отново едно голямо БЛАГОДАРЯ!
westham
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Окт 2015, 15:45

Re: Проблем с агенция

Мнениеот barakuda » 20 Окт 2015, 19:34

А купувача щеше ли да го познаеш, без да си видял нотариалния акт?! На агенцията се дължи комисиона за информация. В какъв размер и кога, е друга тема.
Другото са адвокатски бля-бля.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Проблем с агенция

Мнениеот westham » 21 Окт 2015, 09:52

Не, нямаше да го позная, но нямаше и да има сделка, защото няма да дам пари за капаро без да съм видял документ за собственост или документ за посредничеството на агенцията и собственика, защото може да е измама. И поправете ме, ако греша, но не е ли показването на документи и извършването на огледи на потенциални продавачи задължение на агенцията по договора й с продавача?
Аз ако искам не мога ли да пожелая да ме представлява друга агенция?
Все пак ако е така както казваш, баракуда, то всяка покупка на имот през агенция задължително ангажира купувача без значение дали иска или не, да дава пари по посредничество точно на агенцията на продавача?
westham
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Окт 2015, 15:45

Re: Проблем с агенция

Мнениеот borovinka » 21 Окт 2015, 10:07

:) С Баракуда отдавна сме на двата фронта по тази тема, и то главно, защото Баракуда е на мнение, че сделките с недвижими имоти едва ли не трябва да са извън гражданския оборот, ако в тях не участва и паразитното звено, наречено по нашите земи "брокер на недвижими имоти". В масовата част от случаите това са хорица от кол и въже събрани, научени "от практика" как се вади незаверен препис на нот. акт от АВп. и драпащи единствено за получаване на заветното хонорарче, след което зарязват доверителите си в най-дълбокия гьол.

Единици са тези, които наистина разбират от работата си и я практикуват както трябва. Няма закон за регулацията им, нямат дисциплинарен орган, няма и пред кого да се оплачеш за безобразията им. Имат само усти, големи и зяпнали за колкото се може по-голяма комисионна, срещу (ако може никаква) калпава работа.

Edit: Колкото до адвокатските "бля-бля", всеки патил и препатил от разни агенции купувач (а понякога и продавач), в крайна сметка стига до адвокат и плаща още едни пари, за да му се оправи сътворената каша. В някои случаи е непоправима. Тъй че по-добре предварително "адвокатски бля-бля", отколкото следварително - след като си дал парите - "ни имот, ни пари, ни средства даже да заведеш дело". Такивамитиработи.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Проблем с агенция

Мнениеот westham » 21 Окт 2015, 10:23

"паразитното звено" е точно определение. Агенцията ще си получи комисионна от продавача, че е предлагала имота и е намерила купувач, но от мен не виждам причина поради, която законно да иска пари. Да не споменавам как звъни на мен и други хора близки до мен, но неучастващи в сделката и ги тормози за комисионна дори и ПРЕДИ да е сключена самата сделка.
westham
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Окт 2015, 15:45

Re: Проблем с агенция

Мнениеот n_ikito » 21 Окт 2015, 10:30

Защо отидохте при агенцията :?:
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 985
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Проблем с агенция

Мнениеот 111888 » 21 Окт 2015, 10:34

От къде следва ,че "паразитът-екскурзовод" следва да събира комисиона и от двете страни-и от продавача, и от купувача? Паразитът ще получи комисиона от продавача за да намери купувач. Е такъв филм-и от купувачът да събира комисиона(заради екскурзоводството-да заведат и покажат апартамента на евентуален купувач-че нали за това ще получи заплащане от продавача при сделка?)-малко в повече идва.
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Проблем с агенция

Мнениеот westham » 21 Окт 2015, 10:41

n_ikito написа:Защо отидохте при агенцията :?:
- обявата беше обявена в интернет сайт от агенцията, както всяка друга обява в момента на пазара.
westham
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Окт 2015, 15:45

Re: Проблем с агенция

Мнениеот borovinka » 21 Окт 2015, 10:47

111888 написа:От къде следва ,че "паразитът-екскурзовод" следва да събира комисиона и от двете страни-и от продавача, и от купувача? Паразитът ще получи комисиона от продавача за да намери купувач. Е такъв филм-и от купувачът да събира комисиона(заради екскурзоводството-да заведат и покажат апартамента на евентуален купувач-че нали за това ще получи заплащане от продавача при сделка?)-малко в повече идва.


Точно това е големият въпрос, който си остава риторичен...
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Проблем с агенция

Мнениеот n_ikito » 21 Окт 2015, 10:56

n_ikito написа:Защо отидохте при агенцията :?:

Който не му харесва/го устройва, не ги търси. Няма да има проблеми. Не ги защитавам. Това е истината.
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 985
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Проблем с агенция

Мнениеот borovinka » 21 Окт 2015, 11:14

А как да намериш апартамент, който се продава, след като те завземат абослютно и буквално всяка оферта, която се появи?
На практика нито в нета, нито във вестник можеш да намериш имот, който да се предлага от продавача пряко без посредник.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Проблем с агенция

Мнениеот bird_of_paradise » 21 Окт 2015, 11:40

Споделям мнението на Боровинка ( не е тайна, повечето тук знаят, че изпитвам неприязън към "професионалната" дейност на АНИ) и макар да са някакви измислени герои, очевидно пазарът ги иска, което предопределя, че тази дейност трябва да има регулация, защото нещата са наистина неконтролируеми е безнадеждни.

barakuda написа:А купувача щеше ли да го познаеш, без да си видял нотариалния акт?! На агенцията се дължи комисиона за информация. В какъв размер и кога, е друга тема.
Другото са адвокатски бля-бля.

Мнооу сЪ извинявам, ама тая оскъдица от информация да си заработи парата. Пресен пример от този месец- приятели, горели преди това със сериозна сума, ще купуват жилище в морски град. Видели обява в нета, свързали се с агенцията ( имаща "ексклузивен договор" :lol: за ....непрофесионализъм, пък гордо заявяват, че си имат "адвокат професионалист"), подписали каквото там ( копия няма за тях- дори не знам какво са парафирали), огледали имотО и се стига до книжнината..., която както вече споменах не притежават.
Абе хора, искате да се изсипе 6 цифрено число в евра ( от които 4 цифрена сума е вашето възнаграждение), а сте боси, повече от Андрешко- "не разполагаме с документи за собственост, елате днес, пък утре"... и прочее шиканиране.
Мераклиите купувачи са ми близки- намирам НА, намирам строителни книжа, правя справки в АВ- и , о майко мила- заповед за обезпечение на бъдещ иск 8) ; възбрана по ИД 8) ; задължения в немалък размер към НАП; задължения към МДТ; ипотека по договор за кредит 8) ; о-паааа, собственика имал дело за развод, пък има и непълнолетно в схемата... :).

Втора среща, на която АНИ прави искане за заплащане на някаква минимална сума от 2х. евра, щото видиш ли да докажел кандидат купувача, че е сериозен. Смешковци! Вадят само НА и смятат, че са си свършили работата ( няма да споменавам, че имота е обявен в няколко агенции). Като изложих ситуацията - мълчат като риби, но все таки намират сили да промълват, че видите ли това не било проблем. :lol:
За кого?- за вас?, за продавача? или за купувача? Ся, вярно е, че пъзела може да се нареди, но купувача вече дава ресто назад. Очевидно няма да ви ползва в бъдеще. Защото сте професионалисти.

:o На тоя фон искането за заплащане на оскъдицата в "информацията", с която АНИ разполага ми се чини неморално.
Нормално ли е купувача да си събира документицията, АНИ да няма идея за обструкциите около имота, но да търси пари насреща?!? ЗІа какво точно, по дяволите, да плаща купувача?- за 10м. екскурзовод?


п.п. Не съм попадала на читаво работеща АНИ, възможно и да има- не отричам и не потвърждавам, поради което си позволявам от позицията на опита да обобщавам.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Проблем с агенция

Мнениеот n_ikito » 21 Окт 2015, 12:06

Няма проблем, отношенията с АНИ да бъдат предварително договорени със съответната отговорност, комисионна и т.н. За последно бих добавил, че ако не си осигуриш САМ интереса, няма регулация която да го свърши - виж КТБ.
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 985
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Проблем с агенция

Мнениеот bird_of_paradise » 21 Окт 2015, 12:40

n_ikito написа:Няма проблем, отношенията с АНИ да бъдат предварително договорени със съответната отговорност, комисионна и т.н.


Мисля, че има- работят с някакви образци, които "не търпят изменения" ( "това ни е договора" и толкоз). Като цяло работят на принципа на кредитните - това е, съгласуван е, не може да го променим.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Следваща

Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron