начало

Какво да правим, когато Законът за мерките срещу изпирането на пари се сблъска с GDPR Какво да правим, когато Законът за мерките срещу изпирането на пари се сблъска с GDPR

Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и пародия

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати

Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот ivan_lawyer » 25 Авг 2015, 22:09

Еми - не знам - бедните и богатите, ракурси - не знам кой е богат, кой е беден и така. На мен сега проблема ми е как да си ушия примерно лека тога, къде да си намеря курорт. Това също изморява. За бедните не ми пука - тъй като много ги познавам добре. Не знам как се става богат - но трудът е почтен занаят.
Младите адвокати трябва да са готови за много битки и да се бутат в дълбокото - независимо от някои провали.
ivan_lawyer
Активен потребител

Мнениеот facepicture » 06 Окт 2015, 12:21

Колеги, записала съм се на обучението за адвокати и младши адвокати. Ако някой е ходил, нека каже дали си заслужава:) А и ще се радвам да обменим знания с колеги, които също са се записали :)
facepicture
Младши потребител

Мнениеот lanfear » 06 Окт 2015, 14:48

Аз ходих пролетта. Доволна съм, беше ми от полза, но го осъзнах чак на изпита. :)
lanfear
Потребител

Мнениеот facepicture » 06 Окт 2015, 14:53

Благодаря. И аз си мислех, че това ще е само в помощ - като преговор един вид.
facepicture
Младши потребител

Мнениеот alexander2005 » 09 Ное 2015, 10:30

Някой няма ли да сподели казусите, които се паднаха на адвокатския изпит вчера?
alexander2005
Младши потребител

Мнениеот paayla » 09 Ное 2015, 16:54

Ще се опитам да преразкажа гражданския казус.
Иванов и Димитрова са в граждански брак през 2001г. Някъде през 2008г.-2009г. сключват брачен договор и с влизането на новия СК отиват при нотариус. Нотариусът заверява подписите им. После те подават заявление да отбележат договора в акта за граждански брак и да го регистрират в АВ. В договора уговарят, че имуществото придобито по време на брака ще е лично и издръжката на децата ще е обща. През 2001г. те сключват договор за наем на жилище. През 2003г. подписват анекс, според който наемодателя им предоставя правото да пристроят постройка. последната ще бъде построена със средства на наемателите, а като се прекрати договора през 2006г. наемодателя ще им плати подобренията. Към края на 2003г. наемателите построяват постройката. През 2006г. Иванов и Димитрова остават в имота и продължават да си плащат наемната цена всеки месец, а наемодателя не се възпротивява. Към 2011г. Иванов тегли кредит и купувам жилище и го ипотекира, за да гарантира кредита. Декември 2011г. семейството се мести в новото жилище и понеже Борисов-наемодателя отказва да плати подобренията Димитрова завежда иск срещу него. В съда Борисов прави възражение за давност. Твърди, че от 2006г година са изтекли 5 години давност.
Въпроси:
Валиден ли е брачния договор? Формата, предвидена в СК за доказване или за действителност? Ако договора е недействителен то в какъв режим е семейството? Димитрова може ли сама да предяви иска си срещу Борисов? Давността изтекла ли е? Ако брачния договор беше валиден какво е неговото значине при положение, че с него се регламентира режим на разделност?
Сигурен съм, че имаше и други въпроси, но в момента не си ги спомням.
paayla
Младши потребител

Мнениеот facepicture » 21 Ное 2015, 15:12

Здравейте колеги, днес беше устния изпит и смело мога да си честитя:)))))

Явявам се на изпита за пръв път и не очаквах да го взема, поради грешна преценка в силите си явно :D Тъй като нямаше достатъчно информация за протичането на самия изпит и колегите тук се оказаха много недоброжелателни (с изключение на една колежка - която без да ме познава ми даде ценни съвети!), искам да споделя своите впечатления и по възможност да помогна на бъдещите кандидати.

На първо място - без ЧЕТЕНЕ не става. Явих се само със знания - без подкрепа под каквато и да е форма.

На второ място - по отношение на теста - задължително реших всички тестове от предишни години и каквито имах тестове по Облигационното, Наказателното, Административното и Гражданското право от студентските години.

За казуса - ходих на обучението на адвокати - струва 120лв -четиридневно обучение. Определено много помага - решават се казуси и то доста сложни. Но за конкретните казуси, които се паднаха нямаше полза - въобще не сме решавали подобен, а и казусите бяха с елементи на разсъждение. Иначе съм решила доста казуси от различни учебници.
За устния изпит днес - твърде е елементарен - според мен доста трудно ще скъсат някой. Трябва съвсем да не си чел.
И така успех на всички!
facepicture
Младши потребител

Мнениеот toni_g » 11 Окт 2016, 07:32

А някой явявал се последните години може ли да сподели, за казуса дават ли да се ползват принтирани НА?
toni_g
Младши потребител

Мнениеот bernandito » 21 Сеп 2018, 09:30

Подготовка за адвокатския изпит:
https://www.bezplatno.net/%D0%BE%D0%B1% ... 02041.html
bernandito
Младши потребител

Мнениеот bernandito » 16 Ное 2018, 08:47

Фейсбук страница, посветена на адвокатския изпит - статии, коментари и полезни съвети за всички кандидат-адвокати
https://www.facebook.com/%D0%90%D0%B4%D ... 228127771/
bernandito
Младши потребител

Предишна

Назад към Конкурси, изпити