начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Промяна броя на дружествените дялове

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Промяна броя на дружествените дялове

Мнениеот k_donchev » 18 Сеп 2015, 14:45

Здравейте

Ситуацията, за която имам въпрос е следната:

Въпросното ООД дружество се състои от двама съдружници и капиталът е сформиран от 2 дружествени дяла, съответно по 1 на двамата съдружници. 2 дяла по 500лв - общо капитал 1000лв
Въпросът ми е как може да се промени броя на дяловете без да се променя капитала, каква е процедурата.
Да се увеличи броят им на 100 дяла по 10 лв. които съответно пак да са разделени по равно между двамата съдружници.

Благодаря предварително.
k_donchev
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Апр 2015, 10:45

Re: Промяна броя на дружествените дялове

Мнениеот neutralen » 18 Сеп 2015, 16:00

Всеки съдружник има право само на ЕДИН дял ! Броят на дяловете е равен на броя на съдружниците в ООД. Това не е акционерно дружество, че капитала да бъде разделен на малки дялове - акции. Дяловете на съдружниците в ООД могат да бъдат различни по размер за отделните съдружници и се изразяват в % от капитала. 8)
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Промяна броя на дружествените дялове

Мнениеот kdkrastev1234 » 18 Сеп 2015, 21:40

k_donchev написа:Здравейте

Ситуацията, за която имам въпрос е следната:

Въпросното ООД дружество се състои от двама съдружници и капиталът е сформиран от 2 дружествени дяла, съответно по 1 на двамата съдружници. 2 дяла по 500лв - общо капитал 1000лв
Въпросът ми е как може да се промени броя на дяловете без да се променя капитала, каква е процедурата.
Да се увеличи броят им на 100 дяла по 10 лв. които съответно пак да са разделени по равно между двамата съдружници.

Благодаря предварително.

Капиталът не се изменя. Трябва да се измени дружествения договор. Отивате при адвокат, да подготви и впише промяната.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Промяна броя на дружествените дялове

Мнениеот neutralen » 18 Сеп 2015, 21:48

Каква промяна ? Всеки съдружник може да има само по един дял.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Промяна броя на дружествените дялове

Мнениеот ivanov_p » 18 Сеп 2015, 23:19

Абе живот ли е да го опишеш. При регистрацията и всяка промяна на ЕООД съм писал "размер на капитала 5000 лв., последният път имах отказ, защото не съм посочил колко дяла били тези 5000 лв. Пратих го в СРС, да получа компетентен отговор срещу 20 лв., но не съм проверявал какво е станало.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Промяна броя на дружествените дялове

Мнениеот neutralen » 19 Сеп 2015, 09:51

Порочната практика дела на съдружник в ООД да се дели на множество малки дялове продължава и сега, въпреки че още с приемането на ТЗ през 1991 г. изрично е посочено че съдружник в ООД има само един дял - чл.120, 121, 126, ал.1 ТЗ.
"Дял" означава част от цяло и се изразява в % от капитала, затова при ЕООД няма дялове, щото капитала принадлежи на едно лице.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Промяна броя на дружествените дялове

Мнениеот ivanov_p » 31 Окт 2015, 14:02

ivanov_p написа:Абе живот ли е да го опишеш. При регистрацията и всяка промяна на ЕООД съм писал "размер на капитала 5000 лв., последният път имах отказ, защото не съм посочил колко дяла били тези 5000 лв. Пратих го в СРС, да получа компетентен отговор срещу 20 лв., но не съм проверявал какво е станало.


В УА съм написал "Дружеството е с капитал от 5050 лв."
Указанията:
Съгласно чл.117,ал 1и ал.2от Търговския закон,капиталът се състои от дялове,които не могат да бъдат по-малки от 1лв.,а сумата от дяловете трябва да бъде равна на капитала като стойността на всеки дял трябва да бъде кратна на 1.В приложения учредителен акт не са конкретизирани брой дялове и стойност на един дял. Размерът на дяловете задължително се посочва в учредителния акт съгласно чл.115, т.5 във вр.с чл.114,ал.3 отТърговския закон.

Решението, което не съм чел, нито ходил на делото, е в моя полза, по точно на заявителя, на който прехвърлям дружеството и регистрацията е направена. Сега трябва да видя дали съм искал да ми се присъдят разноски.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron