начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Осиновяване само от майката и припознаване от съпруга й. Как

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Осиновяване само от майката и припознаване от съпруга й. Как

Мнениеот garnet2k » 23 Юли 2015, 15:04

Здравейте,

случая е следния.

Аз живея в чужбина. Жена ми живее в България. Преди 9 месеца със жена ми решихме да осиновим дете. Социалните ни казаха, че и двамата трябва да осиновим, независимо, че аз не пребивавам в БГ (ние знаехме, че само тя има право, но те уж бяха сигурни, че и двамата трябва). ОК, проучиха ме и написаха доклада и за мен. Обаче в последния ден, преди да ни впишат в регистъра за осиновяване, се оказа, че понеже аз не живея тук, само тя има право да осинови. Както и да е, остана така. Преди 2 седмици тя осинови дете. В момента само тя е родител по акт за раждане.

Въпроса тук е как да припозная детето и аз, за да вземе моята фамилия, и да съм записан като баща?

Оказа се, че по реда с декларация до отдел гражданско състояние не става защото е осиновено дете (там май става за биологично).

Споменаха нещо за чрез съд, но никой не знаеше как точно.
Някой има ли идея как се прави този процес, в кой съд да се отиде (от София сме), и какво да се пусне?

Всяка помощ е добре дошла и оценена.
garnet2k
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 07 Сеп 2009, 23:07

Re: Осиновяване само от майката и припознаване от съпруга й.

Мнениеот portokal » 23 Юли 2015, 21:29

Женени ли сте наистина?
Ако да - осиновявате го и Вие. С молба до Софийския градски съд. Намерете си адвокат, ако нямате, за да ви напише молбата и да я подаде. Не че е сложно, ама чак пък за форумно решаване не е.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Осиновяване само от майката и припознаване от съпруга й.

Мнениеот garnet2k » 06 Авг 2015, 10:58

Мерси за съвета.
Да, женени сме.
След консултация с адвокат ми казаха, че трябва да писна молба за осиновяване до сгс, но през дирекция социално подпомагане/закрила на детето.
От там пък ми казаха, че трябва да си извадя всички документи отново, както когато ме проучваха за доклада. 15на документа, загуба на време и пари.
Та, въпроса е, трябва ли да минава тая молба през РДСП или може и направо кум СГС да се подаде?
Нещо не виждам как РДСП могат да бъдат страна в тоя казус -детето вече е в семейството ми.
garnet2k
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 07 Сеп 2009, 23:07

Re: Осиновяване само от майката и припознаване от съпруга й.

Мнениеот didat » 25 Авг 2015, 10:55

Осиновените деца 2 години се наблюдават от социалните и се пускат доклади как върви, извинявам се за малко грубия начин на изказване.
didat
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 29 Авг 2013, 14:44

Re: Осиновяване само от майката и припознаване от съпруга й.

Мнениеот sterster » 25 Авг 2015, 12:52

:arrow: разбирай рекет 8)http://www.admincourt-pz.bg/dela/201401 ... 832414.htm :idea: http://www.admcourt-sh.org/index.php/20 ... -ad-5-2015
В стаята е мръсно, мирише на цигари и е разхвърляно.
http://www.admcourt-trg.org/dela_viewer?delo=6920131672275206
sterster
Потребител
 
Мнения: 179
Регистриран на: 03 Май 2015, 11:24

Re: Осиновяване само от майката и припознаване от съпруга й.

Мнениеот didat » 25 Авг 2015, 17:03

Не, не е рекет, ние ( обаче женени) осиновихме един невероятен сладур. По закон са длъжни да наблюдават 2 години как върви. В нашия случай посещенията или срещите бяха изключително добронамерени, нямаше заяждане или проблеми. Издадоха финален доклад и с това приключих.
didat
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 29 Авг 2013, 14:44

Re: Осиновяване само от майката и припознаване от съпруга й.

Мнениеот sterster » 25 Авг 2015, 21:05

ваши познати са били-свои хора,и на времето пак тъй се пробираха читави българчета с връзки :idea:
sterster
Потребител
 
Мнения: 179
Регистриран на: 03 Май 2015, 11:24

Re: Осиновяване само от майката и припознаване от съпруга й.

Мнениеот didat » 26 Авг 2015, 11:19

и в този форум ли започнаха злобните и завистливи писания! чистокръвни българи си осиновихме дете от ромски произход, ако искате вярвайте, ако искате злобейте, след като не можете да се зарадвате на нещо наистина хубаво, което се случи в нашия живот. нито социалните в двата града ни бяха познати, нито връзки имаме и сме имали. А детето е наше, българче, защото така го възпитаваме и учим! Който както иска, така да го разбира! Желая на всички хубав и слънчев ден!
didat
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 29 Авг 2013, 14:44

Re: Осиновяване само от майката и припознаване от съпруга й.

Мнениеот ivan_lawyer » 27 Авг 2015, 05:37

Успех на децата - нищо не трябва да им е в пречка. Има разни страсти около децата, но все пак те са много по-важни от нас.
Познавам осиновени - има една рана в тях, но темата не е това. Ромул и Рем са отгледани според легендата от вълчица - каква по хубава притча от това. Разбира се - ние нямаме нужда от озлобени деца - затова както можем трябва да им помагаме. Темата за сиропиталищата е трудна за решаване - разбира се има пререждане и така.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Осиновяване само от майката и припознаване от съпруга й.

Мнениеот portokal » 27 Авг 2015, 07:08

Би следвало да е направо до СГС - детето, както отбелязахте, е вече в семейството ви, тоест процедурата би следвало да е вече същата като при осиновяване на рождено дете на съпругата Ви.
Поговорихте ли вече с адвокат?
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Осиновяване само от майката и припознаване от съпруга й.

Мнениеот portokal » 15 Сеп 2015, 09:00

Егати, чак сега видях, че в СК имало текст, че и в тоя случай (осиновяване от съпруг на родител) молбата се подава чрез РДСП. :oops: Даже имало и образувано тълкувателно дело пред ВКС по въпроса кво съ прай (допустимо ли е производството), ако все пак е подадена направо до съда.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron