начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Искoва молба или заявление по чл.410



Искoва молба или заявление по чл.410

Мнениеот kutsaroff » 19 Авг 2015, 11:41

Здравейте,

Начинаещ юрисконсулт съм в търговска фирма.
Управителят на фирмата има плюс мене и двама адвоката, но реши да ми даде казус над който да работя.
А именно.
Има фирма длъжник с 52000 лв. с прилежно подписани и приети фактури за доставка на продукти.
Изчерпани са възможностите за събиране на вземането извънсъдебно и решението е да се ходи на съд.

Въпросът ми е по общия исков ред ли да стартирам до Окръжен плюс една молба за обезпечителна заповед от съда или да ги деля и да ги пускам по заповедното до Районен по 25000 лв.?
Сега когато си зададох въпросите май си намерих отговорите, но въпреки всичко бих желал да ми каже някой с по-голям опит. :)
kutsaroff
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 15 Окт 2014, 14:23

Re: Искoва молба или заявление по чл.410

Мнениеот kdkrastev1234 » 19 Авг 2015, 22:00

Аз бих препоръчал иск, предхождан от предварително обезпечение /ако има какво и ако можете да си го позволите/.
Ако почнете със заповедно дело, почти сигурно ще ви възразят и пак ще стигнете до иск, но без елемента на изненадата.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Искoва молба или заявление по чл.410

Мнениеот kutsaroff » 20 Авг 2015, 10:34

Предварителното обезпечение преди исковата молба ли ?
Мисля, че точно елемента изненада ще окаже съществена роля, защото са действаща фирма и имат стабилен оборот
kutsaroff
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 15 Окт 2014, 14:23

Re: Искoва молба или заявление по чл.410

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Авг 2015, 11:40

Вашата фирма има ли някакви задължения - към НАП, частни лица, фирми, самият длъжник? Да не стане прихващане или запор на вземането, респективно - цесия ако не е счетоводно трудно.
Правилен съвет е даден горе. Но чак такава изненада не е необходима. На практика повечето длъжници просто не плащат - не че не искат и водят безсмислени спорове. Заповедното дава възможност за едно ранно признание на дълга - понякога не се стига до възражение. От друга страна - фирмата печели около някаква сума от хонорара Ви, макар да сте юрисконсулт - примерно.

Какво искат да направят - да спечелят един вид от ситуацията или просто да си приберат парите.
Обезпечението обаче е недопустимо на етап заповедно (24-ти състав на районен съд отказа), не било част от исковото, а един вид част от изпълнителното.

Исково - ако имате обаче комплекта от документи и описвате подробно обстоятелствата, трябва едно усърдие в началото - а след това е по-лесно. Трябва да направите план - задължително.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Искoва молба или заявление по чл.410

Мнениеот kdkrastev1234 » 21 Авг 2015, 16:21

kutsaroff написа:Предварителното обезпечение преди исковата молба ли ?
Мисля, че точно елемента изненада ще окаже съществена роля, защото са действаща фирма и имат стабилен оборот

Да - обезпечение на бъдеш иск и след това дело. Съдът най-вероятно ще поиска гаранция, за допускане на обезпечението /обикновено 10 % от стойността на претенцията/. Това е най-правилната стратегия, но не всеки може да си я позволи.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Искoва молба или заявление по чл.410

Мнениеот ivan_lawyer » 21 Авг 2015, 22:18

При обезпечение е авангардно да се посочи размер на гаранция. Единият метод е да се сложат 10 %, но може да се направи друга калкулация. Ако бъдат блокирани средства по сметка, каква би била загубата на длъжника - лихвата за забава - така нареченото число Пи 3,14. Правим изчисление на загубата и я въвеждаме в период.
За какъв период се води едно заповедно/исково производство - изчислява се около 2 години. Калкулира се лихвата на БНБ за периода от 2 години и така.

В смисъл - сам посочваш число на обезщетяването. Примерно - леко зануляваш, лекичко.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron