начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

няма вписани общи части в нотариалните актове

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


няма вписани общи части в нотариалните актове

Мнениеот vera_an » 30 Юли 2015, 09:59

Имаме апартамент в жилищна кооперация на 5-ти последен етаж. Жилището е мансарда с много изкосявания , както и по малка височина от останалите жилища . Площа на жилището е 109 кв.м. В нотариалните актове на никого не са вписани общите части, както и на нашето.На първите етажи има магазини и ателиета, които не ползват стълбището, защото имат отделни входове. Предстои ни ремонт на покрива. Как при липса на разпределени общи части най-правилно да разпределем разходите за ремонт на покрива , пък и да бъде що годе справедливо ?
vera_an
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 25 Фев 2011, 11:01

Re: няма вписани общи части в нотариалните актове

Мнениеот ivan_lawyer » 30 Юли 2015, 10:23

Магазините участват също - най-малкото щото имат некоя пара кеш. Ако изисквате екзактен отговор ще го имате не знам дали ще отговорят. Можете да съберете данните по нотариален акт от всеки апартамент, но всеки си иска каквото му се прави и обратното и всъщност важното е да се съберат парите.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: няма вписани общи части в нотариалните актове

Мнениеот vera_an » 30 Юли 2015, 10:29

В нито един от нотариалните актове няма вписани какъв дял от общите части притежава всеки. Правилно ли е да се вземе като база жилищната площ от нотариалните актове ?
vera_an
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 25 Фев 2011, 11:01

Re: няма вписани общи части в нотариалните актове

Мнениеот lakavitsa » 30 Юли 2015, 12:32

$всъщност важното е да се съберат парите"" човекът пита как как как да се съберат парите? Пита за НАЧИН за събиране на парите.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: няма вписани общи части в нотариалните актове

Мнениеот vera_an » 30 Юли 2015, 15:18

Всъщност не питам само как да се съберат парите, напротив питам как да разпределим дела на всеки с каква сума трябва да участвува в ремонтана покрива, както и за всички останали ремонти на общите части, след като нямаме базата за разпределение, кой колко общи части притежава.
vera_an
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 25 Фев 2011, 11:01

Re: няма вписани общи части в нотариалните актове

Мнениеот bird_of_paradise » 30 Юли 2015, 15:59

lakavitsa написа:$всъщност важното е да се съберат парите"" човекът пита как как как да се съберат парите? Пита за НАЧИН за събиране на парите.

Първо, не пита точно това, а как да се разпредели тежестта за този разход, след като никой не си знае ид. части.
Пишете из темите и пълните форума със шлака, вместо да обясните на човека, че във всяка ( като казвам всяка- всяка) община предлагат административна услуга: Справки, относно разпределение на идеални части от общите части на сгради с етажна собственост. Струва около 15-тина лева, и се издава до седмица.
След това знаете % на ид. части, и от там насетне следвате ЗУЕС и решенията на общото събрание.

Какви управители сте, като не знаете основни моменти, не искам и да знам.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: няма вписани общи части в нотариалните актове

Мнениеот vera_an » 30 Юли 2015, 16:32

В сайта на Община Асеновград няма такава услуга. Сградата е построена през 203 година, от частен инвеститор. Всички ние сме закупили от частни лица апартаментите си. Когато преди време поисках копие от архитектурния план на сградата едва намериха от инвеститора та ми снимаха, отсъства в архива на Общината. Дали в документите има някакво разпределение на дяловете. Такова чудо като нашата Община незная дали има другаде. Затова и зададох въпроса : КАК НАЙ-СПРАВЕДЛИВО МОЖЕМ ДА РАЗПРЕДЕЛИМ РАЗХОДИТЕ , БЕЗ ДА ИМАМЕ ИНФОРМАЦИЯ ОСВЕН ТОВА, ЧЕ ЗНАЕМ КОЙ КОЛКО КВАДРАТНИ МЕТРА ИМА ЗАКУПЕНО ЖИЛИЩЕ ?
vera_an
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 25 Фев 2011, 11:01

Re: няма вписани общи части в нотариалните актове

Мнениеот m.dimitrova » 30 Юли 2015, 17:14

Чл. 17 от ЗУЕС:

(4) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Когато в документите за собственост на самостоятелните обекти в сгради в режим на етажна собственост не са посочени съответните идеални части от общите части на сградата, за целите на този закон идеалните части за всеки самостоятелен обект се определят като съотношение между сбора на площта на самостоятелния обект и складовите помещения, придадени към обекта, разделен на сбора от площта на всички самостоятелни обекти и придадените складови помещения, като така полученото число се преобразува в проценти.

(5) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) По реда на ал. 4 се определят идеалните части от общите части въз основа на представените данни от собствениците или информацията по чл. 23, ал. 1, т. 10, когато:

1. сборът от процентите на идеалните части на собствениците в общите части на сградата не е равен на 100;

2. управлението се осъществява във всеки отделен вход, а сборът от процентите на идеалните части на собствениците от общите части във входа не е равен на 100.

(6) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Определените идеални части по реда на ал. 4 и 5 се одобряват с решение на общото събрание с мнозинство не по-малко от две трети от самостоятелните обекти в сградата или входа. Общото събрание може да откаже да одобри определените идеални части само ако е допусната грешка в пресмятането.
m.dimitrova
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 30 Авг 2007, 14:33

Re: няма вписани общи части в нотариалните актове

Мнениеот ivan_lawyer » 30 Юли 2015, 22:26

За да се даде практичен отговор не е единствено необходимо да се прелистват закони и нормали и не знам какво. Бях касиер повече от 10 години на входа където живеех. Изяснено е че има два типа харчене - безумно и разумно. Парите на входа са извадени с черни мъки от всеки, някои дори не го преживяват физически, не знам какво. Започва бесно парохарчене - нали сме моладжии вече. Не да се барне нещо а да се правят безсмислени ремонти. На магазините им пука за ремонтите - гледат да се отърват по-бързо от човека с кочана с квитанциите.
Това е по нашенската традиция. Обаче има много хумористичен характер.

Всъщност питането е откъде да се снабдим с комплект от нотариални актове - трябва да има служба по вписвания и да се направи проверка по имот-поименно или с две думи да се набави партидата на всички жилища но това е не много редно но може. Обикновено седят в една книга - ЖСК или продажби де да знам.

Мисълта ми е че като се прочете един нотариален документ, той си има сигнатура, по която се разпознава сверява и тъй нататък. Вероятно е и другите от кооперацията да са от една дата - не е изключено. Знам на моята Ес първите актове е натам се проверява постепенно и се стига до извод за каквото може.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: няма вписани общи части в нотариалните актове

Мнениеот Melly » 30 Юли 2015, 23:51

Документът който търсите представлява една табличка, наречена площообразуване/ценообразуване , която е неразделна част от проекта, и без която не се издава УВЕ (удостоверение за въвеждане в експлоатация). Почти съм сигурна, че в площта на вашия имот (109 кв.м.) е включена площ, равна на % идеали части от общите части на сградата. Т.е., реално полезната площ на обектите в сградата е по-малка от тази, отразена в нотариалните ви актове. Същото се отнася и за магазините.
Няма такъв "филм" в общината да не се съхранява екземпляр от инвестиционния проект в цялост.
Настоявайте да се снабдите с този документ. Колегата bird_of_paradise е посочила процедурата.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: няма вписани общи части в нотариалните актове

Мнениеот vera_an » 31 Юли 2015, 10:38

Благодаря на всички отзовали се по темата, на Общо събрание бе взето решение срещу , което съм аз самата да се ползва като база площта на всяко жилище. Всъщност незная доколко справедливо е това, ако не намерим друг изход. Ще поискам от Общината копие от проекта и таблица за изчисляване на общите части, друг е въпроса, че първоначално проекта не отговаря на завършените жилища. По проект моя апартамент е № 14, в нотариалния акт е № 13, изобщо пълна каша. Аз разполагам само с копие от последния жилищен етаж , защото там се намира моето жилище.
Още веднж благодаря на всички.
vera_an
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 25 Фев 2011, 11:01

Re: няма вписани общи части в нотариалните актове

Мнениеот bird_of_paradise » 31 Юли 2015, 11:22

Тече ви срок за обжалване на взетото решение. Пропуснете ли го- взила в сила и е окончателно, ерго- ще се спазва.
Трябва да знаете, че по таблиците, за които говори Мели, два идентични по площ и разположение ( разликата е само в етажността) апартамента в един блок нямат еднакви ид. части.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: няма вписани общи части в нотариалните актове

Мнениеот m.dimitrova » 04 Авг 2015, 17:08

vera_an написа:Благодаря на всички отзовали се по темата, на Общо събрание бе взето решение срещу , което съм аз самата да се ползва като база площта на всяко жилище. Всъщност незная доколко справедливо е това, ако не намерим друг изход. Ще поискам от Общината копие от проекта и таблица за изчисляване на общите части, друг е въпроса, че първоначално проекта не отговаря на завършените жилища. По проект моя апартамент е № 14, в нотариалния акт е № 13, изобщо пълна каша. Аз разполагам само с копие от последния жилищен етаж , защото там се намира моето жилище.
Още веднж благодаря на всички.


Срок за обжалване действително тече, но все пак ми се струва че подминахте мнението ми малко по-горе. Според мен законът дава ясни указания как се постъпва в случай като вашия и с какво мнозинство се взема такова решение.
m.dimitrova
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 30 Авг 2007, 14:33


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron