начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот admsofia » 18 Юни 2015, 15:30

Здравейте,

Моля, за малко помощ - имаме предварителен договор за прехвърляне право на строеж срещу обезщетение. Строителната фирма, така е написала договора, че реално НЯМА срок за започване на строителството. Записан е срок да кажем 3 години от издаване на разрешение за строеж, но няма срок в който те се "задължават да получат" разрешение за строеж.. досега те се оправдават с разни неуредици с община, съседи, общ устройствен план на София и т.н.... но това вече продължава 9-10 години.

Реално правото на строеж още не е учредено, строителя иска да получи разрешение за строеж първо...

Въпроса е собствениците могат да развалят договора поради продължителното незапочване на строителство (независимо, че фирмата изтъква, че работи по въпроса и са направили разни разходи за проект, такси и т.н.) ??

това, че строителя е направил разходи, означава ли че вечно трябва да бъде чакан да започне работи или може да се "освободи" имота ? огромната част от тези разходи са за проектиране, НО - те могат да да твърдят и да платят хипотетично и 10 милиона например за проектиране, това следва ли да касае собствениците, след като тези неща не се съгласуват с тях ??

Благодаря!
admsofia
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Юни 2015, 15:14

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот ovagemova » 18 Юни 2015, 16:17

Дайте на изпълнителя срок за снабдяване с разрешение за строеж /ако това е моментът, от който трябва да започне да тече срока за изпълнение на строителството/ с предупреждение, че ако не се снабдят в този срок с разрешение, ще смятате договора за развален. Снабдяването с РС също е съществено задължение на изпълнителя по договора, като за изпълнението му не е предвиден срок. По тази причина дружеството ще изпадне в забава след поканата.
ovagemova
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Авг 2006, 16:17

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот ovagemova » 18 Юни 2015, 16:24

"Оправданията" на изпълнителя имат значение, ако могат да бъдат квалифицирани като обективна невъзможност - наличието на каквато се преценява във всеки отделен случай с оглед изявленията на страните в договора и конкретните обстоятелства. Що се отнася до разходите, които другата страна е направила по изпълнението на договора, това няма значение, при положение че не е изпълнила задълженията си по него.
ovagemova
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Авг 2006, 16:17

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот admsofia » 18 Юни 2015, 16:46

Благодаря Ви - 'оправданията', дори и да са обективни, все пак става дума за 10 години почти. Строителя хем не иска да се откаже, защото вече е направил разходи, хем не иска се откаже и 'освободи' имота.

Аз искам да им предложа, ако смятат, че НЕ МОГАТ да строят - да откажат и да пробваме друг изпълнител, но те явно намират потенциал в себе си и имота (все пак става дума за Младост в София :mrgreen: )

Ако искат да работят - ще изискаме уреждане на обезщетението СЕГА и после да продължат с 'работата си'
admsofia
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Юни 2015, 15:14

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот Melly » 18 Юни 2015, 16:53

... Дайте на изпълнителя срок за снабдяване с разрешение за строеж /ако това е моментът, от който трябва да започне да тече срока за изпълнение на строителството/ с предупреждение, че ако не се снабдят в този срок с разрешение, ще смятате договора за развален.
:roll:
РС се издава на възложителя/собственика на имота :idea:
Остава вЪпросителят да си отговори на въпроса: КОЙ кой е... в случая. И съвсем излишно е да пълни темата си с обяснения.
:!:
Що се отнася до разходите, които другата страна е направила по изпълнението на договора, това няма значение, при положение че не е изпълнила задълженията си по него.
Твърде смело изказване.
Препоръка:
admsofia,
Незабавно отивайте при колега адвокат с всички налични документи. В противен случай ще си "отлежите" още една десетилетка без да сте мръднали и на йота от изходната позиция.

П.П. Ей такива "бози" се произвеждат когато собственик/и на имоти сключват договори срещу обещетение без съдействие на личен адвокат. 8)
Последна промяна Melly на 18 Юни 2015, 16:59, променена общо 1 път
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот ovagemova » 18 Юни 2015, 16:59

Отговорът ми за начина, по който трябва да се развали договора, има отношение към хипотеза на отказ от страна на изпълнителя за прекратяване на договора по взаимно съгласие и за доброволно възстановяване на дадените при сключването на предварителните договори пари, понеже останах с впечатлението, че случаят е такъв. Иначе Вие сте свободен да им предлагате, каквото намерите за добре.
ovagemova
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Авг 2006, 16:17

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот Melly » 18 Юни 2015, 17:06

ovagemova написа:Отговорът ми за начина, по който трябва да се развали договора, има отношение към хипотеза на отказ от страна на изпълнителя за прекратяване на договора по взаимно съгласие и за доброволно възстановяване на дадените при сключването на предварителните договори пари, понеже останах с впечатлението, че случаят е такъв. Иначе Вие сте свободен да им предлагате, каквото намерите за добре.

Не, не! Аз не предлагам, а се опитвам да насоча вЪпросителя съм активно действие. Стига е спал/а.

П.П. Ей този интернет бре - лесна работа. Седиш си у дома, драскаш два-три реда и чакаш някой да ти "смели" проблема и да ти го поднесе на тепсия... :lol: :lol: :lol:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот ovagemova » 18 Юни 2015, 17:10

Действително разрешението за строеж се издава на собственика, респ. на суперфициаря, но от начина, по който е зададен въпросът, оставам с впечатлението, че изпълнителят се е задължил да извърши фактическите действия по изготвяне на документите, свързани с издаването на разрешението, а при клауза с упълномощителен характер - защо не и правните действия за снабдяване с РС, т.е. - че началото на срока за изпълнение на строителството не е обусловено от от действия на възложителите, а от действия на изпълнителя. С други думи, поканата по чл. 87, ал. 1 от ЗЗД е за изпълнение именно на тези задължения на изпълнителя.
ovagemova
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Авг 2006, 16:17

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот Melly » 18 Юни 2015, 17:20

Считам за безпредметно да презумираме какво е съдържанието на правата и задълженията на страните по конкретния договор. Няма спор между нас, че обичайно бъдещите суперфициари уговарят упълномощителни клаузи. Но, за да се даде правен съвет, е редно да бъде прочетен, а не частично преразказан този договор.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот Melly » 18 Юни 2015, 17:25

А още по-обичайно е обстоятелството този договор да бъде облечен в изискуемата форма на нотариален акт преди издаване на РС, което явно не се е случило цели 9-10 годинки!
Ей оттам трябва да се тръгне, за да се разплете клъбцето. :wink:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот ovagemova » 18 Юни 2015, 17:33

Съгласна съм, че във форум не може да бъде даден пълноценен правен съвет, но поне насока би могла да се даде. В случая насоката е, че договорът може и трябва да бъде развален. Какво ще е конкретното съдържание на изявлението за разваляне, зависи от съдържанието на договора и от конкретните обстоятелства. Изразих някои предположения, изхождайки от практиката си по дела, свързани с договори със сходен предмет и със сходно формулирани "срокове" за изпълнение на строителството. Съжалявам, ако съм станала досадна на питащия и на четящите колеги:)
ovagemova
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Авг 2006, 16:17

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот Melly » 18 Юни 2015, 17:40

Колега ovagemova,
За мен бе удоволствие да си побъбрим за кратко, макар и тук във форума. :lol:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот venetal » 29 Авг 2015, 14:52

Здравейте :D Някой може ли да ми помогне да намеря образец за Предварителен договор за суперфиция?
Благодаря Ви!
venetal
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 29 Авг 2015, 14:40

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот admsofia » 08 Ное 2017, 16:11

благодаря за коментарите ! дори и аз се досещам, че е нужно да се заеме адвокат и е направено, просто искам да събера повече мнения. темата беше изоставена поради разни причини, сега е на дневен ред :) може да лафим тук, да видим кой ще познае развитието :) сега провокирахме реакция У строителя, за да видим за какво претендират и да може да се действа по някакъв начин.
admsofia
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Юни 2015, 15:14

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот ivanov_p » 08 Ное 2017, 19:36

Три години е бая време за събиране на мнения. Само не разбрах този предварителен договор с какво ви обвързва?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот admsofia » 09 Ное 2017, 16:26

...... всъщност ясно е, че без да се прочете договора и коментара на другата страна, трудно ще има адекватни коментари.
admsofia
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Юни 2015, 15:14

Re: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА СУПЕРФИЦИЯ БЕЗ КОНКРЕТЕН СРОК

Мнениеот teogeo » 12 Ное 2017, 00:04

Срокът не е задължителен елемент (essentia negotii) на договора по чл. 19 от ЗЗД. По отношение на изискуемостта и забавата - чл. 69 от ЗЗД. Практика по Вашия случай дал Господ. Четете.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron